×

Jak zrobić pisanki wielkanocne? Różne metody i inspiracje

Jak zrobić pisanki wielkanocne? Biorąc pod uwagę ilość możliwych technik i zmieniające się trendy – tak, pisanki także podlegają modzie – ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. To nie problem – przybliżymy wam kilka najpopularniejszych sposobów. Zarówno w bardziej tradycyjnym wydaniu, jak i tych dających efekt końcowy pasujący nawet do młodzieżowego wystroju pokoju. Wbrew pozorom da się to zrobić i bynajmniej nie jest to trudne!

wzory pisanek na wielkanoc

Sporej część z was na pewno pisanka wielkanocna kojarzy się z bogato zdobionym najróżniejszymi wzorami jajkiem, które zajmowało honorowe miejsce np. w stroiku wielkanocnym. Mogła to być misternie „wydrapana” kraszanka albo tradycyjna malowana pisanka, zachwycająca nie tylko dokładnie wykonanymi zdobieniami, ale i pięknie dobranymi barwami. Innym ta świąteczna ozdoba będzie kojarzyła się z oklejonymi kolorowymi fragmentami materiałów jajkami, przygotowywanymi przez dzieciaki w przedszkolu, albo tymi pokrytymi delikatną plątaniną białych szydełkowych splotów.

jak zrobić pisanki wielkanocne

Jak zrobić pisanki wielkanocne farbą

Wzory pisanek to temat rzeka. Liczba i zróżnicowanie poszczególnych technik ich wykonywania jest ogromna. Dlatego dzisiaj mamy dla was kilka o różnym stopniu trudności wykonania i skomplikowania wzorów.
Najprostszą jest po prostu farbowanie i malowanie jajek.

Do wykonania pisanek pierwszym sposobem będą potrzebne farbki rozpuszczalne w ciepłej wodzie, w których wygotujecie przyszłą pisankę, nadając jej jednolity kolor. Kolejnym krokiem może być wykonanie na niej wzorów, np. namalowanie flamastrem o kontrastowym kolorze.

ZOBACZ TEŻ: Jak zrobić palmę wielkanocną? Kilka sprawdzonych porad

Drugi najprostszy sposób polega na wykonaniu wzorów i ich tła farbami. Nadadzą się do tego celu farby akrylowe i olejne. Oba typy są gęste, dzięki czemu łatwo będzie nanieść wzór – najlepiej nanoszony cienkim pędzelkiem. Dodatkowo będą się długo trzymać. Niestety, w przypadku farb akrylowych istnieje szansa, że przy ich nanoszeniu pędzel pozostawi smugi.

Jak zrobić pisanki wielkanocne z wosku

jak zrobić proste pisanki na wielkanoc

Ciekawym rozwiązaniem na stworzenie kolorowych pisanek ozdabianych kontrastowymi wzorami, jest ich wykonanie przy użyciu wosku. W przypadku ich tworzenia, musicie zacząć od szkicu, który wypełnicie roztopionym woskiem. Ważne, by nanosić go na ciepłe jajko – niedługo po ugotowaniu. Dzięki temu wosk da się bez problemu roznosić po skorupce. Gdy woskowy wzorek będzie już gotowy, jajko należy zanurzyć w ciepłej wodzie z rozpuszczonym barwnikiem. Im dłużej pozostawicie je w „kąpieli”, tym mocniejszy kolor będzie miało, a kontrast między tłem a wzorem będzie większy.

Jak zrobić wielkanocne kraszanki

Kolejną metodą, znacznie trudniejszą, jest stworzenie kraszanki. W jej przypadku bazą także jest farbowane wcześniej jajko – albo farbkami, albo wygotowane w wodzie z łupinkami cebuli. Tak stworzone tło pokrywać będziecie wydrapywanymi wzorami. Potrzebne do tego celu będzie wam ostre narzędzie. Najlepiej specjalne, bardzo drobne dłutko, które nie stępi się szybko (w przeciwieństwie do zwykłej igły…). Nie ukrywamy – ta metoda jest wyjątkowo czasochłonna. Wymaga dużego nakładu skupienia, wytrwałości i czasu, ale efekty są warte tego poświęcenia. Sporym ułatwieniem jest oczywiście przygotowanie najpierw szkicu na pofarbowanej skorupce. Pozwoli ona zachować symetryczność wzorów.

ZOBACZ TEŻ: Wielkanocny deser z pysznym kremem

Wzory pisanek

jak zrobić zabawne pisanki wielkanocne

Osobnym tematem pojawiającym się obok technik wykonywania pisanek są wzory. Przed oczami stanęły wam zapewne te tradycyjne, czerpiące np. z motywów kwiatowych. Tak, to jedna z możliwości zdobienia wielkanocnych jajek. Jedna, ale nie jedyna. A gdyby podejść do zagadnienia wzorów odrobinę inaczej? W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ozdobić pianki albo kraszanki minimalistycznymi geometrycznymi motywami, a nawet popularnymi tekstami… memów. Dlaczego by nie?

Zatem… Keep calm and rób pisanki na Wielkanoc! 😉

Może Cię zainteresować

zamknij