×
Wirtualna Polska

Kiedy liście piwonii żółkną, nie trać ani chwili! To choroba, którą możesz powstrzymać

Są piękne, ale bardzo delikatne, dlatego wymagają wyjątkowej uwagi. Kiedy na liściach piwonii pojawią się żółte plamy, musisz szybko działać, by ocalić roślinę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Piwonie (znane również jako peonie) mają bardzo okazałe, piękne kwiaty, dlatego wiele osób chce mieć je w swoim ogrodzie. Są jednak bardzo delikatne, dlatego musisz zapewnić im odpowiednie warunki i właściwie o nie dbać. Kiedy zobaczysz żółte plamy na liściach, to znak, że dzieje się coś złego i musisz podjąć odpowiednie kroki.

Jak dbać o piwonie?

Aby piwonie pięknie rosły, należy wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Powinno być przynajmniej w umiarkowanym stopniu nasłonecznione. Dobrze posadzić roślinę na delikatnym wzniesieniu, by woda nie gromadziła się w okolicy karpu. Szukając odpowiedniego miejsca dla piwonii, zwróć również uwagę na to, by roślina nie była narażona na działanie wiatru. Jeśli sadzisz więcej niż jeden okaz, zostaw między roślinami przynajmniej pół metra odstępu. W przypadku gatunków, które mają dłuższe, bardziej rozłożyste gałęzie, zapewnij piwoniom odpowiednie podparcie.

Co oznaczają żółte plamy na liściach piwonii? Fot Gettyimages

Co oznaczają żółte plamy na liściach piwonii? Fot Gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Kolor i rodzaj bukietu mają jednoznaczne przesłanie. Nowożeńcy mogą mieć kwaśne miny

Co oznaczają żółte palmy na liściach piwonii?

Żółte plamy na liściach roślin nigdy nie oznaczają niczego dobrego. Tak samo jest w przypadku piwonii. W zasadzie każde odbarwienie — czy to żółte, czy też szare — oznacza, że roślina choruje. W niektórych przypadkach wystarczy odciąć zainfekowane gałęzie, w innych konieczne będzie usunięcie piwonii z ogrodu.

Żółte plamy na liściach piwonii to oznaka choroby. Fot. Gettyimages

Żółte plamy na liściach piwonii to oznaka choroby. Fot. Gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Co robić, kiedy na liściach piwonii są żółte plamy?

Piwonie są narażone na różne choroby. Od ich objawów będzie uzależnione to, jakie działania powinieneś podjąć.

  • Jeśli na liściach pojawiają się żółte plamki, ciemne i jasne pasy lub odbarwienia w kształcie pierścieni, może to oznaczać chorobę wirusową. Odetnij zainfekowane fragmenty rośliny, a miejsca cięć posyp popiołem drzewnym lub węglem aktywnym. Jeśli choroba powróci, konieczne będzie wyrwanie i spalenie rośliny.
  • Jeśli na liściach piwonii pojawiają się żółte plamy, które się rozrastają i powodują, że liście więdną oraz zwijają się, roślinę najprawdopodobniej zaatakowały nicienie. Aby potwierdzić tę diagnozę, odkop korzenie. Jeśli widzisz na nich bulwiaste narośle, musisz usunąć roślinę i spalić ją. Mało tego, aby choroba nie przeszła na inne sadzonki, musisz wpuścić do gleby specjalny preparat przeciwko nicieniom.
  • Jeśli widzisz szare plamy na liściach, gnijące pędy lub pąki, prawdopodobnie roślinę zaatakowała choroba grzybowa (szara pleśń lub mączniak prawdziwy). Odetnij porażone części rośliny, a resztę spryskaj środkiem grzybobójczym. Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana, późnym latem powinieneś ściąć wszystkie liście tuż przy ziemi.

 

Zobacz również: Cięte piwonie więdną za szybko? Ten trik przedłuży ich żywotność o 10 dni

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować