×

Jak zrobić ozdoby wielkanocne?

Wraz ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy sklepowe półki zapełniają się różnego rodzaju gadżetami i ozdobami. Kupić możemy praktycznie wszystko – od bogato zdobionych pisanek, aż po sztuczne śliczne pisklaki mające zdobić święconkę.

Dlaczego warto robić ozdoby?

Żadna kupiona ozdoba, choćby najpiękniejsza, nie dorówna tej zrobionej własnoręcznie. Nie dlatego, że te wykonane samodzielnie posiadają szczególne walory estetyczne. Ich największą zaletą jest to, że włożyliśmy w ich wykonanie bardzo dużo serca i pracy. Ozdabiać wielkanocny stół pisankami kupionymi w sklepie, to tak jak na wigilię zamówić dwanaście rodzajów pizzy. Pomimo tego, że z pozoru tradycja została zachowana, magiczna atmosfera świąt zostaje zachwiana. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wykonaniem ozdoby w domu jest ekonomia. Są one po prostu dużo tańsze, a ich stworzenie nie zajmie z reguły więcej niż 15 minut.

Pomysły na ozdoby

Zdecydowanie najprostszą i nie wymagającą dużej pracy dekoracją jest zielony owies na stół wielkanocny. Paradoksalnie, roślina ta cechuje się dużo większą bujnością niż rzeżucha. Poza tym młody owies wygląda o wiele bardziej estetycznie. Wykonanie takiej ozdoby jest dziecinnie proste. Wystarczy zrealizować wszystkie polecenie krok po kroku, żeby nasza wielkanocna trawa była gęsta i estetyczna. jak zrobić ozdoby wielkanocne

Zielony owies – jak go zrobić?

Do wykonania tej dekoracji potrzebujesz: tacki, talerzyka lub innego dowolnego płaskiego naczynia, ziarna owsa i doniczki. Dobrej jakości nasiona z łatwością można nabyć w sklepie zoologicznym lub ogrodniczym. Na początku należy moczyć ziarno w wodzie przez około 12 godzin. W międzyczasie przygotuj talerzyk z wyłożoną gazą (ewentualnie watą). Po upływie czasu namaczania, wylej wodę na spodek. Co ważne, gaza nie może być przewilgocona. Jeżeli ziarno będzie całkowicie zanurzone w wodzie, może zgnić przed wykiełkowaniem. Po około tygodniu, nasza ozdoba powinna być gotowa do ustawienia na wielkanocnym stole. Tak przygotowany owies będzie cieszył oko przez ok. tydzień. Jeżeli chcesz, żeby przeżył dłużej, możesz nasiona umieścić w zwykłej doniczce z ziemią. Proces kiełkowania jest wtedy nieco dłuższy. Na uzyskanie takich samych efektów – jak w przypadku pierwszego sposobu – będziesz musiał poczekać ok. 10 dni. Efekt bujnej zieleni utrzyma się jednak znacznie dłużej. Dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie tej dekoracji jest dodatkowe ozdobienie doniczki za pomocą bibuły, kolorowego papieru czy makaronu. Zamiast doniczki lub spodka można użyć miski, która będzie imitowała dolną połówkę wielkanocnego jajka. Miskę wystarczy obkleić żółtą bibułą. Za pomocą kolorowego papieru można ozdobić jej brzegi tak, aby imitowały pękniętą skorupkę jajka. Ciekawym sposobem dekoracji jest też pomalowany zwykły makaron (rurki lub muszelki). Tak przygotowany posłuży nam do obklejenia doniczki z zieloną łączką. Odpowiednio umocowany, będzie wyglądał jak mozaika. Idealnie z tą ozdobą komponują się również zajączki wielkanocne lub żółte pisklątka wykonane na szydełku.

Może Cię zainteresować