Kategorie OrganizacjaPoradySprzątanie

Jak zrobić naturalne, musujące kostki do toalety – przepis

Jeśli chcesz zadbać o czystość i higienę łazienki z pewnością sięgasz po dostępne w sklepach środki czystości. Niestety te detergenty nie zawsze są skuteczne, a dodatkowo są szkodliwe dla środowiska (tylko popatrz na ich skład, który został podany na plastikowej butelce). Dlatego dobrze jest postawić na alternatywne środki i samodzielnie wykonać naturalne detergenty. Jak zrobić naturalne kostki do toalety? Oto nasz przepis!

Jak zrobić naturalne kostki do toalety?

Poniższy przepis jest bardzo prosty i wystarczy kilka składników, które z pewnością masz w swoim domu. Uzyskane kapsułki należy wrzucić do toalety. Po kilku minutach zaczynają buzować. Pozostaw musujące kostki na kilka minut w muszli klozetowej, a następnie przemyj toaletę szczotką.

Jak zrobić naturalne kostki do toalety – przepis

Krok 1:

facebook.com

Do miski wsyp 1 szklankę sody kalcynowej – jeśli jej nie posiadasz, użyj sody oczyszczonej, jednak w tym przypadku konieczne jest jej podgrzanie w piekarniku. Ustaw urządzenie na 200 stopni, umieść sodę na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia. Piecz przez 30 minut od czasu do czasu mieszając.

Krok 2:

facebook.com

Do sody, dodaj 1/4 szklanki kwasku cytrynowego. Następnie wymieszaj obydwa składniki.

Krok 3:
facebook.com

Teraz dodaj 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Płyn sprawi, że cząsteczki sody oraz kwasku cytrynowego skleją się. Wymieszaj całość ręką – pamiętaj, że soda wciąż może być ciepła, dlatego odczekaj chwilę lub załóż rękawiczki.

Krok 4:

facebook.com

Po uformowaniu masy przełóż ją do foremki na lód. Pamiętaj, żeby nakładać mniej produktu do oddzielnych przegródek, ponieważ kapsułki mogą trochę „urosnąć”.

Krok 5:

facebook.com

Odstaw całość na minimum 4-5 godzin. Po tym czasie wyciągnij kostki z foremki i przełóż do szczelnie zamykanego pojemnika.

Krok 6:

facebook.com

Teraz wystarczy umieścić jedną kapsułkę w toalecie. Kostki zaczynają musować i czyścić toaletę. Pozostaw kapsułkę na około 10 minut w muszli klozetowej, a następnie wyszoruj dokładnie toaletę za pomocą szczotki.

Musujące kostki do toalety – dlaczego warto je stosować?

Naturalne kostki do toalety są nieszkodliwe dla środowiska, dodatkowo poprzez zastosowanie sody oczyszczonej (kalcynowej) mają one właściwości piorące i czyszczące. Samodzielnie zrobione kostki do toalety z sody oczyszczonej, są także znacznie tańsze niż detergenty kupowane w sklepach. Koszt domowych kostek to około 7 zł za 15 sztuk (1 foremka).

Jak Ci się podoba pomysł ekologicznych kostek do toalety? Skorzystasz z tego przepisu? Koniecznie daj nam znać!

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, sprawdź również te poniższe:

1) 4 proste kroki do zrobienia własnych tabletek do zmywarki. Naturalne i bez chemii

2) Przepisy na ekologiczne środki czyszczące. Koniec z trującą chemią!

3) 10 tanich rozwiązań na szybkie sprzątanie. Twój dom będzie błyszczał jak nigdy!

4) 10 życiowych trików, które przydadzą się w łazience. Jej organizacja i sprzątanie to pestka!

Źródło i fotografie: facebook.com