×
Wirtualna Polska

Jeśli masz w ogrodzie to drzewo, to szybko pozbędziesz się nornic

Poznaj sposób na nornice w ogródku i spraw, że te zwierzęta szybko opuszczą Twoje włości. One wyglądają uroczo, ale potrafią zrujnować wiele upraw.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Nornice to gryzonie, które sprawiają wrażenie dość niewinnych stworzeń. Mają ok. 10 cm długości i są roślinożerne. One podgryzają system korzeniowy roślin, zjadają nasiona owoców i warzyw, obgryzają korę drzew, drążą pod ziemią korytarze (ich średnica to ok. 5 cm), a także posilają się zielonymi częściami roślin. To wszystko sprawia, że żaden ogrodnik nie chce dzielić z nimi swojej działki. Jak sprawić, aby szybko zniknęły?

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Okazuje się, że doskonałym patentem na wystraszenie nornic jest orzech włoski. Jego liście, a także korzenie zawierają organiczny związek chemiczny zwany juglonem. Ta substancja ma silne działanie odstraszające. Najwięcej juglonu znajduje w się liściach jesiennych oraz tych, które rosną już na starych gałęziach w dolnej części drzewa. Natomiast mniejsze stężenie juglonu obecne jest w młodych liściach pojawiających się na wiosnę. Jeżeli liście orzecha włoskiego włożysz do korytarzy stworzonych przez nornice, to skutecznie je odstraszysz i już nie będą chciały nawiedzać Twojego ogrodu. Liście wydzielają juglon dopiero po włożeniu ich do gleby.

sposób na nornice w ogródku, fot. freepik

sposób na nornice w ogródku, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Ta roślina zawiera substancje toksyczne, które skutecznie odstraszają kleszcze

Patenty na odstraszenie nornic

Oczywiście na nornice działają nie tylko liście orzecha włoskiego. Sposobów na pozbycie się tych szkodników jest znacznie więcej.

  •  Gryzonie są wrażliwe na niektóre zapachy. Nie lubią aromatu kawy. Kiedy następnym razem zaparzysz kawę, to poczekaj, aż wystygnie. Następnie napar zmieszaj z wodą w proporcji 1:4. Później przelej go do butelki z atomizerem i spryskaj nim rośliny w ogrodzie. Szybko zauważysz, że nornice wyprowadzą się z Twojego ogrodu.
  • Idąc tropem zapachowym, do nor zrobionych przez gryzonie możesz wkładać rośliny, których zapach drażni zwierzęta. Należą do nich: tuje, mięta, wilczomlecz, nostrzyk, rącznik pospolity, gorczyca, czosnek, czarna porzeczka czy cesarska korona.
  • Dobrze sprawdzają się też dźwiękowe odstraszacze. Możesz je kupić w sklepie. Te urządzenia są zasilane promieniami słonecznymi i emitują sygnały, których nornice nie są w stanie znieść.
  • Naturalnymi wrogami nornic są psy i koty. Jeżeli jesteś właścicielem zwierzaka domowego, to on przepłoszy szkodniki.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
sposób na nornice w ogródku, fot. gettyimages

sposób na nornice w ogródku, fot. gettyimages

Zobacz również: Poranną kawą podziel się ze storczykiem, a pojawi się wysyp kwiatów!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować