×

Jak zrobić ogród w słoiku? Instrukcja krok po kroku

Wykorzystanie dużego słoika jako miejsca na miniaturowy ogród to genialne rozwiązanie! Gdy wiesz, jak zrobić ogród w słoiku, „małe cudo” może stać się ciekawym elementem dekoracyjnym Twojego mieszkania. Co więcej, takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w przypadku osób, które kochają rośliny, ale nie mają własnego ogródka.

I choć początkowo może wydawać Ci się, że stworzenie miniaturowego ogrodu w takiej odsłonie to trudne zadanie, nie daj zwieść się pozorom. Z odrobiną kreatywności i cierpliwości możesz stworzyć oszałamiające arcydzieło. Szczegółowe instrukcje, jak zrobić ogród w słoiku, znajdziesz poniżej. Bierzemy się do pracy!

#1 Wybór odpowiedniego szklanego pojemnika, w którym stworzysz mały ogród

Pojemnik, który wybierzesz, musi być wystarczająco głęboki, aby bez problemu umieścić w nim poszczególne elementy. Do tego typu zadań świetnie nada się, poza dużym słojem, m.in.: akwarium, wazon, waza, duże kieliszki do wina, czy szklane butelki.

Cenna uwaga: jeśli pojemnik był wcześniej używany do innych celów, tuż przed umieszczeniem w nim roślin, wyczyść go dokładnie.

#2 Wybór roślin

W Twoim terrarium może znaleźć się prawie każdy rodzaj roślin. Pamiętaj jednak, że najlepiej wybrać rośliny o podobnych właściwościach. Idealne mogą okazać się  m.in.: miniaturowe paprocie, mech, sukulenty i kaktusy.

#3 Lista roślin doniczkowych, które nadają się do użycia w terrarium:

Do tej grupy należą: Tatarak, Araukaria (średni rozmiar), Begonia królewska (drobnolistna odmiana), Hypoestes, Dracena Sandera, Calathea, Saxifraga, Skrytokwiat, Kroton, Maranta, małych rozmiarów Paprocie, Pellionia, Peperomia, Pilea, Bluszcz drobnolistny, Reo meksykańskie, Widliczka, Zroślicha (średnia odmiana), Fiołki, Figowiec pnący, Fittonia, Episcia.

#4 Zakup niezbędnych materiałów

Wszystko czego będziesz potrzebował do przygotowania zjawiskowego ogrodu znajdziesz w sklepie ogrodniczym:

 • Ziemia doniczkowa – należy wybrać lekką ziemię z dużą ilością drenażu, najlepiej z domieszką torfu.
 • Kamyki lub żwir – tego typu elementy zapewnią dobry drenaż na dnie terrarium. Co więcej, dodadzą uroku Twojemu ogródkowi.
 • Węgiel aktywny –  jeśli używasz pojemnika bez otworów drenażowych, dodaj niewielką warstwę węgla na dno pojemnika.
 • Arkusze mchu – arkusz na dnie pojemnika będzie działał jak gąbka, która będzie gromadzić nadmiar wody.
 • Narzędzia do sadzenia, rękawiczki, konewka
 • Ozdoby – możesz wybrać dowolne dekoracje, jak chociażby: miniaturowe gnomy ogrodowe, muszle, kamienie, małe rzeźby, czy dekoracje wykorzystywane w akwarium.

#5 Przygotowanie terrarium krok po kroku

 • Wyczyść szklany pojemnik.
 • Dodaj trochę drenażu. Wymieszaj żwir i kamyki ze sporą garścią węgla aktywowanego. Rozsyp warstwę mieszaniny (około 2,5 cm grubości) na dnie pojemnika.
 • Dodaj warstwę mchu.
 • Przygotuj ziemię. W zależności od wielkości terrarium i długości korzeni roślin trzeba dodać 5-8 cm ziemi. Delikatnie ubij ziemię, aby usunąć pęcherzyki powietrza i uzyskać gładką powierzchnię. Zrób małe otwory, w których będziesz mógł umieścić zakupione rośliny.
 • Posadź rośliny. Wyjmij rośliny z pojemnika, pozbądź się nadmiaru ziemi z korzeni i umieść je w otworach, które przed chwilą zrobiłeś. Następnie lekko ujędrnij glebę wokół roślin. Postępuj tak z każdą sadzonką.
 • Dodaj dekoracje.
 • Zapewnij swoim roślinom trochę wilgoci. Delikatnie podlej swój nowy ogród.

