×

12 jesiennych kwiatów ogrodowych, którym nie straszne pierwsze przymrozki

Nadejście jesieni nie musi oznaczać zupełniej rezygnacji z kwiatów na balkonach i w ogrodzie. Z powodzeniem możesz posadzić rośliny, które ożywią rabaty oraz będą cieszyły oko do pojawiania się pierwszych mrozów. Zobacz na jakie gatunki warto się zdecydować, aby na grządkach nie zalegały jedynie zeschłe liście. Jesienne kwiaty wyglądają niezwykle efektownie i urzekają intensywnymi barwami.

1. Kapusta ozdobna

Ta oryginalna roślina jest bardzo łatwa w uprawie. Toleruje spadek temperatury do -15°C i w ogrodzie jest w stanie przetrwać całą zimą.

kapusta
freepik

Kapusta preferuje nasłonecznione stanowiska, a jej liście, przyprószone szronem, prezentują się niezwykle okazale.
instagram

2.Jesienne kwiaty – wrzosy

Chyba najbardziej kojarzą się z nadchodzącą jesienną aurą. Ich fioletowo-różowe kwiaty pięknie wyglądają zarówno w ogrodzie jak i w balkonowych donicach.

wrzosy
instagram

Wrzosy upodobały sobie słoneczne stanowiska. Źle znoszą podmokłe tereny.

Wszystko co musisz wiedzieć o uprawie wrzosów w ogrodzie.

jesienne kwiaty - wrzosy
freepik

3. Goryczka

Odznacza się niebieskimi, kielichowatymi kwiatami. To rzadko spotykamy kolor w świecie roślin. Jest wytrzymała na niskie temperatury (do -29°C). Lubi słońce i kwitnie do pojawiania się pierwszych mrozów.

gentiana
instagram

4. Chryzantemy – jesienne kwiaty

Te kwiaty, o dość dużej gamie kolorystycznej, identyfikujemy najczęściej z cmentarzami. A to wielka szkoda, gdyż w ogrodzie będą wyglądały niezwykle okazale aż do nadejścia przymrozków. Chryzantemy wymagają żyznej gleby oraz umiarkowanego podlewania.

jesienne kwiaty
instagram

5. Mech koralowy

mech koralowy
instagram

Urocza roślina, która przypomina mech usiany pomarańczowymi, białymi bądź żółtymi koralikami.
Nie toleruje wysokich temperatur oraz bezpośredniego słońca. Polecana na taras lub balkon.

mech koralowy
freepik

6. Astry – jesienne kwiaty

Cała rodzina obejmuje aż 600 gatunków bylin w bogatej gamie kolorystycznej. To typowo jesienne kwiaty, które kwitną do pierwszych mrozów.

astry
pinterest

Astry nie tolerują zacienionych stanowisk, ale mogą rosnąć w glebie ubogiej w składniki mineralne.
jesienne kwiaty
instagram

7. Pernetia spiczasta

Pochodzi z rodziny wrzosowatych i urzeka okrągłymi owocami (białe bądź purpurowe). Będzie ciekawą ozdobą skalniaka oraz balkonu. Preferuje nasłonecznione miejsca i jest odporna na mróz (do -20°C).

jesienne rośliny - pernetia
pinterest

8. Miechunka

miechunka
instagram

Jej owoce wyglądają jak pomidorki koktajlowe oraz są jadalne. Zawierają sporo składników mineralnych i bardzo często używane są jako element dekoracyjny potraw. Miechunka preferuje wilgotną glebę oraz słoneczne stanowiska.

miechunka
pinterest

9. Starzec popielny

Inna nazwa tej rośliny to mrozy. Posiada srebrzyste liście porosłe meszkiem, który przypomina szron. Toleruje przymrozki i nie jest zbyt wymagająca w uprawie. Należy jednak pamiętać, że nie lubi zacienionych miejsc.

jesienne kwiaty - mrozy
freepik

10. Ajania

To mało wymagająca roślina. Posiada drobniutkie, żółte kwiatuszki, które wyglądają jak guziczki. Zniesie mrozy sięgające -15°C, ale będzie wymagała sporej ilości słońca.

jesienne kwiaty - ajania
pinterest

11. Psianka koralowa

psianka koralowa
instagram

Jej największą ozdobą ją czerwone owoce, które pojawiają się w październiku. Należy jednak uważać, gdyż są trujące. Psianka potrzebuje nasłonecznionego miejsca i dobrze rośnie w donicach.

psianka koralowa
instagram

12. Piątak lancetowaty

kwiaty jesienne piątak lancetowaty
instagram

Kwiaty tej rośliny przypominają małe kolorowe gwiazdki (czerwone, białe, fioletowe, różowe). Doskonale nadaje się do uprawy w donicach lub skrzynkach. Lubi dużo słońca, ale źle znosi przesuszenie. Dlatego podłoże musi być ciągle lekko wilgotne.

piątak
freepik

Które jesienne kwiaty najbardziej Ci się podobają? Jakie sadzisz w swoim ogrodzie?

Źródła: www.hortorus.pl

Może Cię zainteresować