×

Jak zrobić pompon?

Pompony to śmieszne puchate kuleczki, których używa się albo jako ozdób, albo jako zabawek. Jeżeli nie masz pomysłu na zajęcie czasu dziecka, sięgnij po babciną włóczkę. Tworzenie pomponów to świetna zabawa! Poza tym rozwiniesz zdolności manualne twojego malucha.

Pompony – z tiulu, z bibuły, z włóczki lub z krepy?

Pompony można wykonywać za pomocą różnego materiału. Zdecydowanie najczęściej używa się w tym celu włóczki lub bibuły. Równie dobrze można jednak korzystać z krepy lub tiulu. Wszystko zależy od przeznaczania zabawki oraz efektu wizualnego, który chcemy osiągnąć. Na czapkach najlepiej sprawdzą się włóczkowe pompony. Po pierwsze są najtrwalsze, po drugie włóczka jest mięciutka i bardzo ładnie wygląda. Pomponów z bibuły lub z kolorowego papieru najczęściej używają cheerleaderki. Duże ozdoby pozwalają im na osiągnięcie ciekawego show. Trudno sobie wyobrazić ich tańce bez oprawy w postaci kolorowych pomponów.

jak zrobić pompon

Jak zrobić pompon? Podstawowe porady

Przed rozpoczęciem zabawy należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Tego rodzaju ozdoby nie można wykonywać bardzo szybko. Trzeba być uważnym i ostrożnym, w przeciwnym razie pompon będzie wyglądał mało efektownie. Warto pamiętać o tym, że można robić pompony w różnej wielkości. Na samym początku warto jednak „na próbę” stworzyć mały pomponik. Pozwoli to na lepsze zrozumienie konstrukcji zabawki. Następnym razem na pewno uda ci się stworzyć większy i bardziej puchaty pompon.

Potrzebne dwa pierścienie z kartonu

Co musisz przygotować, żeby stworzyć swój pierwszy pompon? Zaopatrz się w dwa pierścienie z kartonu. Możesz je wyrysować za pomocą szklanki. Powinny być identyczne względem siebie. Otwór nie musi być duży. Na początku wystarczą ci małe pierścienie. Otwór może mieć średnicę 0,5 cm, a całe koło 2 cm.

Krok kolejny. Złóż pierścienie ze sobą

Połóż jeden pierścień na drugim i zacznij owijać je dookoła kolorową włóczką. Jeden koniec nici trzymaj na zewnątrz kartonowego koła, drugi przeplataj dookoła niego. Jeżeli skończy ci się włóczka, sięgnij po kolejny kawałek. Pierścień musi być całkowicie owinięty. Im grubiej owiniesz kółko, tym bardziej puszysty będzie pompon. Możesz też połączyć ze sobą kilka kolorów włóczki. Dzięki temu twoja zabawka będzie niepowtarzalna.

Ostatni etap – przecięcie włóczki

Kiedy pierścienie będą w całości pokryte włóczką, wówczas możesz ją przeciąć. Jak to zrobić? Najlepiej posłuż się nożykiem do papieru. Przyłóż go do krawędzi pierścienia i delikatnie natnij. Ostrze powinno wejść pomiędzy dwa pierścienie. Wówczas bardzo łatwo przeciąć włóczkę. Jeżeli nie masz odpowiedniego noża do papieru, poszperaj w skrzynce z narzędziami. Tam na pewno znajdzie się nóż do tapet, który możesz z powodzeniem wykorzystać.

Pompon już prawie gotowy!

Po przecięciu nici musisz przewiązać włóczkę między dwoma pierścieniami. Pamiętaj, żeby zawiązany supeł był silny. Od tego zależy trwałość twojego pompona. Następnie usuń kartonowe pierścienie. Może się zdarzyć, że nie będą chciały zejść same. Wówczas delikatnie je przetnij.

Twój pompon jest prawie gotowy! Teraz wystarczy przyciąć nierówne części włóczki tak, by zabawka miała kształt idealnej kuli.

Może Cię zainteresować

zamknij