×
Wirtualna Polska

Kiedy moje tuje zaczynają brązowieć, to nie czekam długo i robię ten oprysk

Przekonaj się jak odżywić tuje. Ten prosty trik sprawi, że nie będą brązowieć i każdy sąsiad pozazdrości Ci takiego bujnego oraz zielonego żywopłotu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Tuje to rośliny, które opanowały polskie podwórka. Wiele osób sadzi je też w doniczkach, które później zostają ustawione na balkonie czy tarasie. Dużym plusem tui jest to, że łatwo dają się formować, osiągają spore rozmiary i pozwalają skutecznie odgrodzić się od podwórka sąsiadów. Jednak czasami tracą kolor i szybko zaczynają brązowieć. Jak je wtedy uratować?

Co zrobić, aby tuje nie brązowiały?

Tuje mogą brązowieć z kilku powodów. Winowajcą jest zwykle niewłaściwa pielęgnacja. Chodzi tutaj głównie o przesuszenie roślin, a także unikanie nawożenia. Dodatkowo za utratę zielonego koloru tui, odpowiadają zwierzęta, które obsikują krzewy. Niestety ich mocz ma destrukcyjne działanie. Aby zapobiec brązowieniu, przygotuj bardzo prosty oraz tani oprysk. Najpierw obierz oraz rozgnieć ok. 6 ząbków czosnku. Ważne, aby puściły trochę soku. Następnie włóż je do dużego słoja i zalej litrem wody. Teraz odczekaj 24 godziny. W międzyczasie mieszaj wodę w słoju. Na koniec odcedź płyn i wlej go do butelki ze spryskiwaczem. Taką odżywką spryskuj tuje dwa razy dziennie. Kuracje przeprowadzaj do momentu, aż krzew znowu zacznie się zielenić. Czosnkowy nawóz dobrze odstrasza też szkodniki i zwalcza choroby grzybowe.

jak odżywić tuje, fot. gettyimages

jak odżywić tuje, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Zamiast wyrzucać, zakop pod różami. Będą je odżywiać i chronić przed mszycami cały sezon

Jakie rośliny mogą zastąpić tuje?

Polacy najczęściej wybierają tuje na żywopłoty. Jednak w tej roli z powodzeniem spełnią się też inne rośliny, które mają walory dekoracyjne.

  • Laurowiśnia to krzew wiecznie zielony, który posiada duże oraz błyszczące liście. Lubi cieniste stanowiska i jest odporny na suszę.
  • Głóg bardzo dobrze znosi suszę i nie jest wyjątkowo wymagający. W maju na jego gałęziach pojawiają się różowe lub białe kwiaty, a później czerwone owoce.
  • Cyprysik wykazuje dużą odporność na mróz, a także jest wiecznie zielonym krzewem. Musisz tylko wiedzieć, że nie przepada za mocnym przycinaniem.
  • Buk czerwony ma dekoracyjne, brązowoczerwone oraz błyszczące liście. On odnajdzie się także w cienistych miejscach i jest w stanie osiągnąć maksymalnie 4 metry wysokości.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
jak odżywić tuje, fot. gettyimages

jak odżywić tuje, fot. gettyimages

Zobacz również: Ich ugryzienie może wywoływać alergie. Biedronki azjatyckie atakują nasze domy jesienią

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować