×
Wirtualna Polska

Bratanek dostał 1 za brak zeszytu. O tym, czy taka ocena jest legalna, mówi prawo

Początek roku szkolnego to powrót starych problemów i dylematów. Wielu uczniów oraz rodziców zastanawia się, czy jedynka to adekwatna i prawnie dozwolona kara za brak zeszytu lub podręcznika. Wyjaśniamy, co na ten temat mówią przepisy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pierwsze dni września są zwykle bardzo emocjonujące zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców. Poziom emocji wzrasta, gdy pojawiają się pierwsze oceny i niekoniecznie są one pozytywne. Niektórzy nauczyciele surowo karzą młodzież za nieprzygotowanie do lekcji. Zdarza się, że za brak zeszytu stawiana jest jedynka. Tak bezwzględna kara budzi sprzeciw i młodzieży, i rodziców. Każda pojedyncza ocena niedostateczna może bowiem zaważyć na końcowej ocenie z danego przedmiotu. Jak tę kwestię reguluje prawo edukacyjne? Znamy odpowiedź.

Czy ocena niedostateczna za brak zeszytu jest legalna?

Wbrew temu, co sądzą niektórzy rodzice, nauczyciele nie mogą wystawiać ocen, jak im się tylko podoba. Kwestie związane z ocenianiem uczniów reguluje art. 44b Ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z nim ocenie podlegają tylko osiągnięcia edukacyjne oraz zachowanie. Zabranie na lekcję zeszytu czy podręcznika trudno uznać za „osiągnięcie edukacyjne”. Z kolei zachowanie ocenia się według innej skali niż wiedzę i nie wystawia się za nie ocen w dzienniku. W związku z tym nieprzygotowanie do zajęć w postaci braku zeszytu czy książki nie powinno być karane oceną niedostateczną. Jeśli nauczyciel ukarał w ten sposób twoje dziecko, możesz zapytać go o podstawę prawną wystawienia takiej oceny oraz wyjaśnić, że Ustawa o systemie oświaty nie daje mu takich uprawnień.

Czy jedynka za brak zeszytu jest dopuszczalna? Fot. Freepik

Czy jedynka za brak zeszytu jest dopuszczalna? Fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Dziecko zacznie wstawać do szkoły bez marudzenia. Skuteczna metoda od mojej babci

Jak nauczyciel może ukarać ucznia za brak zeszytu?

Wiesz już, że zgodnie z prawem jedynka nie jest adekwatną karą za brak zeszytu. Nie oznacza to jednak, że zapominalski uczeń może czuć się bezkarny. Jednorazowy brak notatnika czy podręcznika może zostać puszczony płazem, ale wszystko zależy od nauczyciela. Jeśli jednak uczeń notorycznie będzie zapominał zabrać do szkoły którąś z tych rzeczy, może to wpłynąć na jego ocenę z zachowania. Zgodnie z prawem oświatowym przy jej wystawianiu uwzględnia się bowiem stopień respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków określonych w statucie szkoły. Jeśli nauczyciel wpisze do dziennika uwagę dotyczącą pojedynczego nieprzygotowania do zajęć, pewnie nie będzie to miało większego wpływu na końcową notę z zachowania. W przypadku, gdy odnotowane zostanie częste zapominanie o zeszytach czy książkach, z dużym prawdopodobieństwem ogólna ocena z zachowania zostanie obniżona.

 

Zobacz również: Dzięki tej metodzie japońskie 4-latki potrafią mnożyć. Powinni uczyć jej w szkołach!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować