×
Wirtualna Polska

Rób to regularnie, a tuje będą rosły bujne i zielone. Jak najszybciej nadrób zaległości

Tuje to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Powszechnie są uważane za łatwe w uprawie, ale rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Konieczne są zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiednie odżywianie roślin. Podpowiadamy, kiedy i czym nawozić tuje.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Tuje, nazywane również żywotnikami, zyskały ogromną popularność przede wszystkim jako rośliny doskonale nadające się na żywopłoty. Wiele osób mylnie sądzi, że są bardzo łatwe w utrzymaniu. Tymczasem wymagają odpowiednich warunków, pielęgnacji oraz nawożenia. W przeciwnym razie zaczynają brązowieć i są atakowane przez szkodniki, przez co wyglądają nieatrakcyjnie.

Jakich warunków potrzebują tuje?

Tuje są zielone przez cały rok, co z pewnością jest jednym z sekretów ich popularności. Aby pięknie się prezentowały, muszą mieć odpowiednie warunki do wzrostu. Konieczne jest słoneczne lub tylko częściowo zacienione stanowisko. Jeśli zasadzisz je w cieniu, nie będą prawidłowo się rozwijać. Musisz zadbać również o to, by tuje rosły w miejscu, w którym nie będą zagrażały im podmuchy wiatru. Są bardzo wrażliwe na ruch powietrza, dlatego najlepiej zasadzić je przy dość wysokim i szczelnym płocie. Ziemia pod uprawę tuj powinna być żyzna, przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie. Drzewko należy często i obficie podlewać. Latem rób to codziennie, a zimą co 2-3 dni.

Kiedy nawozić tuje? Fot. Gettyimages

Kiedy nawozić tuje? Fot. Gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Czy tuje w ogrodzie mogą mam zagrażać? Takie są fakty

Kiedy nawozić tuje?

Tuje wymagają regularnego nawożenia. Zabieg powinno się wykonywać raz w miesiącu w okresie od marca do października.

  • W pierwszych miesiącach (od marca do lipca) używaj nawozu bogatego w azot. Jeśli gleba ma niskie pH, dostarczaj żywotnikom także magnezu. Przy wysokim pH lepszy będzie preparat z żelazem.
  • W późniejszych miesiącach (od sierpnia do października) możesz przejść na domowe nawozy. W przypadku tuj dobrze sprawdzają się fusy z kawy oraz woda z gotowania ziemniaków.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co zrobić, kiedy tuje brązowieją?

Brązowienie gałązek tuj rosnących w ogrodzie jest dość powszechnym problemem. Rośliny te, jak już wspomnieliśmy, potrzebują dość obfitego podlewania. Jeśli gałązki zaczynają zmieniać kolor, to sygnał, że tuje otrzymują zdecydowanie za mało wody. Najlepszym rozwiązaniem będzie częstsze nawadnianie. Możesz również rozsypać wokół drzewek ściółkę z kory, która pomoże na dłużej utrzymać wilgoć w glebie.

Kiedy nawozić tuje? Fot. Pexels

Kiedy nawozić tuje? Fot. Pexels

 

Zobacz również: Nigdy nie wylewaj tego do zlewu. To naturalny nawóz dla tui, który nic nie kosztuje

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować