Jaki kolor ma przyczepa kempingowa? Ta zagadka stała się przedmiotem sporu i podzieliła ludzi - Genialne
×
Wirtualna Polska

Jaki kolor ma przyczepa kempingowa? Ta zagadka stała się przedmiotem sporu i podzieliła ludzi

Iluzje optyczne potrafią wprowadzić prawdziwy zamęt w głowie.  Czasami do tego stopnia, że nie jesteśmy pewni jaką barwę ma naprawdę dany przedmiot.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pamiętasz historię buta, którego kolor budził kontrowersje? Wiele osób nie mogło zgodzić się ze sobą, co do jego barwy. Obecnie dużo emocji wzbudza pewna przyczepa kempingowa.

przyczepa
RetroViscountReno/tiktok

Kolorystyczne spory

Użytkownik Tiktoka, posługujący się pseudonimem RetroViscountReno, przeprowadził renowację przyczepy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego i sam fakt mógłby zainteresować co najwyżej miłośników majsterkowania. Jednak duże kontrowersje wywołał sam kolor przyczepy. To podzieliło wiele osób, które uważały, że sprzęt ma kolor biało-niebieski, biało-zielony lub nawet szaro-różowy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
@retroviscountrenoWhat colour is out Retro Van? ##fyp ##renovation♬ SugarCrash! – ElyOtto

Wszystko zależy od mózgu

Niezgodności w kwestii barwy danego przedmiotu są całkowicie normalne. To zjawisko nazywa się stałością kolorów lub dostosowywaniem barwnym. Mózg zdaje sobie sprawę z tego, że kolor w zależności od warunków oświetleniowych może się zmieniać. Przykładowo niebieskie buty w słoneczny dzień będą wyglądały inaczej, a oświetlone czerwoną czy zieloną żarówką jeszcze inaczej. Mózg za każdym razem stara się odtworzyć rzeczywistą barwę konkretnej rzeczy i ostatecznie jesteśmy zdani na jego zdolności interpretacyjne. 😉

Jaki kolor ma przyczepa według Ciebie?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: nauka.rocks

Może Cię zainteresować