×

Sekretne sposoby na pozbycie się wszy. Usunięcie szkodników jest prostsze niż myślisz

Chyba żaden rodzic nie chciałby dowiedzieć się, że jego dziecko ma wszy. Niestety, po powrocie ze szkolnych wycieczek czy obozów młodzieżowych nasze pociechy często skarżą się na zwędzenie, a skóra głowy i szyi jest zaczerwieniona (pojawiają się plamki jak po ugryzieniu komara), warto sprawdzić czy pociecha nie ma szkodników.

Jak rozpoznać wszawicę?

Wszy poruszają się poprzez pełzanie – nie skaczą, ani nie latają. Przy pojawieniu się szkodników, długość i gęstość włosów nie ma znaczenia. Ta wstydliwa choroba pojawia się przeważnie u dzieci, które często nie zachowują dystansu między swoimi rówieśnikami – podczas zabawy stykają się głowami, pożyczają sobie czapki, gumki do włosów lub szczotki. Używanie pożyczonego ręcznika, a także spanie w innej pościeli (np. podczas wycieczek szkolnych), sprawia że pociechy mogą złapać wszy. Wszawica jest bardzo uciążliwa, dlatego warto regularnie sprawdzać skórę głowy dziecka oraz ostrzec pociechę, aby nie pożyczała swoich rzeczy osobistych.

Jak pozbyć się wszy?

youtube.com

Przede wszystkim ważne jest, aby być wyrozumiałym dla dziecka. Nie krzycz na nie i nie siej paniki. Wszy nie oznaczają biedy, ani brudu – każdy może się ich nabawić. Szkodników nie pozbędziesz się w jeden dzień, a kuracja powinna trwać co najmniej tydzień, ale dzięki systematycznemu i szybkiemu działaniu, uda Ci się je usunąć. Oto kilka sposobów jak sobie z nimi poradzić.

#1 Kuracja z octu

Do tego domowego sposobu potrzebujesz grzebień, płyn do płukania ust (najlepiej taki który nie będzie odbarwiał), ocet (biały lub jabłkowy), czepek pod prysznic oraz ręcznik. Do wanny lub zlewu nalej płyn do płukania ust i namocz w nim włosy. Nie spłukuj preparatu, lecz osłoń głowę czepkiem lub plastikową reklamówką. W zależności od długości włosa poczekaj od 30 minut do godziny. Po tym czasie spłucz włosy wodą i przepłucz je octem. Wilgotne włosy owiń ręcznikiem lub drugim czepkiem. Pozostaw na godzinę. Następnie ponownie umyj włosy zwykłym szamponem. Delikatnie rozczesuj mokre włosy cienkim grzebieniem. Rób to w pomieszczeniu z dobrym oświetleniem. Używając grzebienia od samej nasady głowy, usuwaj wszy i ich jaja. Zabieg powtarzaj co 3-7 dni.

#3 Preparat z majonezu

Zmieszaj majonez razem z octem w proporcjach 2:1, a następnie do mieszaniny dodaj około 5 kropli olejku eterycznego. Najlepiej sprawdzi się ten z drzewa herbacianego, ponieważ jest naturalnym środkiem owadobójczym. Uzyskaną miksturę dokładnie nałóż na włosy oraz skórę głowy. Głowę możesz owinąć ręcznikiem, który zadziała jak czepek termiczny. Po kilku godzinach umyj głowę ciepłą wodą i dokładnie spłucz miksturę. Kurację powtarzaj codziennie przez tydzień.

#3 Oliwa z oliwek

Często stosujesz ją w kuchni, ale jest równie skuteczna w walce ze wszami. Do garnka nalej oliwę i ją podgrzej. Kiedy lekko się ostudzi, kolistymi ruchami nałóż ją dokładnie na włosy i skórę głowy. Następnie włosy zakryj czepkiem. Warto zastosować tę metodę na noc i dopiero rano spłukać włosy ciepłą wodą. Następnie weź grzebień i dokładnie wyczesz włosy. Kurację z oliwy należy powtarzać przez około 3 dni.

#4 Olejki eteryczne

Olejek z drzewa herbacianego pomoże usunąć szkodniki, lecz warto wzmocnić kurację mieszając wspomniany olejek z innymi olejkami np. jaśminowym, kokosowym lub lawendowym. Wybrany olejek zmieszaj z oliwą z oliwek i rozprowadź na skórze głowy oraz włosach. Po około 30 minutach spłucz włosy ciepłą wodą i rozczesz grzebieniem – najlepiej sprawdzi się ten, którego „ząbki” są ostawione blisko siebie. Jeśli takiego nie masz, możesz kupić specjalny grzebień na wszy w aptece.

#5 Środki specjalistyczne

Jeśli nie chcesz spróbować domowych sposobów, wybierz się do apteki gdzie możesz kupić specjalne środki, które pozwolą Ci pozbyć się wszy. Możesz je znaleźć bez recepty w różnej postaci – zazwyczaj jest to szampon, płyn lub pianka. Ważne, aby dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania i postępować według instrukcji. Środki, które stosuje się przeciw wszom są bardzo toksyczne więc uważaj, aby nie miały one styczności z resztą ciała. Preparaty działają na żywe wszy, nie pozbędziesz się nimi jaj szkodników.

Nawet jeśli uda Ci się pozbyć szkodników, regularnie sprawdzaj skórę głowy swojego dziecka. Problem wszy może wrócić, dlatego najlepiej przez kolejne dwa tygodnie obserwować głowę pociechy.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

zamknij