×
Wirtualna Polska

Każdy, kto ma wifi w domu, powinien o tym wiedzieć. To szczegół, a tak wiele wyjaśnia

Wiele osób nie ma bladego pojęcia o tym, jak działa Wi-Fi, które mają w mieszkaniu. Nic dziwnego, że czasem doświadczają problemów z zasięgiem. Prawda jest taka, że najczęściej można je łatwo wyeliminować. Pokażemy ci jak ustawić router tak, abyś nie doświadczał tego typu problemów.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Router, czyli „skrzynka od Wi-Fi”, jest tym urządzeniem, które pozwala ci odbierać internet w mieszkaniu. Niestety nie zawsze jest to tak komfortowe, jakbyś chciał i zdarza się, że nie we wszystkich pokojach masz dobry zasięg. By wyeliminować ten problem, często wystarczy tylko przestawić router.

Jak ustawić router tak, żeby nie było problemów z zasięgiem internetu w mieszkaniu?

Oto najczęstsze przyczyny tego problemu i sposoby na uporanie się z nimi:

  • trzymasz router zamknięty w szafce

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli twój router jest zamknięty w szafce (a tak jest zazwyczaj), a w dodatku ze wszystkich stron obstawiłeś go stertami różnych rzeczy, to nie dziw się, że masz problemy z zasięgiem. Tego typu urządzenia działają w oparciu o fale radiowe. Jeśli router nie jest w stanie wysłać dobrej jakości sygnału do twojej komórki, telewizora lub komputera, bo jest blokowany przez szafkę i jeszcze inne rzeczy, to prostym rozwiązaniem tego będzie wyjęcie go na zewnątrz. Gdzie go więc najlepiej umieścić? Zamiast wkładać go do szafki, połóż go na jej wierzchu. Będzie tak samo niewidoczny, a nic nie będzie blokowało jego sygnału. Różnicę powinieneś odczuć od razu.

jak ustawić router, fot. gettyimages

jak ustawić router, fot. gettyimages

 

Może cię również zainteresować: Zaskakujący powód, dla którego połączenia na iPhone są wyświetlane na dwa różne sposoby

  • bardzo grube ściany

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Przyczyną słabego zasięgu w mieszkaniu mogą być również bardzo grube ściany. Zwłaszcza jeśli są one betonowe. Z reguły nie ma tego rodzaju problemu w nowym budownictwie, za to w starym pojawia się dość często. Jeśli masz taki problem, to odpowiedzią może być ustawienie „skrzynki od Wi-Fi” bardziej centralnie w mieszkaniu. Możesz też kupić urządzenia przedłużające zasięg Wi-Fi. Dostaniesz takie w każdym większym sklepie elektronicznym. Wystarczy, że zapytasz sprzedawcę, a na pewno ci je wskaże.

jak ustawić router, fot. gettyimages

jak ustawić router, fot. gettyimages

 

  • brak zewnętrznych anten lub słabe zewnętrzne anteny

Tak naprawdę to zdecydowanie najczęstsza przyczyna, bo jakość anteny/anten ma największe znaczenie dla dobrego zasięgu. Niestety, często wielu niczego nieświadomym osobom są wciskane routery, które nawet nie mają zewnętrznej anteny (nigdy ich nie bierz i nie daj sobie wcisnąć kitu, że są dobrym wyborem!). Internet nie będzie ci chodzić dobrze, jeśli nie ma jak dotrzeć do twoich urządzeń. Ten problem można z reguły bardzo łatwo rozwiązać, dokupując po prostu zewnętrzne anteny/antenę albo inwestując w mocniejsze niż te dotychczasowe. To z reguły koszt kilkunastu, góra kilkudziesięciu złotych.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: W obudowie od iPhone jest ukryty przycisk. Dziwne, że tak dużo ludzi o nim nie wie

Ukryte triki z wyszukiwarką GOOGLE

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować