×

Jak zrobić palmę wielkanocną? Kilka sprawdzonych porad

Jak zrobić palmę wielkanocną? Mamy dla Was kilka rad, które pomogą wam zrealizować to zadanie. Z racji tego, że Wielkanoc już tuż tuż, a razem z nią okres wielkich przygotowań, dla części z Was będzie to czas samodzielnego przygotowywania ozdób. Dlaczego nie ułatwić sobie tego zadania?

Instrukcja jak zrobić palmę wielkanocną

Wielkanoc zbliża się już coraz większymi krokami. Najwyższa pora zacząć myśleć o przygotowaniu świątecznych dekoracji. Szczególnie jeśli planujecie wykonać je własnoręcznie. Jednymi z bardziej charakterystycznych elementów kojarzących się ze świętami są palmy wielkanocne. Kolorowe, przyciągające uwagę, zajmują ważne miejsce w tradycji chrześcijańskiej. Nic dziwnego, że co roku za ich przygotowywanie zabierają się setki dzieci i dorosłych. Jak zrobić palmę wielkanocną? Mamy dla Was kilka sprawdzonych rad, które ułatwią wam to zadanie.

Zobacz też: Wielkanocny deser z pysznym kremem

Znaczenie palmy wielkanocnej

Tradycja ich przygotowywania sięga w Polsce XI wieku i jest kultywowana do dzisiaj. Ich znaczenie jest ściśle powiązane ze Świętami Wielkanocnymi. Tworzone są na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Te najbardziej tradycyjne wykonywane są z naturalnych elementów – ziół, ozdobnych traw, żywych i suszonych kwiatów, trzciny, gałązek, bukszpanu, jałowica i wierzby. Palmy różnią się nie tylko wielkością, ale i formą. Mogą mieć więcej bądź mniej ozdobnych elementów.

poradnik jak zrobić palmę wielkanocną

Rodzaje palm wielkanocnych

Obok tych tradycyjnych coraz częściej spotykana jest też palma wielkanocna nieco innej odsłonie – wykonywana z bibuły. Jej własnoręczne stworzenie wymaga wcześniejszego przygotowania wszystkich elementów. Zamiast prawdziwych kwiatów zdobić ją będą te wykonane z bibuły i tasiemek. Jeśli przymierzacie się do tego zadania w tym roku, najwyższa pora zacząć się o niego przygotowywać… W końcu do Wielkanocy zostało już naprawdę niewiele czasu.

Jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły

Pierwszym krokiem będzie stworzenie jej planu/zamysłu, a kolejnym przygotowanie wg niego materiałów do wykonania poszczególnych elementów palmy. Wszystkie będą wykonane z bibuły, musicie zatem pomyśleć o jej zróżnicowanych kolorach i fakturach. Jednymi z większych zalet tworzenia tego typu palmy, jest ogromna różnorodność i łatwość dostępu potrzebnych do jej wykonania materiałów.

Zobacz też: Jak zrobić ozdoby wielkanocne?

Drugi krok to wykonanie pojedynczych ozdób, które następnie będziecie łączyć w całość. Będą to m.in. kolorowe kwiaty, paseczki z nacięciami do owinięcia palmy, liście. Do och stworzenia będzie potrzebna wam różnokolorowa bibuła, długie wykałaczki, które posłużą jako „łodyżki”, klej i nici.

Gdy stworzycie już odpowiednią liczbę poszczególnych ozdób, pora na ich mocowanie. Bazą palmy wielkanocnej będzie drążek. Przy pomocy kleju, pasków bibuły i nici przymocujcie do niego wcześniej przygotowane kwiaty wg planu. Pamiętajcie, by nie zostawiać między nimi zbyt wiele wolnej przestrzeni. Ewentualne luki wypełnijcie bibułkowymi liśćmi i tasiemkami.

Jak zrobić palmę wielkanocną krok po kroku

Jeśli potrzebujecie dokładniejszej instrukcji, jak samemu zrobić palmę wielkanocną z bibuły, mamy ją dla Was tutaj: W tym roku nie kupuj palmy wielkanocnej! Przy pomocy prostych narzędzi wykonasz ją samodzielnie. Zatem – do dzieła! Napiszcie nam, jak wam poszło przygotowanie jej samodzielnie. Było to zadania naprawdę trudne, czy wręcz przeciwnie?

Może Cię zainteresować

zamknij