Jak zrobić origami?
Origami to popularna sztuka składania papieru. Narodziła się w Chinach, a rozwinęła w Japonii. Podstawową zasadą origami jest zakaz robienia cięć, klejenia oraz dodatkowego ozdabiania.


Historia origami
Origami powstało ok. 700 r. n.e. Początkowo dekoracji papierowych używano na ceremoniach religijnych. Po pewnym czasie ozdoby tego typu zaczęły się także pojawiać w domach. Co ciekawe, w średniowieczu w Japonii popularne było ozdobne zawijanie listów oraz pakowanie prezentów w wartościowe rodzaje papieru. W XIX w. origami należało do kanonu przedmiotów nauczania w szkołach podstawowych.
Współcześnie sztuka origami ma wielu fanów. Na całym świecie powstają organizacje upowszechniające specyficzne składanie papieru. Rozwijają się również odmiany tej sztuki. Bardzo popularne stało się np. origami modułowe (matematyczne), które polega na składaniu brył geometrycznych o wysokiej symetrii. Elementy te nazywane są modułami. Łączone w całość tworzą bardziej skomplikowane struktury.
Jak zrobić łabędzia origami?


Jedną z najbardziej popularnych figur origami jest łabędź. W jaki sposób go wykonać? Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne. Wystarczy przygotować białą, kwadratową kartkę papieru i wykonywać wszystkie polecenia krok po kroku.
Najpierw złóż kartkę po przekątnej – tak, żeby powstał trójkąt. Następnie zagnij dolne rogi kwadratu do linii środkowej. Figura dzięki temu zacznie przypominać latawca. Kolejnym krokiem jest odwrócenie arkusza do góry nogami. Złóż zewnętrzne rogi do środka, żeby powstał szpiczasty trójkąt. Przyciągnij do środka figury koniec w kształcie rożka. Odegnij jego końcówkę w drugą stronę. Ostatnim krokiem jest zgięcie łabędzia wzdłuż na pół oraz odciągnięcie jego szyjki.
Gwiazda z origami
Jeżeli nie lubisz wzoru łabędzia, lub jego wykonanie wydaje się być zbyt skomplikowane, zacznij przygodę z origami od innej figury. Dosyć łatwo wykonać kopertę. Do jej wykonania będziesz potrzebował kwadratowego arkusza papieru, np. o wymiarach 30×30 cm. Zegnij kartkę w połowie po przekątnej – tak, żeby powstał trójkąt. Wierzchołek jednej strony złóż delikatnie na zewnątrz. Następnie zegnij prawy i lewy róg dużego trójkąta do środka (granicami zagięcia będzie mniejszy trójkącik powstały z wierzchołka większego).


Później wyprostuj na moment oba zagięte rogi – zauważysz, że posiadają one specyficzne „schowki”. Prawy róg włóż do lewej kieszonki. Co ważne, należy go wsunąć całkowicie – tak, by udało się go ostatecznie spłaszczyć na całej figurce. Włóż palec do środka całej konstrukcji, koperta jest już gotowa!
Jeśli opanujesz sztukę składania łabędzia i koperty, postaraj się wykonać inne modele. Ciekawie wyglądają np. gwiazdy origami lub aniołki origami.
Podstawowe zasady origami
Sztuka origami cechuje się pewnymi specyficznymi regułami. Adepci powinni uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze próby ozdabiania mogą niestety spalić na panewce. Wszystkie zagięcia i krawędzie muszą być ostre. Można wspomagać się linijką, jeżeli paznokcie są zbyt słabe.


Wybierając papier należy mieć na uwadze jego gramaturę, wytrzymałość oraz specyfikę konkretnego modelu. Drobne figury można wykonywać na zwykłych kartkach. Trudniejsze zagięcia wymagają bardziej wytrzymałego papieru, np. pakowego. Oczywiście na końcowy efekt duży wpływ ma także kolor i wzory na arkuszach.

