×

Jakiego koloru są sfery na obrazku? Iluzja, która nie pozwala ufać własnym oczom

Nasze oczy są niezwykłym tworem ewolucji oraz biologii, ale o dziwo łatwo je oszukać. Przekonacie się o tym za pomocą tego prostego obrazka.

Jakiego koloru są sfery?

Człowiek rozpoznaje o wiele więcej kolorów niż większość istot na naszej planecie. Jednakże to powoduje, że dość łatwo jest je oszukać. Oto przykład stworzony przez profesora Davida Novicka z University of Texas w El Paso. Odpowiedzcie na pytanie: jakiego koloru są poszczególne sfery?

Twitter/NovickProf

Odpowiedź brzmi: Wszystkie są koloru a RGB 255,188,144, a przekładając to na język polski, są one jasno-brązowe.

Zakręcone kolory

Pausecafein

Powyższa spirala stworzona przez profesora Akiyoshi Kitaoka używa tylko trzech kolorów: różowego, pomarańczowego i zielonego. Jednakże większość odbiorców widzi jeszcze niebieski, który w rzeczywistości nie istnieje. Ona także wykorzystuje te samą sztuczkę co powyższe sfery. Jak to możliwe?

Efekt określa się mianem iluzji Munkera-White (pierwotnie wykorzystywano tylko dwa kolory do jej tworzenia: biel i czerń) i zaburza ona nasze postrzeganie kolorów. I to wszystko za pomocą małych pasków o różnych kolorach, które oddzielają pozostałe elementy. To powoduje, że nasz mózg błędnie rozróżnia kolory. Efekt jest tym bardziej uderzający, im mniejszy jest obrazek. Dlatego idealnie sprawdza się w dobie naszych telefonów. Gdy powiększycie oba obrazki za pomocą programów graficznych, zobaczycie wspomniane kolory.

Taka sama korelacja występuje w poniższym obrazku. Do jego stworzenia wykorzystano tylko białe, różowe i zielone piksele. A mimo to widzisz kolejny odcień prawda?

Pausecafein

Lubicie takie iluzje optyczne?

Może Cię zainteresować

zamknij