×

10 warzyw, które da się hodować na balkonie. Dzięki nim stworzysz własny mini warzywnik

Nie każdy z nas ma ogródek, ale wiele osób ma całkiem okazały balkon, na którym mogą sobie pozwolić na uprawę jednej lub kilku donic z warzywami, czy owocami.

Uprawa warzyw na balkonie jest możliwa, jeżeli mamy w miarę słoneczny balkon i odpowiednią ziemię do uprawy warzyw. Można zakupić odpowiednie mieszanki w sklepach ogrodniczych albo wymieszać ziemię z działki z kompostem. Reszta już zależy od nas.

Jeżeli chcemy uprawiać warzywa w starych pojemnikach, warto je dobrze oczyścić, czy wyparzyć, aby jakieś choroby, czy grzyby nie przeszły do świeżego podłoża. Starajmy się też, aby pojemniki do uprawy warzyw nie były małe.

Na balkonach możemy uprawiać nie za duże warzywa lub miniaturowe ich odmiany i najlepiej te szybko rosnące.

Sałaty

Jeżeli kupimy rozsadę warzyw, to sałata jest tym warzywem, które szybko nam urośnie. I to każda, czy masłowa, czy krucha, lodowa. Wystarczy zwykły pojemnik na kwiaty, czy doniczka, aby móc mieć swoją sałatę z balkonu. Jedyny problem jest taki, że często jak już sałata nam wyrośnie, mamy problem z zakupem kolejnych sadzonek, których po prostu już brak w sprzedaży. Sałata jest odporna nawet na małe mrozy, więc spokojnie możemy ją już sadzić nawet w chłodniejsze dni 😉

Pomidory

Pomidory są chyba najczęściej wybieranym warzywem do uprawy na balkonie. Należy jednak pamiętać, że jeżeli zakupimy pomidory na patyki, należy im zorganizować jakąś podpórkę, do której będzie można pomidory przymocować. Możesz też zdecydować się na małe odmiany – koktajlowe.

Ogórki

Są już odmiany ogórków pnących, więc są tak samo popularne do uprawy na balkonach jak pomidory. Ogórki bardzo szybko rosną, więc na pewno mając swoje sadzonki na balkonie, będziemy się cieszyć ich smakiem. ogórki możemy kupić – sadzonki lub sami wysiać – wtedy później będziemy mieć te warzywo na balkonie. Ogórki lubią ciepło i sporo wody 😉

Papryki

Fanów każdej papryki, nawet tej ostrej, zachęcam do uprawy jej na balkonie. Tu tylko musimy pamiętać, ze papryka naprawdę lubi słońce i ciepłe miejsce. Niestety łatwo ją złamać i szybko pozbyć się przyszłych papryczek.

Rzodkiewki

Rzodkiewkę możemy sami wysiać już wczesną wiosną. Potrzebuje czasami niecałe 30 dni, aby dojrzeć i nadawać się do konsumpcji.

Koperek

Do naszych warzyw możemy dołączyć koperek, który też wysiewamy.

Fasolka

Jeżeli masz dostęp do nasion fasolki szparagowej, możesz wysiać kilka krzaczków w donicach na balkonie. Możesz też się zdecydować na fasolkę pnącą.

Groszek

Odmiany pnące nadają się na balkon, jeżeli masz odpowiednie podpórki. Są dostępne odmiany groszku zielonego karłowego, który osiąga wysokość 40 cm

Ten artykuł też może Cię zainteresować

Warzywa mają swoje sympatie i antypatie. Niektóre możemy sadzić obok siebie, a inne nie

Pietruszka naciowa

Pietruszka ma bardzo dużo witaminy C, więc zachęcam do jej uprawy na balkonach.

Inne jadalne rośliny nadające się do uprawy na balkon

Jarmuż, fenkuł i oczywiście szczypiorek – może być czosnkowy.

Ziemniaki

Ziemniaki do uprawy w workach to już znany patent. Okazuje się, że są już nawet pojemniki do uprawy tego warzywa na balkonach. Co prawda ziemniaki rosną trochę czasu, zanim je będziemy mogli wykopać. Ale dla wielu osób i tak jest atrakcja, zwłaszcza jak ma się dzieci w domu.
Fantastyczny sposób na uprawę ziemniaków na tarasach i balkonach. Wyhodujesz je w workach!

Truskawki

Nie tylko warzywa możemy uprawiać na balkonach. Truskawki też są częstym gościem na naszych balkonach. zwłaszcza że są odmiany, które mogą być rosną w wiszących doniczkach.

Zioła

Oczywiście nie zapominajmy o ziołach! Im akurat wystarczą nawet małe doniczki 🙂

Wskazanym nawozem do uprawy warzyw na balkonie jest biohumus, nawóz organiczny, którego nie da się przedawkować. W każdym razie nie słyszałam o tym 🙂