×

Jak zrobić latawiec? Poznaj proste sposoby!

Większość z nas pamięta dziecięce lata i spacery z rodzicami. Starali się oni zawsze zapewnić nam jakąś rozrywkę – czy to jazda na rowerze lub wrotkach, czy wycieczka na plac zabaw, basen lub do stadniny koni, czy też zwykłe puszczanie latawca. Wszystkie te atrakcje widziane oczami dziecka miały niezwykły wydźwięk, a na samą myśl o wyjściu z domu i wybraniu się w ulubione miejsce, serce biło szybciej i odczuwaliśmy ekscytację. Największą radość dzieciom sprawiał zawsze widok taty majstrującego przy czymś pieczołowicie, co za chwilę mieliśmy okazję zobaczyć w akcji. Jedną z takich niewątpliwych atrakcji było puszczanie latawca. Chcesz powrócić do dziecięcych wspomnień i przekazać je swojemu dziecku? Zobacz, jak zrobić latawiec własnoręcznie i stać się bohaterem dla swojej pociechy!

Powrót do dzieciństwa, czyli wspólne wykonywanie i puszczanie latawca – krok po kroku

Drugą rzeczą, która cieszy najmłodszych najbardziej, jest własnoręczne wykonywanie zabawek i ozdób. W zależności od wieku i samodzielności pociechy, jej wkład może być całkiem spory lub tylko symboliczny, ku jej uciesze. Wspólne wykonywanie, a następnie puszczanie latawca, pozwoli nie tylko na powrót do beztroskiego dzieciństwa Tobie, ale także na posmakowanie prawdziwej przyjemności, wolnej od komputerów i innej elektroniki przez dziecko. Nic nie łączy dziecka z rodzicami bardziej, niż wspólne wypełnianie nie tylko obowiązków, ale także przyjemności. Latawiec możesz kupić oczywiście w sklepie – jednak nawet najbardziej kolorowy i zdobiony nie będzie piękniejszy niż ten, w którego wykonanie włożycie razem serce. Oderwij młodego człowieka od gier i telewizora i zróbcie razem pamiątkę, która być może po latach przypomni mu Ciebie. Wykonanie latawca z papieru jest bardzo proste i wystarczy zaledwie kilka kroków.

jak zrobić latawiec

Latawiec z papieru – zrób to sam!

Aby stworzyć małe arcydzieło, które już niebawem będzie fruwać dumnie kilka metrów nad waszymi głowami, potrzebnych będzie kilka materiałów. Bez obaw – na pewno większość z nich, a może nawet wszystkie, znajdziesz w swoim domu. Potrzebować będziesz dwóch listewek (lub grubszych, ale niezbyt ciężkich i prostych patyków). Jeden element musi być krótszy, drugi dłuższy. Druga ważna rzecz to sztywny arkusz papieru – najlepiej tektury lub brystolu, a także przezroczysta taśma (sprawdzi się lepiej niż klej). Dodatkowo potrzebne będą nożyczki lub pilnik do drewna oraz długa i mocna linka lub żyłka. Teraz możesz przystąpić już do działania. Ten krok wykonaj Ty – na końcach listewek zrób małe wgłębienie: posłuży ono do przeprowadzenia przez nie sznurka. Listwy złóż ze sobą w taki sposób, by powstał krzyż, a następnie obwiąż je stabilnie linką, by się nie poruszały. Konieczne jest zachowanie kąta 90 stopni pomiędzy wszystkimi ramionami. Teraz sznurek przeprowadź przez wszystkie wgłębienia, obwiązując listewki dookoła. Pamiętaj o naprężeniu sznurka. Powstałą w ten sposób konstrukcję odrysuj na papierze, a następnie wytnij kształt. Pozostaw jednak po kilka centymetrów zapasu – papier będziesz musiał zagiąć do środka. Teraz przymocuj go do listewek za pomocą taśmy klejącej. Możesz także użyć kleju do drewna, np. Wikol, jednak wówczas przed próbą puszczenia latawca musisz odczekać 24 godziny, aż zaschnie. Na trzech końcach latawca zrób po dwie dziurki i przeciągnij przez nie sznurek, a wszystkie wystające końce zwiąż w jednym miejscu. W tym właśnie miejscu przywiąż długi sznurek, służący do podtrzymywania latawca w powietrzu. Teraz wystarczy już tylko dorobić ogon i latawiec jest gotowy do podniebnej prezentacji!

Może Cię zainteresować

zamknij