×

Trik na szybką i efektywną naukę! Wiedza sama wejdzie Ci do głowy!

Niewielu młodych ludzi lubi siedzieć z nosem w książkach. Większość marzy o tym, by uczenie się nie zajmowało za dużo czasu, a było w miarę przyjemne. Sposobów na to szukają głównie studenci, którzy po szkole średniej stają nagle przed ogromnym wyzwaniem, bo materiału okazuje się być dużo więcej, niż się spodziewali. A studenckie życie towarzyskie kusi… Jak to pogodzić i mieć czas na wszystko, a przy tym utrzymywać wysokie wyniki na uczelni? Podpowiadamy i przedstawiamy kilka trików na to, jak ułatwić sobie naukę!

Efektywna i szybka nauka musi łączyć się z dobrą kondycją organizmu. Starając się zapamiętać jak najwięcej teorii, bardzo często o tym zapominamy. Krzywo leżymy, garbimy się, nie dbamy o to, żeby od czasu do czasu się rozruszać – a to ma ogromny wpływ na rezultaty uczenia się!

Co zrobić, aby lepiej się uczyć? Zadbaj o komfort fizyczny

1. Dotleniaj się!
Kiedy czujesz, że jesteś już mocno znużony – stań prosto i wyciągnij ręce przed siebie. Dmuchnij w nie z całej siły 7 razy. Ten trik dostarczy Ci ogromną ilość tlenu do mózgu i da energię do nauki.

2. Nie garb się!
Kiedy przez dłuższy czas jesteś zgarbiony i zginasz szyję, to do mózgu nie dociera odpowiednia ilość krwi, przez co pracuje on na niższych obrotach. Usiądź prosto.

Jak ułatwić sobie naukę?
Jak ułatwić sobie naukę? Fot. Freepik.com

Ćwicz umysł, żeby nie skapitulował pod natłokiem informacji do przyswojenia

Zastanawiasz się, co zrobić, aby lepiej się uczyć? Daj mózgowi czasem odpocząć od ilości gotowego tekstu, z którym się spotyka. Zafunduj mu rozgrzewkę! Co jakiś czas odrywaj się od wkuwania, aby dać mu bodziec do działania. Po paru długich definicjach powtórz sobie na przykład tabliczkę mnożenia.

Pomagaj sobie… rozmarynem?!

Tak! Pozytywne działanie tej przyprawy znane jest już od starożytności. Współczesne badania potwierdzają, że jest to „zioło pamięci”! Stymuluje mózg do większej wydajności, co ułatwia naukę! Masz kłopot z utrzymaniem uwagi na tym, czego masz się nauczyć? Teoria nie wchodzi Ci do głowy pomimo wielogodzinnych starań? Wąchaj rozmaryn! Szybciej zapamiętasz nowe informacje i lepiej się na nich skoncentrujesz. Ten trik stosują największe prymusy!

Tę roślinę wykorzystuje się również w kosmetyce. Jeśli masz wannę, to możesz kupić specjalny olejek rozmarynowy i dodać kilka kropli do wody, w której się kąpiesz – połączysz przyjemne z pożytecznym! 😉

Efektywna nauka jest tam, gdzie dobry humor!

Podchodź do uczenia się z pozytywnym nastawieniem. Jeśli masz coś do zapamiętania, to postaraj się skojarzyć z tym coś zabawnego. Musisz umieć scharakteryzować jakiegoś bohatera z książki? Wyobraź sobie jego karykaturę – uwydatnij trochę jego cechy, wtedy lepiej je zapamiętasz. Fajnie, jeśli w swoich notatkach narysujesz swoje wyobrażenia. W chwili sprawdzianu szybko przypomnisz sobie ten obrazek, a dzięki niemu (jak po nitce do kłębka) dojdziesz do istoty tematu.

Tak więc do notatek zawsze dodaj śmieszne rysunki. Dzięki nim łatwiej sobie przypomnisz ważne szczegóły!

 

Przeczytaj też o tym, jak przeżyć na studiach tanim kosztem i poradzić sobie bez pomocy rodziców.

Może Cię zainteresować

zamknij