×

Każde nowe buty przecieram wewnątrz tym specyfikiem. Wtedy są idealne!

Poznaj sposób na farbujące buty od środka. Ten prosty patent sprawi, że już nigdy nie będziesz miał ubrudzonych skarpetek bądź rajstop.

Zakup nowego obuwia zawsze wiąże się z dużą ekscytacją. Jednak czasami ładne i wygodne buty mogą sprawiać mały problem. Okazuje się, że po zdjęciu sneakersów lub szpilek, na skarpetkach czy rajstopach dostrzegasz plamy w różnych kolorach. To znak, że Twoje buty farbują od środka. Taka rzecz może przytrafić się każdemu i wcale nie świadczy ona o niskiej jakości obuwia.

Czemu buty farbują?

Podczas produkcji butów wykorzystuje się przeróżne barwniki (zarówno te naturalne jak i syntetyczne). Czasami może zdarzyć się, że podczas noszenia ulubionych trampek czy kozaków te barwniki zaczynają zostawiać plamy na stopach czy skarpetkach. Ma to związek z tym, że stopy się pocą, wydziela się wilgoć i wówczas barwniki puszczają swój kolor. Ten stan rzeczy nie podlega reklamacji i absolutnie nie sugeruje, że buty są wykonane z niskiej jakości materiałów.

Sposób na farbujące buty
sposób na farbujące buty fot. freepik

Patent na farbujące obuwie

Jeżeli Twoje buty farbują, to sięgnij po ocet. Zmocz nim szmatkę i przetrzyj ich wnętrze. Następnie pozostaw do wyschnięcia. Ocet nie tylko zahamuje uwalnianie się barwnika, ale także dobrze odkazi i zdezynfekuje każdy rodzaj obuwia.

Jeżeli drażni Cię zapach octu, to do butów włóż zwinięte gazety (lub szmatki) nasączone ulubionym olejkiem eterycznym. To powinno szybko pomóc.

sposób na farbujące buty
sposób na farbujące buty, fot. Unsplash

Lakier na farbujące buty

Z barwnikami poradzi sobie też lakier do włosów. Dobrze spryskaj nim wnętrze butów i odczekaj ok. pół godziny. Wówczas na powierzchni skóry czy innego materiału wytworzy się warstwa ochronna. Ona sprawi, że barwnik przestanie być aktywny. I co ważne lakier nie zostawi plam na żadnym materiale, więc możesz być spokojny o swoje ulubione buty. Tylko pamiętaj, aby procedurę spryskiwania wnętrza obuwia powtarzać co jakiś czas. Wszystko dlatego, że podczas chodzenia warstwa lakieru ściera się samoczynnie.

sposób na farbujące buty, fot. Unsplash

Tak przechowywane buty zimowe będą zawsze jak nowe

Może Cię zainteresować