×
Wirtualna Polska

Kiedy zauważam żółte liście na krzewach pomidorów, to dla mnie jasny znak, by działać!

Kiedy liście pomidorów żółkną, to bardzo ważny sygnał dla ogrodnika, że roślina marnieje i nie rośnie prawidłowo. Najprawdopodobniej przyczyną jest nadmierne podlewanie pomidorów, dlatego sprawdź, jak dobrze o nie zadbać.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Warzywa te są bardzo podatne na przelanie i warto wykonywać tę czynność z wyczuciem. Kiedy krzaki są małe, to najlepiej podlewać je małą ilością wody co dwa dni. Potem należy ograniczyć nawadnianie pomidorów i robić to raz na 3 lub 5 dni. Ważne jest, aby pamiętać o dostosowaniu podlewania do warunków atmosferycznych oraz rodzaju gleby, w jakich rosną. Najczęściej pomidory wyrastające z piaszczystego podłoża wymagają częstszego podlewania.

Jak poznać, że pomidory są przelane?

Zazwyczaj liście pomidorów żółkną na przełomie maja i czerwca, ponieważ panujące wtedy warunki atmosferyczne są dla nich najbardziej niekorzystne. Również niewielki drenaż w doniczkach oraz zbita gleba sprzyjają szybkiemu przelaniu pomidorów. Wtedy korzenie warzywa marnieją i gniją, ponieważ nie mają odpowiedniego dostępu do powietrza. Po przelaniu najlepiej przesadzić pomidory do nowego podłoża, które będzie dobrze przepuszczane i najprawdopodobniej uratuje sadzonkę. Wtedy trzeba też zadbać o regularne, ale rozsądne podlewanie.

Liście pomidorów żółkną? fot. gettyimages

Liście pomidorów żółkną? fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Zimą liście twoich roślin doniczkowych żółkną? Jest jedna przyczyna

O czym świadczą żółknące liście pomidorów?

Sadzonki, które są wystawione na parapet i ostre promienie słoneczne, bardzo często się przesuszają. Podobnie dzieje się, kiedy pomidory znajdują się w pomieszczeniu, gdzie jest włączony kaloryfer. Wtedy podlewanie, które jest niedostosowane do potrzeb pomidorów sprawi, że szybko uschną. Warzywa te nie lubią nagłych zmian temperatur, a preferują i najlepiej rosną w ciepłych oraz osłoniętych od wiatru miejscach. Natomiast jeśli temperatura spada do 14 stopni Celsjusza, to pomidory hamują swój wzrost.

Liście pomidorów żółkną? fot. gettyimages

Liście pomidorów żółkną? fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Czym nawozić pomidory?

Dla poprawy i wzmocnienia wzrostu pomidorów warto przygotować domową odżywkę z produktów dostępnych w każdej kuchni. Samodzielnie zrobiony nawóz z pewnością sprawdzi się lepiej i będzie bardziej ekologiczny niż sklepowe preparaty. Do przygotowania potrzeba 1 łyżki goździków, 2 torebek czarnej herbaty lub jej fusów, skórki z 1 cebuli oraz 300 ml wody. Wystarczy wszystkie składniki wrzucić do garnka, a następnie gotować przez około 15 minut. Na koniec należy miksturę przecedzić i rozcieńczyć w proporcji 100 ml nawozu na 3 litry wody. Odżywkę stosuje się tylko raz na miesiąc.

Zobacz również: Niedobór jednego składnika powoduje, że liście twoich roślin doniczkowych żółkną

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska