×

Kiedy storczyki nie kwitną, to robię im kuracje z naturalnego żelu

Jak się okazuje storczyki można pobudzić do tego, aby obficiej wytwarzały swoje piękne kwiaty. Kluczem do tego jest nawóz z aloesu, który bez trudu zrobisz samodzielnie.

Storczyki wyglądają niczym przybysze z bajkowego świata. Zachwycają swoimi barwnymi kwiatami, które mogą cieszyć oczy przez wiele miesięcy. Co jednak zrobić kiedy przekwitną? Wtedy sięgnij po aloes. Jest on bogaty w witaminy oraz minerały, które pobudzają wzrost, kwitnienie, a także przyspieszają rozwój korzeni.

nawóz z aloesu
Nawóz z aloesu, fot. Freepik

Aloesowa odżywka

Najpierw utnij jeden liść aloesu. Zrób to jak najniżej ziemi. Następnie przetnij go nożem wzdłuż. Wówczas odkryjesz warstwę dobroczynnego żelu. Zacznij wsmarowywać go w gałązki storczyków. Szczególną uwagę poświęć kolankom, gdyż to właśnie tam znajdują się uśpione pędy kwiatowe. Możesz również nałożyć górną część aloesowego liścia na przekwitłą gałązkę. Taką kurację stosuj 2 razy w tygodniu.

Jak zrobić aloesowy nawóz?

Do blendera wlej szklankę wody i wrzuć kilka kawałków liści aloesu. Całość dobrze zmiksuj, a następnie przecedź przez sitko. Do jednorazowego zasilenia storczyka stosuj ok. 5 łyżek nawozu. Kurację powtarzaj co 20 dni. Zdecydowanie lepiej będzie jeżeli nawóz zaaplikujesz dopiero po namoczeniu korzeni w wodzie. Dzięki temu aloes bez trudu się wchłonie. Pamiętaj również, że nawóz musisz zużyć w ciągu 20 minut od jego przygotowania. Wszystko dlatego, że nadmiar powietrza przyspiesza fermentację i rozkład nawozu.

nawóz z aloesu
Nawóz z aloesu, fot. Freepik

Spray do liści

Nawozem do podlewania storczyków, możesz również spryskiwać ich liście. To doskonała odżywka. Liście zmocz obficie do momentu, aż aloesowy nawóz zacznie z nich skapywać. Cały rytuał powtarzaj raz na miesiąc lub co tydzień (dotyczy storczyków, których kondycja nie jest najlepsza). Pamiętaj tylko, aby oprysk robić wcześnie rano lub dopiero wieczorem. W przeciwnym wypadku słońce może poparzyć lub znacznie pogorszyć kondycje liści roślin.

Gdy nie wiesz, co dolega Twojemu storczykowi, zastosuj tę odżywkę. Już jedna łyżeczka w miesiącu wystarczy

Proste triki, które ułatwią Ci uprawę roślin doniczkowych

Może Cię zainteresować