×
Wirtualna Polska

Kobieta pokazała, co znalazła w tujach. Ty też możesz mieć takiego „gościa” w ogrodzie

Takiego gościa spotkałam dziś w tujach — napisała internautka na jednej z facebookowych grup i pokazała zdjęcie zielonej jaszczurki w tujach. Okazuje się, że nie jest to wcale taki rzadki widok. Mało tego, ten gad może być bardzo pożyteczny.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Choć niektórym wydaje się, że widok jaszczurki w tujach jest dość egzotyczny, wcale tak nie jest. Zwinka, która jest obecnie jedyną występującą naturalnie w Polsce jaszczurką, dość często gości w ogrodach, a także w parkach, lasach, na nasypach kolejowych i w innych suchych miejscach. Nie jest jadowita, a jej obecność w ogrodzie może być sporą atrakcją dla dzieci. Poza tym jaszczurki, które chowają się w tujach i innych krzewach, mogą stać się naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami.

Zdjęcie jaszczurki w tujach zszokowało internautów

Widok jaszczurki w tujach (do tego zaatakowanej przez dwa kleszcze) podzielił internautów. Niektórzy wystraszyli się gada. Brrrr, To ja już tujom jednak podziękuję… – to tylko niektóre z komentarzy, które pojawiły się na Facebooku. Inni zaczęli udostępniać zdjęcia dzikich zwierząt, które zadomowiły się w ich ogródkach i nazywali jaszczurki pomocnikami. Takie określenie jest jak najbardziej na miejscu. Jaszczurki zwinki, które zdarza się widywać w tujach, bukszpanach, a także podczas ich wygrzewania się np. na skalniakach, mogą bowiem bardzo pomóc w walce ze szkodnikami.

Jaszczurki w tujach to wcale nie taki rzadki widok. Fot. Pixabay

Jaszczurki w tujach to wcale nie taki rzadki widok. Fot. Pixabay

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Rób to regularnie, a tuje będą rosły bujne i zielone. Jak najszybciej nadrób zaległości

Czym charakteryzuje się jaszczurka zwinka?

Jaszczurka zwinka osiąga długość 23 cm (łącznie z ogonem, który ma ok. 11 cm). Kiedy czuje zagrożenie, odrzuca ogon, co budzi ekscytację wśród ludzi, a szczególnie dzieci. Dzięki pozbyciu się tej części ciała jest w stanie szybciej uciekać. Później ogon odrasta. Zwinka ma szare ubarwienie i krótką, ale masywną głowę z zaokrąglonym pyskiem (nieco mniejszą u samic). W trakcie godów trwających od kwietnia do czerwca samce zmieniają kolor — ich boki stają się intensywnie zielone. Samice zaś składają do 14 jaj, z których pod koniec lata wylęgają się młode.

Jaszczurki można spotkać nie tylko w tujach. Chętnie wygrzewają się na słońcu. Fot. Pixabay

Jaszczurki można spotkać nie tylko w tujach. Chętnie wygrzewają się na słońcu. Fot. Pixabay

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Co powinieneś wiedzieć o jaszczurkach w ogrodzie?

Widok jaszczurki w tujach lub wygrzewającej się na kamieniach nie powinien nikogo odstraszać. Jak wspomnieliśmy, zwinki nie są jadowite. Mogą za to być sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami. Żywią się owadami, pająkami i wijami. Nie gardzą również ślimakami. Co ciekawe, kiedy chowają się w tujach, mogą zostać pokąsane przez kleszcze, podobnie jak ludzie. Ich gruba skóra nie stanowi skutecznej ochrony przed tymi pajęczakami.

 

Zobacz również: Przyciągają kleszcze oraz pecha! Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować