×
Wirtualna Polska

Jeżeli przesuszyłeś storczyka, to zafunduj mu kurację, która szybko postawi go na nogi

Czarna herbata do storczyka to tak naprawdę kuracja ratunkowa. Pomoże postawić twoje rośliny na nogi. To całkowicie bezpieczny zabieg.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Storczyki to rośliny niełatwe w uprawie, bywają kapryśne i wymagają stosowania różnych zabiegów. Dla wielu osób trudnością jest utrzymanie balansu między nadmiarem a niedoborem wody. Niestety taki stan rzeczy może doprowadzić do znacznego pogorszenia kondycji orchidei.

Jak rozpoznać odwodnionego storczyka?

Przesuszenie storczyka jest równie niebezpieczne jak jego przelanie. Jakie oznaki świadczą o tym, że orchidea jest odwodniona? Najpierw przyjrzyj się korzeniom. Jeśli są białawe lub szarawe, to znak, że brakuje im wody. Zdrowe korzenie powinny mieć jasnozielony kolor. Kolejny symptom przesuszenia to pomarszczone liście, które mają widoczne rowki, przestają być sprężyste i powoli stają się wiotkie. Odwodniony storczyk zaprzestaje także kwitnienia. Dobrze też wiedzieć, po czym poznać przelanego storczyka. Jego korzenie stają się gąbczaste i szybko brązowieją. Dodatkowo jego liście przybierają żółtawy odcień, robią się pofałdowane, a także zaczynają mieć bardziej skórzastą strukturę. To najczęstsze objawy.

czarna herbata do storczyka postawi go na nogi, fot. gettyimages

czarna herbata do storczyka postawi go na nogi, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Wiosną tylko tak przycinaj hortensję! W przeciwnym razie nie zakwitnie

 

Jak uratować przesuszonego storczyka?

Remedium na odwodnienie jest czarna herbata, która zawiera potas, chrom i fosfor. Właśnie te pierwiastki postawią twoją roślinę na nogi. Najpierw uwolnij storczyka z podłoża i rozplącz jego korzenie. Na krótką chwilę zamocz je w wodzie. Dzięki temu będziesz w stanie odróżnić, które z nich są zdrowe (zielone), a które już martwe (szare, białe). Te drugie koniecznie usuń. Później w kubku zaparz torebkę czarnej herbaty i poczekaj aż wystygnie. Do miski wlej pół litra wody w temperaturze pokojowej. Do niej dodaj herbaciany napar. W takiej kąpieli mocz swojego storczyka przez ok. 20-30 minut. Taki proces powtarzaj co dwa tygodnie do momentu, aż roślina odzyska sprężystość i dobry wygląd. Pamiętaj, aby po pierwszym moczeniu umieścić storczyka w nowym podłożu. Co ciekawe, taką herbacianą odżywkę docenią też inne rośliny. Pomoże prawidłowo się rozwijać wszystkim tym kwiatom, które preferują kwasowy odczyn gleby. Do nich w szczególności zaliczają się róże, azalie, paprocie czy filodendrony.

Czarna herbata do storczyka, fot. gettyimages

Czarna herbata do storczyka, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Zawsze podlewam surfinie wodą z tym jednym dodatkiem. Obficie kwitną do samej jesieni

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować