×

Jak zrobić świeczkę samodzielnie w domu?

Chcesz udekorować swoją sypialnię w niebanalny sposób a może pragniesz obdarować kogoś bliskiego własnoręcznie wykonanym prezentem? Daj upust swojej twórczej naturze i uwolnij kreatywność. Jak zrobić świeczkę przy użyciu powszechnie dostępnych materiałów? To prostsze, niż Ci się wydaje, wystarczy jedynie zastosować się do naszych porad.

Jak zrobić świeczkę ozdobną z recyklingu?

Wykorzystaj wszystkie dotychczas nadpalone a nie wyglądające już dobrze świeczki, znajdujące się w Twoim domu. Pogrupuj je kolorystycznie i w całości zostaw te, które będą wysokością odpowiadały tworzonej świeczce (jeżeli są szerokie to obetnij ich brzegi, pozostawiając knot z małą ilością wosku, uważając przy tym, by nie przerwać jego ciągłości). Pozyskany wosk zetrzyj na tarce do warzyw bądź pokrusz i wrzuć do rondla do gotowania na parze. Przygotuj formę. Możesz użyć do tego karton po soku lub mleku. Odetnij jego górę na odpowiadającej Ci wysokości a środek wyłóż folią aluminiową (starannie dociskając brzegi i ranty, by świeczka posiadała właściwy kształt). Pozostawiony knot ustaw w jej centralnym miejscu, zaś roztopiony wosk wylej dokoła. Jeżeli zdecydujesz się na świeczkę ozdobną z elementami wtopionymi w strukturę, to umieść je w formie, przed wylaniem wosku. Szczególną staranność należy przyłożyć do tego, by knot znajdował się w samym środku i nie był skrzywiony, w przeciwnym wypadku, świeczka nie będzie się spalać jednolicie.

jak zrobić świeczkę

Jak zrobić świeczkę z pomarańczy?

Sposób prosty i bardzo efektowny, zwłaszcza jeżeli pragniesz zjawiskowo udekorować swój dom na Boże Narodzenie. Odetnij czubek pomarańczy – ten od strony gałązki, na wysokości około 1/3. Następnie delikatnie wydrąż jej środek, uważając, by nie uszkodzić skórki. Jeżeli masz z tym problem, łatwiejsze okaże się przecięcie owocu na pół. Świeczka będzie wtedy miała szerszy i płytszy kształt, ale jednocześnie da satysfakcję początkującym. Teraz pora na zainstalowanie knota. Jeżeli nie posiadasz jego czystej formy, to możesz wykorzystać klasyczną świeczkę o wąskiej formie i wstawić ją na środku skórki. Obwiązując ją sznurkiem na wysokości ponad granicą świeczki i oplatając końcami tego sznurka całą skórkę, będziesz w stanie ustabilizować jej pozycję. Następnie zalej wnętrze pomarańczy roztopionym woskiem i odczekaj do jego zastygnięcia.

Jak zrobić wersję zapachową?

Świeczka z pomarańczy będzie pachniała już od samego nagrzania skórki owocu. Jednakże w przypadku, gdy chcesz zwiększyć ten efekt, to wrzuć do wosku kilka goździków czy dosyp cynamonu. Przyprawy te wprowadzą do wnętrza znakomicie odświętny nastrój, bez konieczności aromatyzowania domu sztucznymi substancjami, które nierzadko podrażniają nasze drogi oddechowe.

Inne sposoby na wersje zapachową

Zależnie od zaplanowanego efektu, można użyć innych, naturalnych dodatków. Np. młode pędy sosny ze świeżymi igłami sprawdzą się znakomicie, jeżeli pocięte na małe kawałki, zatopione zostaną w wosku. Podobnie wygląda sytuacja, np. z owocami jałowca czy rozmarynem. Osoby lubiące optymalizację, mogą postawić na naturalne olejki eteryczne, powszechnie dostępne np. w aptekach.

Może Cię zainteresować

zamknij