Balkon i ogródOgródJak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?
Katarzyna
29.04.2020 10:06, aktualizacja: 29.04.2020 13:35

Marzy Ci się oczko wodne w ogrodzie? Jego samodzielna budowa wcale nie jest niemożliwa. Jakie miejsce w ogrodzie jest najlepsze dla oczka wodnego? Co należy wiedzieć aby je zrobić i jakich materiałów użyć? Dzięki tej wiedzy szybko poczujesz się jak na wakacjach nad jeziorem.

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

instagram.com/wiejskizakatek
instagram.com/wiejskizakatek

Aby wykonać oczko wodne musisz wiedzieć, że najlepiej aby znajdowało się ono z dala od drzew, aby liście które do niego wpadną nie zmieniały jego Ph. Dodatkowo dobrze, aby było w miarę blisko ujęcia wody, co pozwoli Ci na dolanie wody, gdy tylko ta odparuje. Pamiętaj, że większe oczko pozwoli Ci zachować równowagę biologiczną niż mniejsze i płytsze. Małe oczka wodne szybko się nagrzewają i są słabo natlenione, a to sprawia, że szybciej rozwijają się tam glony. Dlatego mały staw w ogrodzie może sprawić, że ciągle będziesz musiał ingerować.

instagram.com/center.stone.group
instagram.com/center.stone.group

Woda w oczku jednak nie powinna być też stale narażona na nasłonecznienie, ponieważ to sprawi, że szybciej będzie się nagrzewać i parować, przez co rozwój glonów będzie znacznie większy.

Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego?

instagram.com/well_bak
instagram.com/well_bak

Rośliny natleniają wodę, ocieniają ją i pomagają chronić przed nadmiernym nagrzaniem. Są też schronieniem dla wodnych zwierząt. Warto jednak pamiętać, że nie należy sadzić zbyt wielu roślin, bo mogą one szybko zająć znaczną część powierzchni wodnej. Zachowaj równowagę i pozostaw około 1/3 lustra wody niezarośniętej. Każda z roślin ma inne wymagania, dlatego dobrze jest umieścić je na różnych wysokościach. Najniżej powinien znajdować się grzybień biały, gdyż jego liście ocieniają dno stawu. Drugą roślinę, którą warto najgłębiej posadzić to wywłócznik okółkowy - on w dużej mierze odpowiada za natlenienie wody. Inne rośliny możesz umieścić na płytszej wodzie od 60 cm do 30 cm.

Rośliny dookoła oczka wodnego

instagram.com/przystanzycie
instagram.com/przystanzycie

Rośliny wokół zbiornika wodnego chronią oczko przed promieniami słonecznymi oraz wiatrem, a także wzmacniają jego brzegi. Posadzenie roślin wzdłuż krawędzi pomoże sztucznemu zbiornikowi lepiej wpisać się w całą strukturę ogrodu. Przy wyborze roślin, zdecyduj się na te które lubią wilgotne podłoże.

Czym wyłożyć oczko wodne?

youtube.com
youtube.com

Oczko wodne możesz zbudować z wielu materiałów. Możesz do tego użyć ciężkich materiałów np. betonu, cegły czy kamienia, ale także możesz użyć już gotowych form pod oczka wodne lub wyłożyć je specjalną folią. To na jaki materiał się zdecydujesz powinno zależeć od wielkości oczka wodnego, które zamierzasz mieć i możliwości finansowych.

Jak zrobić oczko wodne bez folii?

instagram.com/malajkamajka
instagram.com/malajkamajka

Gotowe formy są idealne jeśli chcesz szybko i łatwo wykonać oczko wodne niewielkich rozmiarów. W sklepach możesz spotkać się z szerokim wyborem form w różnych kształtach, wielkościach i kolorach. Istnieją także formy z już gotowymi półkami na rośliny. Tworzywo z którego wykonane są formy (przeważnie polietylen) jest trwałe i pozwolą Ci cieszyć się oczkiem wodnym przez wiele lat. Wybór formy pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wysiłek, który potrzebny jest na samodzielne kształtowanie brzegów oczka wodnego, które należy usztywnić folią, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

Gotowa forma ma też swoje minusy. Z reguły formy nie są większe niż 60 centymetrów, a ich brzegi są z reguły strome i gładkie, a to sprawia że zwierzęta, które wpadną do oczka wodnego mogą mieć trudność, aby się z niego wydostać. Dlatego też ważne jest, aby przygotować miejsce, gdzie w razie wypadku zwierzęta będą mogły wydostać się ze zbiornika wodnego.

Oczko wodne z gliny

instagram.com/konradkokoszka
instagram.com/konradkokoszka

Jeśli zamierzasz umieścić w swoim ogrodzie duże oczko wodne, wtedy warto postawić na uszczelnienie jego dna gliną. Zdecyduj się na tę formę gdy oczko ma większą powierzchnię niż 40m². Przy tym wyborze warto zastosować bloczki tłustej gliny lub odpady z cegielni. Zanim przystąpisz do utwardzania zbiornika gliną, pokryj zbiornik folią a następnie posyp go cienką warstwą piasku. Pamiętaj też o żwirze, który zapobiegnie wypłukiwaniu się gliny. Glina jest tania, po nasyceniu wodą ma właściwości samouszczelniające. Stawiając jednak na wyłożenie oczka wodnego gliną musisz liczyć się z wysokimi kosztami robocizny i transportu oraz czasochłonną pracą.

Laminaty do oczek wodnych

Na laminat warto postawić w przypadku, gdy planujesz stworzenie nie tyle oczka wodnego co stawu, który ma funkcję dekoracyjną ale także umożliwia pływanie. Zanim umieścisz laminat na dno oczka wodnego, należy wylać beton, który będzie służył jako forma zbiornika. Po tym kroku należy wypełnić zbiornik kilkoma warstwami maty szklanej nasyconej żywicami. Wykonanie takiego zbiornika wodnego wiąże się z zatrudnieniem firmy specjalistycznej, ponieważ wykonanie go nie należy do najprostszych. Jednak zbiorniki tego typu są bardzo trwałe i łatwo się je naprawia w przypadku ewentualnych uszkodzeń.

Oczko wodne inspiracje

Wiesz już jak wykonać oczko wodne i jakie materiały będą najlepsze dla Twojego ogrodu. Zobacz poniższe inspiracje i sam zdecyduj jakiej wielkości i jakiego kształtu oczko wodne chcesz w swoim ogrodzie! Te projekty z pewnością Cię zainspirują.

instagram.com/baryslaw
instagram.com/baryslaw
instagram.com/kortni_91
instagram.com/kortni_91
pinterest.com
pinterest.com
pinterest.com
pinterest.com
pinterest.com
pinterest.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także