jak zrobić zielnik
Kategorie DIY

Jak zrobić zielnik? Kilka praktycznych porad i wskazówek

Część z was na pewno spotkała się z nim w szkole. Część może chcieć wrócić do tej świetnej zabawy, jaką jest jego tworzenie, po latach. Bez względu na powód, warto wiedzieć, jak wykonać go poprawnie. Zatem, jak zrobić zielnik? Oto kilka praktycznych porad i wzór karty zielnika.

porady jak zrobić zielnik krok po kroku
Photo by Katherine Hanlon on Unsplash

Jak zrobić zielnik

Zanim odpowiemy Wam na to pytanie, warto skupić się najpierw na tym, czym jest zielnik i jakie jest jego zadanie. Od razu warto zaznaczyć, że nie każdy zeszyt tego typu musi być wykonany profesjonalnie, jednak warto zadbać o dokładność przy jego tworzeniu.

Zielnik to zbiór okazów roślin, które zostały wybrane wg wcześniej określonego motywu przewodniego. Nie powinien być przypadkową zbieraniną różnego rodzaju okazów, ale przemyślaną i możliwie pełną kolekcją – albo z danego terenu, typu, gatunku czy pory roku. Bardziej profesjonalnie, starannie wykonany zielnik powinien zawierać każdą z części rośliny, czyli nie tylko jej liście czy kwiaty, ale też korzeń. Kompletność jest kluczowa przy jego tworzeniu.

Jak zrobić zielnik – rośliny do zielnika

Jeśli chodzi o dobór roślin do zielnika, istnieje tu pewna dowolność, której granicami powinien być… zdrowy rozsądek. Warto przy jego tworzeniu pamiętać, że nie wszystkie rośliny mogą być zabierane ze swojego naturalnego środowiska. Okazy szczególne, chronione na pewno nie powinny znaleźć się w tego typu kolekcji, tym bardziej jeśli jest ona tworzona hobbystycznie, a nie na potrzeby naukowe. Niektóre rośliny będą miały większą wartość pozostawione w naturalnym otoczeniu, a nie przyklejone do kartek notatnika…

jak zrobić zielnik do szkoły
Photo by Aliis Sinisalu on Unsplash

Zanim zaczniecie tworzyć zielnik, musicie ustalić jego temat. Kolekcja tego typu nie może być chaotycznym zbiorem zupełnie przypadkowych okazów. Warto dobrze przemyśleć temat zielnika. Może on bazować np. na roślinach pojawiających się na danym terenie albo daną porą roku. To tylko część z możliwych opcji.

Pomysł na zielnik – rośliny

Jak zbierać rośliny, by nadawały się do umieszczenia ich w zielniku? Istnieje kilka wskazówek, których należy przestrzegać tworząc zielnik roślinny:
– zbieraj całe rośliny, nie jedynie ich pojedyncze części, jak liście czy kwiaty;
– wybieraj typowe okazy roślin, nie staraj się ich „upiększać” przez usuwanie liści czy zbędnych wg ciebie elementów;
– na zbiory wybieraj dni suche, tak, by rośliny które zbierzesz nie były mokre;
– rób notatki, opisuj wygląd roślin w ich środowisku, ale i cechy nietrwałe, jak zapach;
– nie wybieraj roślin chronionych i nie zbieraj eksponatów w miejscach objętych ochroną;
– ususz rośliny przed zamieszczeniem w zielniku (rozłóż na płasko w suchym i ciepłym miejscu, otocz warstwami papieru, który pochłonie wilgoć, dociśnij);
– dokładnie opisz każdy okaz na kartach zielnika, jeszcze przez dodaniem do niego poszczególnych roślin;
– nie przyklejaj taśmą klejącą roślin do zielnika – użyj pasków papierowych i kleju roślinnego, albo przyszyj je do kart.

Zielnik do szkoły

W przypadku wykonywania zielnika do szkoły, także zachowaj należytą dokładność. Nie można zapomnieć o odpowiednim opisaniu każdego okazu. Rośliny do zielnika muszą mieć informacje nie tylko o gatunku, ale i miejscu, w którym zostały zebrane. Tworząc tego typu atlas, musisz pamiętać też o jego estetyce. Kluczowym elementem zielnika szkolnego jest jego temat przewodni. Rośliny muszą być do niego dopasowane. To on i ich typ będą decydowały o tym, które części okazów powinny się znaleźć w zielniku – czy same kwiaty, liście, a może całe (w miarę możliwości) rośliny z korzeniami.

Zielnik rośliny – wzór

Istnieje kilka sposobów przygotowywania zielnika roślinnego. Nie każdy musi bazować na zbieraniu żywych okazów i przyklejaniu ich po ususzeniu do kart atlasu. Jeśli taka forma i przygotowanie wydają się wam zbyt czasochłonne, zawsze możecie oprzeć zbiór na… zdjęciach. Zasady przedstawiania na nich roślin do zielnika są takie same – fotografie muszą pokazywać jak najdokładniej każdy z elementów okazu. Nie można zapomnieć też o odpowiednich opisach…

wzór jak zrobić zielnik
pixabay.com

Zatem – do dzieła! Przygotowanie zielnika roślin może być naprawdę wspaniałą zabawą i relaksującym hobby.

Fotografie: unspash.com, pixabay.com | Miniatura wpisu: Photo by Noemí Jiménez on Unsplash