×

Wszystko co muszą wiedzieć zmotoryzowani, którzy koniecznie chcą wjeżdżać swoim autem do lasu

W ostatnich dniach Polacy zaczęli tłumnie odwiedzać lasy, głównie w związku ze szczytem sezonu na grzyby. W związku z tym warto wiedzieć, kiedy możemy wjechać do lasu autem i gdzie możemy go legalnie zaparkować, aby nie narazić się na mandat.

Wielu kierowców nie wie, że na drogach leśnych nie obowiązują zasady kodeksu ruchu drogowego. Wszelkie zasady poruszania się, reguluje ustawa o lasach. Co można, a czego nie można?

Kiedy wjeżdżać?

Jeżdżenie po lesie pojazdami silnikowymi jest zakazane. Do lasu można wjechać tylko drogą leśną. Muszą znajdować się przy niej drogowskazy wyznaczające kierunek ruchu (dojazd do parkingu leśnego, atrakcji turystycznej, miejscowości czy ośrodka wypoczynkowego). Oczywiście po lesie można poruszać się także drogami publicznymi. Sęk w tym, że nie istnieje dobry system ich oznakowania. Dlatego do lasu należy wjeżdżać tylko wtedy, kiedy pozwalają na to znaki. Warto też trzymać się zasady, iż droga nieoznakowana jest wyłączona z ruchu. Wówczas nie narazisz się na mandat.

Oczywiście niektóre nadleśnictwa starają się wyjść naprzeciw wszystkim zmotoryzowanym i decydują się  na ustawienie odpowiednich znaków.

Nadleśnictwo Sarbia, Lasy Państwowe/facebook

Znaki w lesie

Nadleśnictwo Sarbia, Lasy Państwowe/facebook

Gdzie parkować?

Samochód można zostawić tylko na wyznaczonym przez konkretne nadleśnictwo parkingu leśnym lub miejscu postojowym. Nie wolno parkować przed szlabanami oraz na poboczu dróg (nawet tych dopuszczonych do ruchu).

pixabay

Wyjątki

Zakaz poruszania się po lesie nie dotyczy:

  • pracowników nadleśnictw wykonujących swoje obowiązki służbowe,
  • właścicieli pasiek (jeśli ich ule znajdują się w lesie),
  • służb ratunkowych,
  • właścicieli lasów,
  • inwalidów,
  • myśliwych.
pexels

Leśna policja

Odpowiednikiem policji w lesie jest straż leśna, która ma bardzo podobne uprawnienia. Strażnicy leśni mogą zatrzymać kierowcę i go wylegitymować. Za naruszenie prawa w lesie można dostać od 20 zł do 500 zł mandatu.

Greenpeace Polska/flickr

Zdarzyło Ci się złamać którąś z powyższych zasad?

8 przykazań z kodeksu odpowiedzialnego grzybiarza. Oto zasady leśnego savoir-vivre

10 trików OGRODNIKÓW, po których rośliny rosną jak szalone

Źródła: www.lasy.gov.pl

Może Cię zainteresować

zamknij