×

Jeśli zobaczysz tę roślinę na spacerze, koniecznie zabierz ją do domu. Pozbędziesz się kłopotu

Wychodząc na spacery zwróć uwagę na żółto kwitnącą roślinę. Jak tylko ją zauważysz, zerwij kwiatostany i zabierz do domu. Ta roślina na kleszcze to najskuteczniejsza ochrona przed wieloma owadami i pajęczakami. Numer 1 na liście roślin odstraszających najbardziej nieprzyjemne dla ludzi insekty.

Roślina na kleszcze i różne owady

wrotycz
wikipedia.commons

Świeże kwiaty w wazonie odstraszą owady na tarasie, czy w kuchni.  A z suszonych kwiatów wrotyczu można robić bukiety, ale i saszetki zapachowe na odstraszanie owadów i pajęczaków. Piękne żółte kwiatki wyglądają bardzo ładnie w suszonych bukietach, a do tego jej zapach odstraszy skutecznie mole, kleszcze, komary i muchy.

Czy wrotycz można posadzić w ogrodzie?

Wrotycz nie ma specjalnych wymagań, rośnie wszędzie jak chwast. Jest to wręcz roślina ekspansywna i należy kontrolować jej rozrost w ogrodzie. Ale za to nie wymaga żadnej pielęgnacji – nawet na okres zimy.

Wystarczy go wysiać albo posadzić przez podział kępy dorosłej rośliny. Nasiona i sadzonki można kupić na wiosnę w niektórych sklepach ogrodniczych czy na targowisku.

wrotycz
wikipedia.commons

Wrotycz na kleszcze

Wrotycz pospolity zawiera aktywne substancje, które odstraszają kleszcze i inne pasożyty oraz niszczą bakterie, wirusy i grzyby. Jest składnikiem Myśliwskiej oliwki odstraszającej komary i inne owady.

Wrotycz też rośliną leczniczą, ale trującą. Używany w wielu preparatach medycznych do stosowania wewnętrznie i zewnętrznie, jak i w ziołolecznictwie. Nie należy go jednak spożywać samemu ze względu na zawartość tujonu, którego zbyt duża ilość może być dla nas trująca.

kleszcz
wikipedia.commons

Spray na kleszcze z wrotyczu

Mając zebrane kwiatostany, łatwo przygotować napar odstraszający owady, który stosuje się w sprayu.

3 łyżki ziela (liść, łodyga, kwiat) zalej 2 szklankami wrzątku i zaparz pod przykryciem przez 30 minut. Po ostudzeniu przecedź i przelej do buteleczki ze sprayem. Koniecznie zrób próbę, używając spray w jednym miejscu na skórze, czy nie wywoła reakcji alergicznej.

Możesz też kupić gotowy olejek z wrotyczu i po rozcieńczeniu w oleju jadalnym stosować go na skórę w celu odstraszania owadów.

Niestety nie przechowamy go zbyt długo, więc najlepiej robić świeży przed zaplanowaną wycieczką do lasu.

wrotycz
pixabay.com

 

Jeśli oprócz kleszczy obawiasz się też os i szerszeni to sprawdź, jak zrobić skuteczną pułapkę na nie…

Może Cię zainteresować

zamknij