PoradyLajfhakiJak zrobić zapasy na zimę i nie zbankrutować na podwyżce cen jedzenia?

Jak zrobić zapasy na zimę i nie zbankrutować na podwyżce cen jedzenia?

Jak zrobić zapasy na zimę Fot. Freepik
Jak zrobić zapasy na zimę Fot. Freepik
18.11.2022 17:00

Ceny w sklepach rosną w mgnieniu oka. Nim się obejrzymy, a wyjście na zakupy nie będzie już codzienną rutyną, a planowanym cotygodniowym przykrym obowiązkiem związanym z dużym wydatkiem. Rekordy mają paść właśnie tej zimy. To sprawia, że z trwogą myślimy o świętach i o tym, jak sobie poradzimy w tym czasie. Nie mamy wpływu na ten wzrost, ale mamy możliwość zaopatrzenia się w pewne produkty już teraz, kiedy są tańsze. Jak zrobić zapasy na zimę? Podpowiadamy więcej możliwości, niż tylko słoiki z gotowym jedzeniem czy stos z paczek makaronu.

Kup owoce i warzywa

Pomyślisz pewnie, że to absurd, bo przecież szybko się psują. To prawda, ale zainwestuj w ich większą ilość już teraz, bo właśnie z nich można zrobić wydajne zapasy na zimę! Obecnie mamy na to najlepszy czas – jest po sezonie, więc są tańsze, ale jeszcze nie zdążyły tak bardzo zdrożeć. Ten trick będzie wymagał Twojej pracy i zaangażowania, które naprawdę Ci się opłacą. Zrób z warzyw mrożonki i sałatki w słoikach, a z owoców dżemy, kompoty itd.

Jak zrobić zapasy na zimę? Fot. Freepik.com
Jak zrobić zapasy na zimę? Fot. Freepik.com

Pamiętaj, żeby kupić też mięso

Jego cena już i tak jest bardzo wysoka, a im bliżej zimy i świąt – będzie jeszcze gorzej. Zrób zapasy drobiu czy wieprzowiny i zapakuj w specjalnie do tego przeznaczone foliowe woreczki. Następnie opisz je dokładnie: rodzaj mięsa + data zamrożenia. Taka żywność może być przechowywana w ten sposób aż do 12 miesięcy!

Co przygotować na czas kryzysu?

Warto już teraz zakupić produkty, których ceny rosną z dnia na dzień nawet o kilka złotych. Mowa tutaj o cukrze, mące, oleju, a nawet maśle. Choć na tym ostatnim data przydatności do spożycia jest stosunkowo krótka, to można je mrozić i przechowywać w zamrażarce nawet 9 miesięcy!

Pamiętaj o odpowiednich warunkach magazynowania tych produktów, których nie można zapasteryzować, zamrozić, zakonserwować ani w żaden inny sposób zabezpieczyć przed procesem psucia. Trzymaj je w zacienionym, suchym i chłodnym miejscu, aby służyły Ci jak najdłużej.

Przeczytaj również o tym, jak na zimę przygotować swoje okna.

Zobacz triki na przechowywanie jedzenia. Dzięki nim nic się nie marnuje w koszu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także