Dziecko musi zdać test „5 punktów”. Tylko wtedy może bezpiecznie jeździć bez fotelika

Wielu młodych rodziców często zastanawia się kiedy następuje odpowiedni moment na przesadzenie dziecka z fotelika samochodowego na zwykłe siedzenie. Oczywiście warto sprawdzić wymiary dziecka tj. wzrost i masa ciała, jednak proporcje pociechy czasami mogą być mylące.

Oprócz wzrostu i wagi, ważny jest również wiek

Ale czy każdy 10-latek powinien przesiąść się z fotelika na siedzenie auta? Eksperci ds. bezpieczeństwa oraz pediatrzy mają swoje zalecenia, znajomi i rodzina doradzają jeszcze inne rozwiązania, a Ty wciąż jesteś w kropce.

Dzisiaj standardem bezpieczeństwa jest 5-punktowy fotelik samochodowy

New booster seat

Na pewno zauważyłeś, że niektóre foteliki są tworzone tak aby Twoja pociecha mogła podróżować w nich od najmłodszych lat, aż do osiągnięcia odpowiedniego wieku. Foteliki mają odpowiednie przepięcia i można je odchylać oraz modyfikować, wraz ze wzrostem dziecka, lecz wiadomo, że kiedyś nastąpi ten moment kiedy Twoja pociecha będzie musiała zacząć siedzieć na tradycyjnym siedzeniu.

Według wielu zaleceń producentów, dziecko powinno podróżować w foteliku do momentu osiągnięcia wagi 18-29 kg

Jednak jak wiadomo każdy człowiek ma nieco inną budowę ciała, a jego masa nie zawsze jest jedynym wyznacznikiem. Dlatego przed porzuceniem dziecięcego fotelika warto sprawdzić 5 kluczowych rzeczy.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, to fakt czy pociecha siedzi oparta plecami o oparcie siedzenia. Następnie kolana powinny wygodnie zginać się nad krawędzią siedziska. Kolejne dwa kluczowe elementy: pas biodrowy powinien spoczywać na udach, a nie podnosić się do brzucha. Zapinając dziecko, pamiętaj o umieszczeniu paska pod podłokietnikami. Pasek na ramię powinien znajdować się na klatce piersiowej i ramionach, a nie na szyi lub policzku dziecka.

1,2,3...Go!

Na koniec- i to jest ostateczny test – Twoje dziecko powinno zawsze siedzieć spokojnie, nie może bawić się pasem, odpinać go lub wyginać, a dodatkowo przekręcać się lub tupać nogami o podłogę – to prawdziwy test na dojrzałość! Jeśli Twoje dziecko będzie w stanie wysiedzieć spokojnie całą drogę, możesz być pewny, że fotelik nie jest Ci już potrzebny.

A ty jakie masz sposoby na sprawdzenie czy Twoja pociecha może już jeździć bez fotelika?