×
Wirtualna Polska

Jeśli ty też popełniasz ten błąd, pozbawiasz truskawki tego, co najlepsze!

Wiesz, kiedy usuwać szypułki z truskawek? Robisz to przed myciem czy dopiero po nim? Moment ich usunięcia jest kluczowy z kilku ważnych powodów. Tymczasem wiele osób popełnia błąd, który może zanieczyścić wnętrza owoców i pozbawić je smaku.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Truskawki to jedne z najpopularniejszych polskich owoców. Mycie ich przed spożyciem jest konieczne, podobnie jak usunięcie szypułek. Obie te czynności są ze sobą powiązane i powinny być wykonywane w odpowiedniej kolejności, by owoce zachowały smak i nie zostały zanieczyszczone od środka. Podpowiadamy, kiedy należy usuwać szypułki.

Kiedy usuwać szypułki z truskawek?

Mycie truskawek jest konieczne, by usunąć z nich resztki ziemi oraz drobne insekty. Drugą czynnością niezbędną przed zjedzeniem owoców lub przygotowaniem z nich przetworów jest usunięcie szypułek. Są dwa rodzaje konsumentów truskawek. Jedni usuwają szypułki przed myciem, a inni dopiero po nim. Tylko jedna grupa nie popełnia błędu. To osoby, które najpierw myją owoce, a dopiero później usuwają szypułki. Odwrotna kolejność ma negatywny wpływ zarówno na higienę, jak i smak oraz wartości odżywcze owoców.

Kiedy usuwać szypułki z truskawek? Fot. Gettyimages

Kiedy usuwać szypułki z truskawek? Fot. Gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Jak uprawiać truskawki na balkonie? Ten sposób zapewni gigantyczne plony

Dlaczego tak ważna jest wiedza, kiedy usuwać szypułki z truskawek?

Powodów, by myć truskawki z szypułkami, a dopiero później je usuwać, jest kilka.

  • Myjąc truskawki już po usunięciu szypułek, ryzykujesz, że do wnętrza dostaną się drobinki ziemi oraz inne zanieczyszczenia. Przy owocach z szypułkami nie będzie tego problemu.
  • Mycie owoców bez szypułek powoduje, że wypłukiwane są z nich witaminy oraz minerały. Jeśli nie chcesz, by tak się stało, szypułki usuń dopiero po myciu.
  • Woda dostająca się do wnętrza truskawek bez szypułek sprawia, że ich smak staje się rozwodniony. Owoce myte z szypułkami są o wiele lepsze.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak prawidłowo myć truskawki?

Skoro wiesz już, kiedy usuwać szypułki, dobrze byłoby również, gdybyś odpowiednio mył truskawki.

  • Ponieważ truskawki są bardzo delikatne i szybko się psują, najlepiej jest myć je krótko przed spożyciem lub obróbką. Jeśli zrobisz to zaraz po zakupie i odstawisz na jakiś czas, zrobią się brzydkie i szybko zaczną się psuć.
  • Mycie powinno być przeprowadzone szybko i sprawnie. Umieść owoce na sitku lub durszlaku i przelej obfitym strumieniem zimnej wody. Możesz też włożyć je do miski i delikatnie przemieszać. W tym przypadku powinieneś zmienić wodę 2-3 razy.
  • Bez względu na to, jaką metodę mycia wybierzesz, staraj się nie moczyć zbyt długo truskawek, by nie rozwodnić ich smaku.

 

Zobacz również: Jak przechowywać truskawki? Babciny trik sprawi, że nie będą gnić

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować