×

Powstała pierwsza na świecie kapsuła do eutanazji. Wygląda jak futurystyczna maszyna i jest legalna w Szwajcarii

W Szwajcarii jeszcze w tym roku osoby śmiertelnie chore będą mogły popełnić wspomagane samobójstwo. Pomoże w tym specjalna kapsuła do eutanazji.

9999monkeys/reddit

Drukowana w 3D

Australijski naukowiec – doktor Philip Nitschke – wymyślił oraz stworzył  pierwszą na świecie kapsułę do eutanazji. Przeszła już wszystkie testy i jeszcze w 2022 roku zostanie dopuszczona do legalnego użytku na terytorium Szwajcarii. Kapsuła została nazwana Sarco (skrót od słowa sarcophagus, czyli sarkofag) i jest drukowana w 3D.

pinterest

Najpierw test

Dzięki Sarco śmiertelnie chore osoby będą mogły, w wybranym przez siebie momencie, odejść z tego świata. Przed skorzystaniem z kapsuły, każdy cierpiący musi wykonać test psychologiczny, który ma sprawdzić czy faktycznie jest gotowy, aby odebrać sobie życie.

pinterest

Sterowanie za pomocą oczu

Działanie kapsuły jest proste. Chory najpierw wpisuje specjalny kod i siada we wnętrzu Sarco. Następnie kapsuła gwałtownie napełnia się azotem. Gaz ten obniża poziom tlenu i pacjent traci przytomność po czym umiera. To spokojna śmierć bez uczucia duszenia się czy paniki. Sarco jest sterowane od wewnątrz. Można to robić także głosem lub za pomocą gałek ocznych. W środku znajduje się także przycisk alarmowy, który przerywa cały proces eutanazji.

pinterest

Śmierć nad jeziorem

Kapsułę można ustawić w dowolnym miejscu i chorzy wcale nie muszą umierać w szpitalu. Mogą odejść z tego świata nad jeziorem, z widokiem na góry czy w lesie. Na razie nie jest znany koszt produkcji Sarco. Według Philipa Nitschke kapsuła ma pomóc popełnić wspomagane samobójstwo wszystkim cierpiącym osobom, którzy chcą umrzeć z godnością.

Co myślisz o tej kapsule?

Źródła: noizz.pl

Może Cię zainteresować

zamknij