×

Jakie garnki wybrać na płytę indukcyjną? Szybki przewodnik

Coraz więcej osób decyduje się na wybór kuchni indukcyjnej, w końcu ma ona wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest fakt, że przygotowywanie potraw trwa na niej szybciej. Nowoczesny oraz elegancki wygląd płyty indukcyjnej sprawia, że będzie ona pasować do większości kuchni. Jednak jakie garnki wybrać na płytę indukcyjną, aby jej nie uszkodzić? Sprawdź szybki przewodnik.

Jakie garnki wybrać na płytę indukcyjną?

Decydując się płytę indukcyjną musisz wiedzieć, że nie wszystkie garnki będą na nią odpowiednie. Oczywiście obecnie coraz więcej sklepów ma w swoim asortymencie garnki, które nie zniszczą kuchni, ale dobrze wiedzieć jakimi parametrami kierować się podczas ich wyborze.

Przede wszystkim zwróć uwagę na tworzywo z jakiego wykonane zostały naczynia. Garnki ze stali nierdzewnej to idealne naczynia na kuchnię indukcyjną. Tworzywo ferromagnetyczne, odpowiedzialne jest za przepływ energii z kuchenki do przygotowanego dania. Dlatego wybierając garnki sprawdź czy ich dno są wykonane z tworzywa ferromagnetycznego. Ważne jest ile warstw ma dno naczynia. Trzymaj się zasady „im więcej tym lepiej”.

Jakie garnki wybrać na płytę indukcyjną 1
unsplash.com

Drugim czynnikiem jest średnica dna, która powinna być zbliżona wymiarem do wymiarów płyty indukcyjnej. Im garnki będą lepiej dopasowane, tym ciepło wytwarzane z kuchenki indukcyjnej będzie rozkładać się równomierniej. Warto sprawdzić czy w instrukcji kuchni nie została podana informacja na temat średnicy odpowiednich garnków. Kształt dna naczynia także ma znaczenie. Powinno być ono idealnie płaskie, inaczej płyta może nie wykryć garnków umieszczonych na polach grzewczych.

Wróćmy jeszcze na chwilę do tworzywa z jakiego powinny być wykonane garnki. Najlepiej postawić na naczynia ze stali nierdzewnej lub żeliwa, teflonu lub te ceramiczne.

Jakie garnki wybrać na płytę indukcyjną
freepik.com

Garnki ze stali nierdzewnej są wytrzymałe, trwałe i odporne na silne środki do czyszczenia. Wybierając ten rodzaj naczynia możesz być pewny, że są one bezpieczne dla zdrowia. Nie robią problemów przy czyszczeniu i wyglądają ładnie.

Garnki żeliwne tak jak te ze stal nierdzewnej, są trwałe i bardzo dobrze przewodzą ciepło, jednak ich wadą jest ciężar. Jeśli garnki żeliwne mają uchwyty wykonane z tego samego tworzywa, uchwyty także mocno się nagrzeją.

Garnki teflonowe sprawiają, że przygotowywane potrawy nie przywierają do naczynia. Są stosunkowo tanie i proste w utrzymaniu czystości, jednak łatwo uszkodzić dno wykonane z teflonu.

Garnki ceramiczne mogą być całkowicie wykonane z tego tworzywa lub posiadać jedynie ceramiczne powłoki. Pamiętaj, że garnki ceramiczne to nie to samo co naczynia wykonane ze szkła – tych płyta indukcyjna może w ogóle nie wykryć.

Kupując garnki na płytę indukcyjną zawsze sprawdzaj czy na ich spodzie znajduje się specjalne oznaczenie lub słowo „induction”.

Zobacz także:

1) Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Bez szorowania i plam

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij