×

Jak zrobić różaniec? Poznaj najciekawsze sposoby!

Dla każdej osoby wierzącej w Boga, wszelkie dewocjonalia stanowią szczególną wartość. Wielu z nas mając przy sobie różaniec, medalik czy obrazek z wizerunkiem Świętych, odczuwa wyjątkową bliskość Boga na każdym kroku. Oczywiście w różnych sklepach (w tym w jubilerskich) nie brak dewocjonaliów – wybrać możemy dokładnie to, co chcemy: kształt, wielkość, motyw oraz materiał. Jednak kwestia wiary jest tak dalece indywidualną kwestią, że akcesoria do modlitwy czy noszenia przy sobie, także chcielibyśmy mieć maksymalnie spersonalizowane. O ile z własnoręcznym wykonaniem medalika może być problem, o tyle wykonanie różańca samodzielnie może być niezwykłą frajdą. Sprawdź, z czego zrobić różaniec.

Różaniec – zrób to sam!

Własnoręczne wykonanie różańca nie tylko pozwala na przećwiczenie i doskonalenie swoich zdolności manualnych – to także element treningu duchowego. Największą zaletą własnoręcznie wykonanego różańca jest to, iż nie tylko w jego wykonanie angażujesz się emocjonalnie, dzięki czemu efekt cieszy jeszcze bardziej, ale także zrobić możesz go z czego tylko chcesz. Możesz w tym celu użyć na przykład kamyka, muszelki czy koralika, które są dla Ciebie szczególne, bądź przynoszą Ci szczęście. Taki różaniec będzie miał podwójną moc, zaś Ty możesz podarować go na przykład w prezencie wyjątkowej dla Ciebie osobie – taki upominek będzie miał wartość o wiele większą, niż cokolwiek innego. Dobór materiałów jest dowolny – mogą to być kamyki, koraliki, muszelki bądź skórzane gadżety, a także elementy starego różańca (który na przykład został zniszczony). Pomysłów jest mnóstwo: różaniec z makaronu, z koralików, a także z jarzębiny czy nawet kasztanów.

Jak zrobić różaniec z makaronu?

W szkołach często organizowane są konkursy na różaniec – jeśli więc zastanawiasz się, z czego zrobić różaniec na religię, oto odpowiedź. Wykonanie różańca z makaronu to jedna z najprostszych metod. Wystarczy kawałek sznurka o odpowiedniej długości, kilkanaście sztuk makaronu (rurek, świderków, muszelek – ważne, by kształt pozwalał na zrobienie w nim dziurki i na przewleczenie nitki) oraz odrobina cierpliwości. W każdej sztuce makaronu zrób dziurkę – najlepiej grubą igłą, a następnie pomaluj je wedle własnego pomysłu. Mogą to być zwykłe farbki szkolne, ale także normalna farba. Gotowe i wyschnięte elementy spryskaj lakierem, a następnie nawlekaj kolejno na przygotowany wcześniej sznurek. Z każdej ze stron pozostaw trochę miejsca na krzyżyk – gdy nawleczesz już wszystkie elementy, wolne końce spleć ze sobą, zawiąż, a następnie przeciągnij przez zawieszkę krzyżyka, po czym mocno zwiąż końce (możesz także zgrzać je na gorąco: w tym celu podpal je na ułamek sekundy zapalniczką, zdmuchnij płomyk i ściśnij mocno palcami). Różaniec z makaronu to najlepsza odpowiedź na pytanie o to, z czego zrobić różaniec dla dziecka.

jak zrobić różaniec

Jak zrobić różaniec z koralików?

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić różaniec ze sznurka. Wygląda bardzo ładnie, a także jest trwalszy od tych wykonanych innymi metodami. Jednak do wykonania różańca ze sznurka potrzebne są większe zdolności manualne, zaś instrukcję co do jego wykonania najlepiej obejrzeć na filmiku instruktażowym (jest ich sporo w sieci). O wiele łatwiejszym, a także całkiem trwałym sposobem jest wykonanie różańca z koralików. Jego wykonanie także przyniesie wiele radości, a jednocześnie jest on łatwiejszy do zrobienia. Wystarczy bowiem odpowiednia długość sznurka i wybrane koraliki. Kolejno nawlekaj je na sznurek, a jego końce zabezpiecz podobnie jak w przypadku różańca z makaronu. Piękny, maksymalnie spersonalizowany różaniec gotowy!

Może Cię zainteresować

zamknij