#6 Konserwacja

 • Podlewaj rośliny. Jeśli terrarium jest otwarte, podlewaj rośliny sporadycznie. Choć hermetyczne terraria nie wymagają podlewania roślin, w pojemnikach otwartych muszą być podlewane co najmniej raz w tygodniu. Sukulenty i kaktusy można podlewać raz w miesiącu.
 • Dbaj o rośliny. Jeśli tylko zauważysz chwasty, pleśń lub chore rośliny, natychmiast je usuń.
 • Wpuść trochę świeżego powietrza. Jeśli terrarium jest szczelne, od czasu do czasu przewietrz je.

I to wszystko! Teraz już wiesz co zrobić, aby stworzyć własny ogródek! Kiedy już to zrobisz, musisz przesłać nam fotki! Czekamy na nie z niecierpliwością. Powodzenia!

Uwielbiasz rośliny? To na pewno zainteresuje Cię ozdobna serwetka w kształcie kwiatu:

 

Wybrane dla Ciebie

Roślina, która jest toksyczna i szkodzi zdrowiu?! Prawie każdy Polak ma ją w swoim ogrodzie

Tuje to królowe polskich żywopłotów. Coraz częściej można spotkać się z informacją, że są trujące. Ile jest w tym prawdy? Czy tuje są toksyczne? Tuje (żywotniki zachodnie) można spotkać prawie w każdym ogrodzie. Należą do rodziny cyprysowatych, dorastają do 15 m i doskonale nadają się do tego, aby odgrodzić się od sąsiadów. Ponadto dobrze znoszą […]

Jak uprawiać grzyby w ogrodzie? Instrukcje krok po kroku

Nie tylko pieczarki można uprawiać na własnym poletku, ale także wiele leśnych grzybów. Jak się do tego zabrać? Co jest niezbędne, by grzyby chciały rosnąć? Wyjaśniamy jak uprawiać grzyby w ogrodzie w artykule poniżej. Grzyby w ogrodzie? Da się! Wiele osób sądzi, ze grzybów leśnych nie da się wyhodować poza ich naturalnym środowiskiem, jakim jest […]

21 pomysłów na halloweenową dynię, którą przygotujesz z dziećmi

Jedno z ulubionych świąt dzieci (i dorosłych) jest już tuż tuż. A jak Halloween to oczywiście muszą być dynie. Co jednak zrobić, gdy nie chce się nam jej rozcinać? Poniżej znajdziecie cały szereg inspiracji na Halloween z dynią. #1 Takie najbardziej ucieszą dzieci #2 W stylu meksykańskim #3 Owocowo #4 Wystarczy kilka liści #5 Kontrastowe […]

7 powodów dla których warto zrezygnować z grabienia liści i pozostawić je w rękach natury

Każdej jesieni, właściciele ogrodów, stają przed dylematem: czy grabić liście? W tej kwestii zdania są podzielone, a większość ogrodników skrupulatnie i z wielką pieczołowitością usuwa te naturalne oznaki zbliżającej się zimy. Dokładnie obejrzyj teren wokół domu, zapoznaj się z wszystkimi argumentami i zdecyduj czy warto z komórek i garaży wyciągać grabie. Dlaczego usuwamy liście? Liście […]

17 rewelacyjnych pomysłów na metamorfozę plastikowych butelek. Można z nich wyczarować cuda

Plastik zalegający na wysypiskach śmieci rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat. Każdy z nas ma w swoim domu puste plastikowe butelki po napojach czy detergentach. Jeśli nie jest Ci obojętny los planety, to nie wyrzucaj ich do kosza. Istnieje wiele sposób na ich ponowne wykorzystanie. Wystarczy tylko trochę kreatywności oraz ostry nożyk. 😉 […]

Sekretny sposób barmanów na idealnie przezroczyste kostki lodu!

Jeśli chcesz zachwycić swoich gości niezwykłym drinkiem to poszukaj ciekawego przepisu, przygotuj, a na koniec wrzuć do niego lód, o którym będzie ten tekst. Warto, bo wygląda to bardzo efektownie! Krystalicznie czysty lód Po sieci krąży cała masa przepisów na taki krystaliczny lód, jednak niektóre z nich wymagają bardzo długiego nakładu pracy, a jeszcze inne […]