×

Rośliny idealne do sypialni. Działają kojąco na drogi oddechowe, usuwają CO2 i pomagają zasnąć

Kwiaty w sypialni poza funkcją dekoracyjną, powinny spełniać jeszcze rolę oczyszczającą i nawilżającą powietrze. Dobrze też, by w sypialni znalazły się kwiaty produkujące tlen właśnie w nocy, kiedy odpoczywamy. Więc jakie kwiaty doniczkowe trzymać w sypialni?

Aloes zwyczajny w sypialni – działanie:

Aloe barbadensis

Aloes wspaniale filtruje powietrze z zanieczyszczeń i jednocześnie je nawilża. Dwutlenek węgla roślina pochłania nocą, wydalając jednocześnie właśnie tak potrzebny nam w nocy tlen. To jeden z najcenniejszych gatunków do sypialni. Oprócz tego ma zastosowanie w kosmetyce, więc jego liście zawsze można wykorzystać do kremów i okładów.

Należy zapewnić mu trochę miejsca, bo rozrasta się we wszystkich kierunkach.

Aloe vera
freepik.com

Sansewieria gwinejska

Sansevieria trifasciata

Sansewieria tak jak aloes nocą produkuje tlen oczyszczając powietrze z dwutlenku węgla. Jest bardzo mało wymagającą rośliną, a do tego uważa się, że pomaga na bóle głowy i nadciśnienie. Działa szczególnie pozytywnie na drogi oddechowe i układ odpornościowy.

sansewieria kwiat
freepik.com

Bluszcz pospolity

Hetera helix

Bluszcz jest dosyć uniwersalny, chociaż bardziej wymagający w kwestii podlewania. Wspaniale nawilża powietrze i jednocześnie oczyszcza je przede wszystkim z dymu tytoniowego, gdyż pochłania formaldehyd.

pixabay.com

Skrzydłokwiat

Spathiphyllum

Bardzo łatwa i niewymagająca w uprawie roślina. Skrzydłokwiat nawilża powietrze i pochłania wiele szkodliwych związków takich jak benzen, formaldehyd, aceton i trójchloroetylen. Wytwarza kwiaty, które nie pachną zbyt intensywnie, więc w sypialni się sprawdzą.

freepik.com

Dracena wonna

Dracaena fragrans

Oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, m.in. z pleśni i drobnoustrojów. Jednocześnie nawilża nam powietrze.

Dracena
freepik.com

Zielistka Stenberga

Chlorophytum comosum

Przede wszystkim oczyszcza powietrze i jeszcze raz oczyszcza… z wielu różnych substancji. I dlatego powinna się znaleźć w każdej sypialni. To prawdziwy filtr. Do tego likwiduje nawet szkodliwe promieniowanie. Przy czym nie jest wymagającą rośliną w hodowli.

zielistka
freepik.com

Jakie kwiaty do ciemnej sypialni?

W ciemnej sypialni poradzą sobie wspomniana już sansewieria gwinejska i skrzydłokwiat. Zielistka też poradzi sobie w półcieniu. Przy większym braku światła traci swoje białe paski na liściach.
Z innych roślin na uwagę zasługuje Aspidistra wyniosła. Jest bardzo odporna na przesuszenie i słabe oświetlenie.

wikimedia.org

Zamiokulkas zamiolistny też jest odporny na cień i suszę, ale ze względu na szybszy wzrost, potrzebuje więcej miejsca niż aspidistra.

freepik.com

Paprotka nefrolepis
Jest jedną z najpopularniejszych paproci domowych. Lubi miejsca zacienione, ale wymaga większej wilgotności powietrza.

freepik.com

Jakie kwiaty do sypialni dziecka?

Do dziecięcej sypialni wybierajmy takie rośliny jak paprotka, stokrotka, bratek, grubosz drzewiasty, trzykrotka, zielistka, nasturcja, liliowce, aksamitka, begonia, pelargonia, storczyk, niecierpek, wrzos, nasturcja, czy jeżówka.

pexels.com

Unikajmy roślin wydzielających soki, intensywnie pylących i o pachnących kwiatach, ponieważ w najlepszym wypadku mogą uczulać. Soki natomiast bardzo często są trojące.

Zakazane powinny być takie rośliny jak azalie (rododendron lub różanecznik), oleander, monstera, bluszcze, hiacynt, irys, krokus jesienny, żonkil, narcyz, filodendron, hipeastrum, cyklamena, anturium, zamiokulkas, pierwiosnki kubkowate, zroślicha, rafinodofora, difenbachia, wilczomlecz
Zjedzenie któregokolwiek z tych kwiatów wywołuje biegunkę, wymioty, wysypkę, a nawet spowolnienie akcji serca.

Może Cię zainteresować

zamknij