×

Jak zrobić piniatę, czyli sposób na niezapomniane urodziny

Piniata to doskonała zabawa, szczególnie przypadająca do gustu dzieciom. Polega ona na rozbiciu specjalnej kukły, wypełnionej słodyczami i drobnymi zabawkami. Oczywiście osoba próbująca się do niej dostać, będzie musiała dokonać tego z zawiązanymi oczami, by ponieść trudność zadania i zapewnić dodatkową rozrywkę. A w jaki sposób można samodzielnie zrobić piniatę? To prostsze niż Ci się wydaje – do dzieła!

Piniata urodzinowa krok po kroku

Piniata w postaci konia jest chyba najpopularniejszą opcją. Można ją spotkać szczególnie często na przyjęciach urodzinowych, organizowanych w krajach latynoamerykańskich. Jednakże nie musisz ograniczać się do kanonu. Doskonale zaprezentuje się także kukła w kształcie ulubionego bohatera bajkowego. Szczególnie zaś w przypadku, gdy przyjęcie ma charakter tematyczny. Wtedy będziesz mieć pewność, że goście zapamiętają tę chwilę na dłużej. Podstawę piniaty wykonaj z gazet, połączonych klejem z wody i mąki. Napompuj balon, oklej go paskami pociętej gazety, zanurzonej w kleju. Jak wykonać taki klej? Połącz wodę z mąką w proporcji 1:1 i gotuj na małym ogniu, do uzyskania gęstej masy. Każdą kolejną warstwę gazetowych pasków naklejaj w momencie, gdy poprzednia trochę przeschnie. Łącznie powinno ich być co najmniej cztery. Jeżeli planujesz wyjątkowo ciężki i obfity wkład, to zalecane jest 6 do 7 warstw. Nie zaklejaj całego balonu – zostaw odpowiednio duży otwór do wrzucenia słodkości. Patent ten sprawdzi się, jeżeli chcesz mieć piniatę z motywem Angry Birds. Owalny kształt balona będzie doskonale imitował ptaki z tej gry. W przypadku, gdy zależy Ci na stworzeniu kukły np. Minionka czy jakiegoś zwierzęcia, będziesz musiał postawić na większą dawkę kreatywności i wykonać np. niezbędne kończyny czy inne atrybuty postaci. Gazety nasączone wspomnianym klejem dają się stosunkowo łatwo modelować, więc nie musisz sięgać po kolejne produkty.

jak-zrobic-piniate

Piniata to skarbnica kolorów

Po zaschnięciu warstw papieru (musi to trwać co najmniej jedną dobę) należy udekorować kukłę. Najłatwiej można tego dokonać za pośrednictwem bibuły, którą okleisz powstały kształt. Pamiętaj o tym, iż piniata powinna składać się z wielu kolorowych elementów a jej kluczową ozdobą są te wiszące, powiewające na wietrze i tworzące efekt ruchu przy próbie uderzenia. Do środka kukły wsyp słodycze i drobne zabawki – takie, które nie zrobią nikomu krzywdy podczas spadania. Do jej brzegów dowiąż mocny sznurek, na którym zawiesisz piniatę. Otwór zaklej dwoma warstwami bibuły. Wykonaj pożądane ozdoby.

Instrukcja obsługi piniaty

Podczas przyjęcia piniata powinna być zawieszona, by wszyscy mogli ją podziwiać. Solenizant, bądź inna wybrana osoba, otrzymuje kij, którym ma za zadanie dostać się do słodkiej zawartości. Cała zabaw polega na tym, iż osoba ta ma zawiązane oczy a ponadto zostaje kilkukrotnie zakręcona wokół własnej osi i celuje na oślep. Pozostali uczestnicy mogą ją dopingować dając mniej bądź bardziej prawdziwe wskazówki. Zawartość piniaty powinna być na tyle obszerna, by umożliwiała obdarowanie wszystkich zebranych jakimś smakołykiem. Nie używaj do jej stworzenia ciasteczek i innych słodkości łatwo łamiących się, ponieważ podczas uderzenia i upadku na ziemię, mogą ulec zniszczeniu.

Może Cię zainteresować

zamknij