×

Jakie kwiaty do łazienki bez okna? Znamy idealne gatunki roślin

Kwiaty w ciemnej łazience… Niemożliwe? A jednak są sposoby, by cieszyć się żywymi roślinami w pomieszczeniu, w którym brak dostępu do naturalnego światła! Dowiedz się, jakie kwiaty wybrać do łazienki bez okna.

Prawdą jest, że poza sztucznymi kwiatami, w pomieszczeniu bez światła nie przeżyją żadne rośliny doniczkowe. Okazuje się, że można jednak oszukać przyrodę i cieszyć się zielenią w ciemnej łazience, nawet w takiej bez okna!

freepik.com

Warunki panujące w łazience:

W łazience panuje specyficzny mikroklimat, nie zawsze sprzyjający roślinom doniczkowym, taki jaki charakteryzuje wilgotne i ciemne pomieszczenia:

  • wilgotne powietrze – nie sprzyja to przede wszystkim kaktusom i sukulentom
  • grzyby i pleśnie – niektóre rośliny są bardzo wrażliwe na takie środowisko
  • półmrok – często nawet w łazience z oknem jest za mało światła dla wielu roślin

Kwiaty do łazienki bez okna:

Bluszcz

Roślina ta nie lubi nasłonecznionych miejsc, dlatego ciemne i wilgotne łazienki będą dla niej idealne. Podłoże bluszczu musi być cały czas lekko wilgotne. Bardzo rzadko choruje i jest łatwa w pielęgnowaniu.

Bluszcz w łazience - rośliny do ciemnej lazienki
pinterest.com

Zamiokulkas w łazience

Śliczna roślina o małych wymaganiach, dzięki temu, świetnie odnajdzie się w ciemnej łazience. Zamiokulkas lubi ciepłe temperatury, ale ważne jest, żeby nie narażać go na przeciągi, zwłaszcza zimą. Na szczęście w łazience bez ona, będzie o nie trudno.

Zamiokulkas do łazienki - jakie orśliny wybrać do ciemnej łazienki bez okna
pinterest.com

Aglaonema

Jest rośliną tropikalną, która dobrze znosi półcień. Warto jednak od czasu do czasu postawić ją w jaśniejszym od łazienki miejscu. Dzięki temu, na jej liściach pojawią się ładne wzorki.

Źle znosi suszę, dlatego wilgotna łazienka i podlewanie będzie dla niej idealnym środowiskiem.

Sansewieria

Wielu ogrodników nazywa je „żelaznymi roślinami”. Są łatwe w uprawie i potrafią wiele wybaczyć. Przeżyją w domu nawet najbardziej zapominalskiej osoby. Jeśli nie znasz się na hodowaniu roślin, to jest to idealny wybór dla Twojej łazienki.

Fitonia

Roślina wymagająca więcej uwagi, ponieważ woli rosnąć w półcieniu z rozproszonym światłem. Dodatkowo ważne dla niej jest nie tylko nawilżenie gleby, ale też powietrza. Lubi ciepłą temperaturę.

fitonia roślina do łazienki bez okna
instagram.com

Paprotka

Królowa polskich urzędów, szkół i korytarzy. Paprotki znów wracają do łask i co raz częściej pojawiają się w „modnych wnętrzach”. Uwaga! Młode paprotki potrzebują więcej światła. Do łazienki lepiej wybrać starszy okaz, który lubuje się w półcieniu.

Skrzydłokwiat

W łazience dobrze będzie się czuć tylko zimą. Latem potrzebuje on więcej słońca. To kolejna roślina dla której wilgotność powietrza jest bardzo ważna.

Zielistka

Kolejna (prawie) niezniszczalna roślina. Kultowa ozdoba klatek schodowych i korytarzy. Dobrze radzi sobie w cieniu, a temperatura nie ma dla niej większego znaczenia. Można ją hodować w mieszkaniu, na balkonie i w ogrodzie.

kwiaty do łazienki
unsplash.com

Jakie kwiaty przeżyją w ciemnej łazience?

Aby cieszyć się kwiatami w łazience bez okna, nie tylko tymi wymienionymi powyżej, jest kilka sposobów:
#1 Sztuczne oświetlenie
W sklepach ogrodniczych możesz zakupić profesjonalne oświetlenie lampami sodowymi albo LED, ale wystarczą też zwykłe żarówki energooszczędne i jarzeniówki. Wrażliwsze na brak słońca rośliny doświetlaj nawet do 12 godzin dziennie! Ale źródło światła ustaw 30 – 50 cm bezpośrednio nad rośliną.

#2 Podmienianie roślin
Kup 2 rośliny, które nadają się do uprawy w łazience i jedną ustaw w łazience, drugą w innym pomieszczeniu z dostępem do światła słonecznego. Następnie po 7- 10 dniach zamień rośliny miejscami 🙂

kwiaty do łazienki
unsplash.com

Jakie kwiaty wybrać do łazienki bez okna, jeżeli spełnisz powyższe wymogi?
bluszcz, zamiokulkas, aglaonema, sansewieria, fitonia, paprotka, rafidora, skrzydłokwiat lub zielistka

#3 Cięte kwiaty w wazonie
Zainwestuj w świeże bukiety i ustaw je w łazience. Niestety ich trwałość jest krótka, ale świeżość kolorów daje olbrzymią satysfakcję.

#4 Rośliny w akwarium
To alternatywa, ale wielu osobom się spodoba. Po prostu ustaw w łazience akwarium z różnymi zielonymi roślinami. Rybki i rośliny na pewno wynagrodzą Ci brak roślin doniczkowych.

freepik.com

Jak pielęgnować kwiaty w łazience?

  • Unikaj bezpośredniego pryskania kwiatów wodą podczas kąpieli
  • Nie stawiaj roślin blisko środków chemicznych
  • Umieść w łazience duże lustra, elementy szklane, które ją rozświetlą
  • Zainwestuj w jak najlepsze oświetlenie
  • Dobrze przewietrz pomieszczenie po użyciu detergentów, dezodorantów, czy lakierów do włosów

Poznaj też rośliny, które oczyszczają powietrze

Może Cię zainteresować

zamknij