×

Jeden błąd i zastosowanie tego naturalnego nawozu przyniesie więcej szkód niż korzyści

Jeśli pijesz codziennie kawę, to możesz mieć z tego nie lada pożytek! Zamiast marnować tak cenny produkt, jak fusy, i spłukiwać go w zlewie, powinieneś go wykorzystać. Zawiera wiele składników odżywczych, dzięki którym możesz wzmocnić swoje rośliny. Jak stosować nawóz z fusów kawy i do jakich kwiatów się nadaje?

Taki nawóz można zastosować zarówno do kwiatów ogrodowych, balkonowych i doniczkowych, jednak nie do wszystkich gatunków. Musisz też uważać, żeby aplikować go w odpowiedni sposób – inaczej możesz przysporzyć sobie niepotrzebnego kłopotu – pleśni.

pod jakie rośliny można sypać fusy z kawy
Pod jakie rośliny można sypać fusy z kawy? Fot. Freepik.com

 

Jakie właściwości mają fusy z kawy? Nieporównywalnie bogatsze niż sztuczne nawozy!

Fusy z kawy mają właśnie te składniki, które są dla roślin najbardziej potrzebne! Azot, fosfor, potas, magnez, miedź – wszystko to znajdziesz właśnie w nich! Jednak, co ważne, mają nieco kwaśny odczyn pH, co sprawia, że nie można ich „zaserwować” wszystkim kwiatom, a tylko tym, które lubią kwaśne warunki. Takimi są między innymi azalia, anturium, begonia, skrzydłokwiat, paproć, wrzos, czy hortensja.

Pod jakie rośliny można sypać fusy z kawy? Naturalny nawóz. Fot. Freepik.com

 

Jak nawozić rośliny fusami z kawy? Prościej, niż myślisz!

Wystarczy po prostu rozsypać je wokół rośliny! Jest jednak jeden kluczowy warunek – kiedy o nim zapomnisz, fusy spleśnieją i zamiast pomóc, przyniosą szkody. Po rozsypaniu, musisz zmieszać je z wierzchnią warstwą ziemi – jeśli pominiesz ten krok, stosowanie tego nawozu nie będzie miało żadnego sensu. Zmieszane z podłożem składniki odżywcze wnikną w nie dogłębnie i tylko wtedy rośliny będą mogły się nimi odżywić.

Do czego stosować nawóz z fusów po kawie
Do czego stosować nawóz z fusów po kawie? Fot. Genialne.pl

 

Jak stosować fusy z kawy dla roślin? Robiąc z nich odżywkę w płynie!

Dobrze, jeśli wykorzystasz fusy z kawy również w inny sposób i stworzysz z nich odżywkę, którą będziesz podlewać swoje kwiaty. Do 0,5 litra wody wsyp jedną łyżkę stołową fusów i gotowe!

Jednak nawóz z fusów kawy to nie wszystko, co możesz zrobić dla swoich roślin. Warto też wzmocnić je nawozem ze skórek banana – połączenie tych odżywek da fenomenalne rezultaty!

 

Do czego stosować nawóz z fusów po kawie
Do czego stosować nawóz z fusów po kawie? Fot. Genialne.pl

 

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Przetestuj te naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Może Cię zainteresować