×
Wirtualna Polska

Jeśli zauważysz zwierzaka w tej pozycji, reaguj! Natychmiast zabierz go do weterynarza

Pewne zachowania pupilów, choć wydają się zabawne, nie powinny być ignorowane. Mogą świadczyć o ciężkich chorobach. Jedna pozycja powinna szczególnie wystarczyć właścicieli czworonogów. Świadczy o tym, że zwierzak natychmiast potrzebuje pomocy weterynarza. Dowiedz się, co oznacza mowa ciała zwierzaka i jak reagować.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co oznaczają różne zachowania psa lub kota?

Zwierzęta stosują wobec swoich właścicieli własny sposób komunikacji. Dla przykładu: smutne oczy, którymi wpatruje się w nas wtedy, kiedy jemy, oznaczają jedno – zwierzak nie chce, żebyś zjadł wszystko sam! Widząc takie przeszywające spojrzenie, wręcz niemożliwe jest, aby nie podzielić się z pupilem swoim posiłkiem.

Merdanie ogonem to zaś oznaka ogromnej radości. Jednak jest pewne zachowanie, które naprawdę powinno zaniepokoić każdego właściciela. To niesamowicie istotne, bo ten symptom może być oznaką poważnego problemu, a nawet raka!

Niepokojące zachowania u psa. Fot. Freepik.com

Niepokojące zachowania u psa. Fot. Freepik.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zwierzak przystawia głowę do ściany? Natychmiast zabierz go do weterynarza

Chociaż może wydawać się to zabawne, wcale takie nie jest. Nacisk na głowę o ścianę u zwierzaka to bardzo niepokojący symptom, którego nie powinieneś ignorować! To może być oznaka czegoś naprawdę poważnego – nawet guza mózgu! Pies lub kot – robiąc nacisk na głowę – starają się uśmierzyć swój ból.

Zachowanie takie może być wywołane przez:

  • zaburzenia neurologiczne,
  • guza mózgu,
  • wstrząśnienie mózgu,
  • zbliżający się udar,
  • wściekliznę,
  • pasożyty,
  • zatrucie.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli zauważysz coś takiego u swojego zwierzaka, najlepiej natychmiast skonsultuj się z weterynarzem i zrób niezbędne badania. Być może Twojego pupila czeka operacja lub leczenie. Nie musi tak być, ale skontrolowanie jego stanu zdrowia w takim przypadku jest absolutnie konieczne. Wczesne zdiagnozowanie psa lub kota pozwoli uchronić go przed cierpieniem. Działaj szybko, ponieważ niewykryta i nieleczona choroba może postępować!

Mowa ciała zwierzaka powinna dać Ci do myślenia…

Pies za pomocą ruchów ciała może wyrazić bardzo wiele emocji. Jeśli się ich nauczysz, szybko ocenisz jego kondycję i stan zdrowia, zarówno gdy go dobrze znasz, jak i w przypadkowych sytuacjach, kiedy masz do czynienia z obcym czworonogiem. Wszystko zależy od dobrego opanowania psich zwyczajów, sposobów zachowywania się, gestów.

Język ciała psa jest bogaty. Zwierzę używa w komunikacji właściwie wszystkich części ciała, a przede wszystkim głowy, uszu i pyska. Zwróć uwagę nawet na takie sygnały, jak oblizywanie się czy szybkie oddychanie. Nie są tak oczywiste, więc łatwo je przeoczyć.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Właściwe odczytywanie takich komunikatów przede wszystkim pozwoli Ci zrozumieć potrzeby własnego psa. Zauważysz, czy coś go stresuje, a może wręcz przeciwnie – ekscytuje. Będziesz wiedzieć, za czym przepada, a czego nie lubi. Na wspólnym spacerze dostrzeżesz, czy kontakt z jakimś psem sprawia mu przyjemność, czy też zwierzę obawia się innego czworonoga.

 

Niepokojące zachowania u psa. Fot. Freepik.com

Niepokojące zachowania u psa. Fot. Freepik.com

 

Znajomość psiego języka ciała przyda Ci się również w momentach, gdy poznajesz obcego zwierzaka. Może się to zdarzyć, gdy jesteś u znajomych osób pierwszy raz. Pies na Twój widok może zareagować różnie – zarówno ze strachem, jak i radością oraz zainteresowaniem. Warto odczytać te sygnały, żeby nie przestraszyć zwierzęcia i w dobry sposób rozpocząć z nim relację.

Odczytywanie mowy ciała zwierzaka jest ważne również na spacerach, gdy spotykasz zupełnie obce zwierzęta. Zauważenie, że konkretny pies może nie lubić kontaktu, a nawet wykazywać agresję, pozwoli Ci uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Warto znać tak zwane sygnały uspokajające, które zwierzę wysyła w różnych sytuacjach. Używa ich, kiedy chce:

  • przekazać, że nie jest nastawiony bojowo,
  • uspokoić sam siebie lub innego osobnika,
  • zredukować agresję u innego zwierzęcia.

Te sygnały są więc po to, by unikać konfliktów i zmniejszyć stres.

 

Co zrobić, gdy pies się dziwnie zachowuje? Fot. Freepik.com

Co zrobić, gdy pies się dziwnie zachowuje? Fot. Freepik.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

6 rzeczy, które uchronią Twojego zwierzaka przed udarem – warto zatroszczyć się o swojego pupila i znać te patenty.

 

5 sprytnych trików dla właścicieli psów, które codziennie ułatwiają życie z czworonogiem!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować