Kategorie Balkon i ogródDom i ogródOgród

Jod w ogrodzie – dlaczego warto go używać

Jodyna stosowana jest najczęściej podczas opatrywania stłuczonego kolana lub odkażania ran, jednak jak się okazuje, świetnie sprawdzi się też w walce ze szkodnikami. Jeśli zmagasz się z plagą insektów, które żerują w Twoim ogrodzie koniecznie sprawdź dlaczego warto mieć jod w ogrodzie i jak go używać. Dużym plusem stosowania jodyny jest również jej cena – mała butelka to koszt około 3,5 złotego.

Jod w ogrodzie

instagram.com/ogrody_ziolowe

Stosując jodynę w swoim ogrodzie ochronisz korzenie roślin przed gniciem, a także odżywisz ich sadzonki. Jod pomaga także powiększyć plony i pozbyć się mączniaka prawdziwego. Dodatkowo w życiu roślin jod uczestniczy w fotosyntezie, oddychaniu oraz wymianie azotowej. Dlatego tak ważne jest, aby roślinom nie zabrakło tej substancji, ponieważ jego ubytek może spowodować zmniejszenie odporności roślin, co skutkuje gniciem liści i korzeni oraz narażenie roślin na różne choroby.

Gdzie w glebie znajduje się najwięcej jodu?

unsplash.com

Naturalny jod występuje najczęściej w żyznych, czarnych ziemiach, przeważnie na obszarach przybrzeżnych lub nizinnych. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, wtedy jod wiąże się w niskich warstwach gleby i staje się niedostępny dla roślin. Wizualnie ciężko jest rozpoznać brak tego pierwiastka w glebie, dlatego też w celach zapobiegawczych warto wspomagać rośliny jodyną.

Jak używać jodu w ogrodzie?

Jod do wzmacniania i porostu roślin

planetapolska.net

Jodyny możesz użyć do podlania sadzonek, co spowoduje ich szybszy wzrost, a także dostarczy im dodatkowego wsparcia na czynniki atmosferyczne oraz choroby. Użyj jodu podczas sadzenia pomidorów, papryki, ogórków, kapusty czy bakłażanów. Jak go użyć? Najlepiej rozcieńczyć 1-2 kroplę jodyny w 3,5 litrach wody, a następnie dobrze wymieszać. Po uzyskaniu mikstury, podlej korzenie rośliny. Bardzo ważne jest, aby przy podlewaniu nie rozlać mieszaniny na łodygi i liście roślin, ponieważ nawet najmniejsze stężenie jodu może spowodować spalenie delikatnych części rośliny.

Jod kontra mączniak prawdziwy

instagram.com/gabizemetro

Ten insekt jest znany wielu ogrodnikom, którzy często szukają skutecznego sposobu, jak pozbyć się tego robactwa. Mączniak najczęściej grasuje na krzaczkach porzeczki, agrestu, a także pomidorów, młodych ogórków, dyni, róż, piwonii czy chryzantem. Aby go zwalczyć wymieszaj 1 ml jodu w 9 litrach wody z odrobiną płynu do mycia naczyń lub mydłem w płynie oraz 1 l odtłuszczonego mleka. Teraz przelej mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i opryskaj zarażone rośliny.

Jod w walce z innymi szkodnikami

unsplash.com

Jeśli to nie mączniak jest problemem, możesz rozcieńczyć 20 ml jodu z 10 litrami wody. Po wymieszaniu mieszanki, przelej około 1 litr mikstury pod każdy krzew. Warto pamiętać aby tę czynność wykonywać wieczorem. Jeśli rośliny (np. ziemniaki lub pomidory) zachorowały i widzisz na liściach brązowe plamy, a same plony zaczynają gnić, użyj 15 kropli roztworu jodu oraz 10 litrów wody z 1 litrem odtłuszczonego mleka. Taką mieszaninę opryskuj chore rośliny 2 lub 3 razy w przeciągu miesiąca.

Jod jako nawóz

40 kropel jodu rozcieńcz w 10 litrach wody. Wymieszaną miksturę przelej pod korzenie ogórków, kapusty, pomidorów czy papryki. Podlewaj je co 3-4 tygodnie.

Oprócz stosowania jodu w ogrodzie, możesz go również zastosować do pielęgnacji roślin doniczkowych. Jeśli korzenie roślin w domu są słabe, wystarczy że blisko ścianki nalejesz niewielką ilość jodyny rozcieńczonej w wodzie. Pamiętaj stosuj miksturę tylko na wilgotną glebę!

Zobacz także:

1) Pelargonie na balkon – sadzenie, odmiany, porady

2) Ziemia okrzemkowa to naturalny zabójca kleszczy. Raz na zawsze znikną z ogrodu

3) Najprostszy sposób na sadzenie pomidorów w domu