×

Wychowując córkę staraj się unikać tego zwrotu. Badania dowiodły, że ma to zły wpływ na dzieci

W dzisiejszych czasach wychowanie dziecka jest bardzo trudne. Swoim pociechom powinniśmy wpajać życiowe wartości, uczyć dobrego zachowania i pomagać w trudnych chwilach. Jest jednak jedna rzecz, którą większość rodziców robi źle, a dokładnie chodzi tutaj o jeden zwrot.

„Kochanie, jesteś śliczna”

wikipedia.com

Ile razy zdarzyło się, że słyszałaś na ulicy jak mama mówi do swojej córki, że jest jej największą ślicznotką? Że tak pięknego dziecka nie ma nikt inny? Często rodzice zwracają się tak do swoich pociech, kiedy się uderzą, albo spotka ich jakieś niepowodzenie. Oczywiście, każdy z nas czasami potrzebuje usłyszeć komplement na temat tego jak wygląda, ale nigdy nie wolno przesadzać. Ciągłe zwroty typu „masz bardzo ładne ubrania”, „jesteś najśliczniejsza na świecie” czy „takich pięknych włosów jak ty nie ma nikt inny”, sprawiają, że pociechy nie zwracają uwagi na inne aspekty życia, lecz patrzą tylko na wygląd swój i innych osób.

Kiedy spędzamy dużo czasu na rozmowie o czymś, wysyłamy informację, że ten temat jest istotny. Jeśli regularnie rozmawiamy z naszymi dziećmi o życzliwości, informujemy ich, że życzliwość jest ważna. Jeśli często chwalimy dzieci za dzielenie się, to pokazuje im, że cenimy hojność. Ale kiedy ciągle mówimy małym dziewczynkom, jak są piękne, to komunikujemy, im, że wygląd ma znaczenie. Kiedy komentujemy słodycz dziewczynki i skupiamy się na tym bardziej niż na innych tematach, sugerujemy, że to własnie na wyglądzie należy się skupić.

Skupienie na urodzie dzieci, zaczyna się znacznie wcześniej niż myślisz

Jedno badanie, skupiające się na wywiadach z rodzicami, którym 24 godziny wcześniej urodziło się dziecko, wykazało, że matki od urodzenia mówią o ich wyglądzie, zwłaszcza o ich pięknych oczach lub słodkich dziecięcych loczkach. Ocena noworodka według scali Apgar nie miała tutaj znaczenia – każda kobieta i tak zachwalała swoje dziecko. Z kolei mężczyźni najczęściej skupiali się na delikatności i sile nowo narodzonej pociechy.

Pogłębione badania wykazały, że kartki z gratulacjami, jakie wręcza rodzina i znajomi, także mocno nakierowane są na wygląd zewnętrzny. Kartki dla chłopców przeważnie dotyczyły aktywności fizycznej, z kolei te dla dziewczynek zawierały delikatne ozdoby w postaci koronek lub falbanek.

Komplementowanie małych dzieci, zwłaszcza dziewczynek, wydaje się być automatyczne, większość z nas robi to bez zastanowienia. Ale z pewną praktyką, możemy wysyłać inne przesłanie dla dzieci. Wykorzystaj rozmowy z dzieckiem i pokaż, że w życiu ważne są inne cechy, które nie mają nic wspólnego z wyglądem. Następnym razem, kiedy będziesz chciała skomplementować córkę, zastanów się nad innymi cechami, które w niej podziwiasz.

Co należy robić?

– Zadawaj jej pytania. Pytania sprawiają, że dziecko wie, że interesujesz się jego życiem. Pytania otwarte pomagają budować umiejętności językowe i pamięć. Zapytaj córkę, co robiła w szkole, czego się uczyła, co lubi. Poproś ją, aby pokazała Ci swoją ulubioną książkę lub zabawkę.
– Mów jej jakie ona ma dla Ciebie znaczenie. Powiedz córce, że cieszysz się, że ją widzisz. Powiedz jej, że myślałaś o niej i zastanawiasz się kiedy ona się martwi.
– Chwal jej atrybuty, które może kontrolować. Zwróć uwagę kiedy ciężko pracuje, a kiedy chce się poddać. Dziękuj jej, że jest dobra dla innych. Chwal jej ciekawość świata. Mów jej, że jest mądra.

Wszystkie te pomysły działają oczywiście również w przypadku chłopców, jednak w przypadku tej płci, jesteśmy mniej skupieni na wyglądzie.

pixabay.com

Głównym zadaniem rodzicielstwa jest przekazywanie ważnych wartości następnemu pokoleniu. Nie pozwól, aby nawyk lingwistyczny, którego można uniknąć, wysłał niezamierzony komunikat. Wygląd dziewczynki nie jest ważniejszy niż sposób myślenia, odczuwania lub zachowania.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij