×

Zamiast wyrzucić starą wannę na złom, zakopał ją w ogrodzie i zrobił z niej zjawiskową ozdobę

Jeżeli posiadasz ogródek i nie jest on miniaturowy, to bardzo dużo uroku nada mu zrobienie w nim oczka wodnego. Jest to dużo łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Każdy może je własnoręcznie wykonać, wymaga to tylko odrobiny czasu i wysiłku. A jeśli chcesz mieć naprawdę wyjątkowe miejsce możesz do swojego oczka wodnego użyć starych gratów, takich jak na przykład zaruściała wanna.

1. Kup niezbędne rzeczy – folię i podkład

Amazon

Folia jest niezbędna dla odpowiedniej izolacji oczka wodnego. Najlepsza jest folia PVC, zwana popularnie basenową. Jest ona odporna na zmienne warunki atmosferyczne, środki chemiczne i uszkodzenia. Do tego nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby się dać w znaki rybom. Warto także zakupić podkład, którym zostanie wyłożone oczko przed położeniem folii. Najlepiej sprawdza się tutaj geowłóknina i agrowłóknina, ale możesz także zdać się na wełnę mineralną.

 

2. Do łopaty!

oczko wodne
©drelldrell/diychatroom

Wybierz miejsce, gdzie ma powstać oczko wodne i przystąp do pracy. Miej na uwadze, że nie chodzi o wykopanie zwykłej dziury – kopiąc nadasz kształt swemu oczku i umodelujesz także jego półki, które będą znajdowały się pod wodą. W tym momencie możesz do tego użyć właśnie starych gratów ze strychu, czy garażu, które uczynią Twoje oczko wyjątkowym

 

3. Rozłóż podkład i folię

Pinterest

Tego punktu nie trzeba tłumaczyć. Warto jednak zaznaczyć, że folię najlepiej jest nakładać od najniższego punktu zbiornika i nie należy jej naciągać. Na koniec przytnij krawędzie, możesz też je zamaskować kamieniami lub ziemią.

 

4. Końcowy szlif przy oczku wodnym

©drelldrell/diychatroom

Pozostało już tylko ozdobienie oczka. Nasadź rośliny, dodaj jeśli chcesz inne dekoracyjne elementy, zalej wodą i voila! oczko wodne jest gotowe. Teraz pozostała już tylko wyprawa do sklepu po rybki, ale zanim to zrobisz daj najlepiej trochę czasu roślinom w wodzie, aby zdążyły się wpierw rozrosnąć.

A na koniec kilka inspiracji, które pomogą stworzyć wyjątkowe miejsce

1. Do stworzenia oczka wodnego możesz wykorzystać starą wannę

wanna
pinterest
oczko wodne
pinterest.com

2. Albo i wielgachną oponę

opona
pinterest
oczko wodne
pinterest.com

3. Nada się do tego celu także łódka (i oszczędzi ci większości pracy, jaką musiałbyś normalnie wykonać)

oczko wodne
Imgur
oczko wodne
pinterest.com
oczko wodne
pinterest.com

4. Ciekawym elementem ozdobnym oczka wodnego może być nawet wiadro

pinterest

5. Albo i stara dziurawa ceramiczna waza

pinterest

 

Może Cię zainteresować

zamknij