×

5 przepisów na użycie jodu w ogrodzie. Nigdy więcej nie będziesz martwić się o swoje rośliny

Jodyna stosowana jest najczęściej podczas opatrywania stłuczonego kolana lub odkażania ran, jednak jak się okazuje, świetnie sprawdzi się też w walce ze szkodnikami. Jeśli zmagasz się z plagą chorób powodowanych drobnoustrojami, które żerują w Twoim ogrodzie, koniecznie sprawdź dlaczego warto używać jodynę w ogrodzie i… jak jej używać. Dużym plusem stosowania jodyny jest również jej cena – mała butelka to koszt około 3,5 złotego.

Jod w ogrodzie

jod w ogrodzie
instagram.com/ogrody_ziolowe

Jod jest niezbędnym pierwiastkiem i dla nas i jak się okazuje, potrzebują go również rośliny. I to nie tylko do zwykłych funkcji życiowych, ale również do ochrony przed chorobotwórczymi bakteriami i grzybami. Niestety w naszych glebach może go być za mało. Więcej jodu znajduje się w glebach w pasie nadmorskim z oczywistych przyczyn bliskości do morza.

Jod możemy dostarczyć roślinom używając jodyny, która zawiera tylko 3% jodu rozpuszczonego w etanolu o stężeniu 90% z dodatkiem jodku potasu.
Innym źródłem jodu jest płyn Lugola, który jest wodnym roztworem jodu i jodku potasu.
Niestety jod się szybko ulatnia, więc większość preparatów należy za każdym razem robić od nowa.

Ale… jod zawsze działa, ponieważ żadna bakteria, ani grzyb nie jest w stanie się na jod uodpornić. Żadne drobnoustroje nie uodparniają się na jod.

Stosując jodynę, która jest źródłem jodu, w swoim ogrodzie ochronisz korzenie roślin przed gniciem, a także odżywisz ich sadzonki. Jod pomaga także powiększyć plony i pozbyć się mączniaka prawdziwego. Dodatkowo w życiu roślin jod uczestniczy w fotosyntezie, oddychaniu oraz wymianie azotowej. Dlatego tak ważne jest, aby roślinom nie zabrakło tej substancji, ponieważ jego ubytek może spowodować zmniejszenie odporności roślin, co skutkuje gniciem liści i korzeni oraz narażeniem roślin na różne choroby.

Gdzie w glebie znajduje się najwięcej jodu?

jod w ogrodzie 2
unsplash.com

Naturalny jod występuje najczęściej w żyznych, czarnych ziemiach, przeważnie na obszarach przybrzeżnych lub nizinnych. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, wtedy jod wiąże się w niskich warstwach gleby i staje się niedostępny dla roślin. Wizualnie ciężko jest rozpoznać brak tego pierwiastka w glebie, dlatego też w celach zapobiegawczych warto wspomagać rośliny jodyną.

1. Jod do wzmacniania i porostu roślin w ogrodzie

jod w ogrodzie 5
planetapolska.net

Jodyny możesz użyć do podlania sadzonek, co spowoduje ich szybszy wzrost, a także dostarczy im dodatkowego wsparcia na czynniki atmosferyczne oraz choroby przez zawarty w niej właśnie jod. Użyj jodyny podczas sadzenia pomidorów, papryki, ogórków, kapusty czy bakłażanów.

Jak użyć jodyny do podlewania?
Najlepiej rozcieńczyć 1-2 kroplę jodyny w 3,5 litrach wody, a następnie dobrze wymieszać. Po uzyskaniu mikstury, podlej korzenie rośliny. Bardzo ważne jest, aby przy podlewaniu nie rozlać mieszaniny na łodygi i liście roślin, ponieważ nawet najmniejsze stężenie jodu może spowodować spalenie delikatnych części rośliny.

2. Jod kontra mączniak

jod w ogrodzie 4
instagram.com/gabizemetro

Mączniak to utrapienie wielu ogrodników i działkowiczów, którzy często szukają skutecznego sposobu, jak się go pozbyć. Mączniak najczęściej grasuje na krzaczkach porzeczki, agrestu, a także pomidorów, młodych ogórków, dyni, róż, piwonii czy chryzantem.
Aby go zwalczyć wymieszaj 1 ml jodyny w 9 litrach wody z odrobiną płynu do mycia naczyń lub mydłem w płynie oraz 1 litrem odtłuszczonego mleka. Teraz przelej mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i opryskaj zarażone rośliny.

3. Jod w walce z innymi szkodnikami

jod w ogrodzie 3
unsplash.com

Jeśli to nie mączniak jest problemem, możesz rozcieńczyć 20 ml jodyny z 10 litrami wody. Po wymieszaniu, przelej około 1 litr mikstury pod każdy krzew. Warto pamiętać aby tę czynność wykonywać wieczorem.
Jeśli rośliny (np. ziemniaki lub pomidory) zachorowały i widzisz na liściach brązowe plamy, a same plony zaczynają gnić, użyj 15 kropli roztworu jodu, czyli jodyny oraz 10 litrów wody z 1 litrem odtłuszczonego mleka. Taką mieszaninę opryskuj chore rośliny 2 lub 3 razy w przeciągu miesiąca.

4. Jod jako nawóz dla roślin doniczkowych

40 kropel jodyny rozcieńcz w 10 litrach wody. Wymieszaną miksturę przelej pod korzenie ogórków, kapusty, pomidorów czy papryki. Podlewaj je co 3-4 tygodnie.

Oprócz stosowania jodu w ogrodzie, możesz go również zastosować do pielęgnacji roślin doniczkowych. Jeśli korzenie roślin w domu są słabe, wystarczy że blisko ścianki nalejesz niewielką ilość jodyny rozcieńczonej w wodzie. Pamiętaj stosuj miksturę tylko na wilgotną glebę!

5. Krochmal z jodyną na ochronę pomidorów przed zarazą

Na forum ogrodniczym można znaleźć przepis na krochmal z jodyną, która jeszcze lepiej zabezpiecza pomidory przed zarazą.

1/2 litra wody
1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
deszczówka (dla uzyskania odpowiedniego pH)
3 ml octu 10%
2 ml jodyny

1 łyżeczkę od herbaty skrobi ziemniaczanej rozpuszczamy w 1/2 szklanki wody dobrze mieszając, a następnie zagotowujemy resztę, to jest 1,5 szklanki wody.
Po zagotowaniu wody wlewamy roztwór skrobi i mieszamy gotując około 1 minuty.

Do butelki o pojemności 1 l wlać ok 1/4 litra deszczówki, do tego dodać 100 ml świeżo zagotowanego krochmalu a następnie dodać 5 ml octu 6 % lub 3 ml octu 10 % Wymieszać krochmal z wodą i octem a następnie dodać 2 ml jodyny oraz uzupełnić deszczówką do objętości 1 litra. Wymieszać. W razie problemów z rozpylaniem dodać kilka kropel płynu do naczyń.

Zobacz także:

1) Pelargonie na balkon – sadzenie, odmiany, porady

2) Ziemia okrzemkowa to naturalny zabójca kleszczy. Raz na zawsze znikną z ogrodu

3) Najprostszy sposób na sadzenie pomidorów w domu

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij