×

Jak zrobić plakat?

Jedną z podstawowych form promocji różnorakich wydarzeń lub nowości są plakaty. Spotykamy się z nimi dosłownie wszędzie. Można je znaleźć w kinie, w gazetach, w rozmaitych folderach reklamowych. Plakaty pozwalają na poinformowanie o promocjach, zachęcają do wzięcia udziału w jakiejś akcji. Dobrze wykonane grafiki przyciągają wzrok odbiorców. Czy zrobienie plakatu jest trudne?

Na komputerze czy ręcznie?

Kiedyś plakaty były projektowane ręcznie. Zajmowali się nimi głównie artyści. Wówczas plakaty przypominały małe dzieła sztuki. W tle umieszczano szczegółową grafikę, która wzbudzała podziw. Zaprojektowanie takiego plakatu trwało dosyć długo. Wszystkie kolory dobierano metodą prób i błędów. Ostateczna wersja projektu powstawała więc „w bólach”. Dzisiaj plakaty robi się zdecydowanie szybciej. Łatwo zmienić koncepcję grafik, zmieniać miejsca napisów i tytułów. Projektowanie na komputerze ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na szybkie wymiarowanie wydruków. Poza tym łatwo podmieniać kolory – wystarczy kilka kliknięć, by całkowicie zmienić tło lub inne elementy graficzne.

W Gimpie czy w Photoshopie?

Programów graficznych jest mnóstwo. Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy grafiki komputerowej mają dostęp do szeregu aplikacji. Programy różnią się od siebie ceną i stopniem zaawansowania. Do najbardziej popularnych można zaliczyć Gimp i Adobe Photoshop. Czym się od siebie różnią? Pierwszy z nich jest całkowicie darmowy. To całkiem solidna maszyna, pozwalająca na dokonywanie wielu operacji graficznych. Prawdziwym „kombajnem” jest jednak Photoshop. Dzięki niemu możliwe jest dowolne kształtowanie obrazów. Początkowo zaleca się stosowanie Gimpa. Amatorzy mogą dzięki niemu wykształtować sobie podstawowe umiejętności. Photoshop jest lepszy dla tych, którzy nie boją się eksperymentować i mają fundamentalną wiedzę o grafice komputerowej.

jak-zrobic-plakat

Tworzenie plakatu – jak zacząć?

Przede wszystkim należy wybrać format i rozdzielczość plakatu. Dzięki temu możliwy będzie odpowiedni wydruk gotowego projektu. Jeżeli nie jesteś pewien, jaka rozdzielczość jest prawidłowa, ustaw większy wariant. O wiele łatwiej jest później zmniejszyć rozmiary plakatu, niż je powiększyć.

Kolejnym krokiem jest dopasowanie tytułów i napisów. Co chcesz zawrzeć w swoim plakacie? Będzie on zachętą do wzięcia udziału w jakimś wydarzeniu? A może chcesz o czymś poinformować? Od samego początku musisz wiedzieć, jakie napisy trafią na ostateczny projekt.

Następnie zdecyduj się na konkretne elementy graficzne. Przemyśl, czy lepsze będą animacje, czy może lepiej postawić na zdjęcia. Pamiętaj, że grafika musi nawiązywać do treści. Nie decyduj się na kontrowersyjne zdjęcia, jeżeli nie jesteś pewien ich odbioru. Eksperymenty są dobre dla profesjonalistów.

Ostatnią ważną decyzją jest dobór kolorów. W zależności od rodzaju treści oraz celu przekazu barwy na plakacie powinny być bardziej stonowane lub jaskrawe. Nie używaj banalnych kolorów. Nikt nie zwróci na taki plakat uwagi.

O czym trzeba jeszcze pamiętać?

Przy projektowaniu plakatów należy zwrócić uwagę na spójność koncepcji. Nie przesadzaj z ilością ozdób i informacji. Im więcej użyjesz kolorów i zdjęć, tym mniej twój plakat będzie czytelny. Nie nadużywaj także wersalików i wykrzykników. Pamiętaj, że wyśrodkowane teksty nie są bardzo frapujące. Kojarzą się z nudnymi ogłoszeniami. Lepszym rozwiązaniem jest równanie napisów do lewej lub prawej części strony.

Może Cię zainteresować

zamknij