×

Kłamanie weszło Twojemu rozmówcy w krew? 11 sygnałów dzięki którym poznasz gdy ktoś kłamie

Większość ludzi, z którymi rozmawiasz na co dzień, potrafi kłamać w żywe oczy. Badanie przeprowadzone w 2002 roku przez University of Massachusetts wykazały, że 60% osób kłamało podczas 10-minutowej rozmowy, mówiąc średnio dwa do trzech kłamstw w tym czasie. Jak odróżnić kłamanie od prawdy? Dzięki tym trikom to proste!

Kłamstwa są dość łatwe do wykrycia – po prostu musisz znać znaki

Dr Lillian Glass, analityk behawioralny i ekspert w dziedzinie ciała, która pracowała z FBI w zakresie demaskowania oszustów, mówi, jak sprawdzić, gdy ktoś kłamie. Najważniejsze jednak, aby najpierw dowiedzieć się, jak dana osoba funkcjonuje. Wtedy będziesz musiał zwracać uwagę na mimikę twarzy i język ciała. Są pewne sygnały, które znacznie ułatwią Ci kłamanie od prawdy.

#1 Rozmówca szybko zmienia pozycję głowy

Jeśli widzisz, że ktoś nagle wykonuje ruch głową, gdy zadajesz mu bezpośrednie pytanie, wiedz, że może Cię okłamywać. Szybkie zmiany pozycji, cofanie lub pochylanie na boki to złe znaki.

#2 Zmienia się oddech

Jeśli ktoś kłamie, stara się mówić szybko i na jednym tchu. Słychać to wtedy i widać, że oddycha płytko, a jego ramiona się unoszą. Twoje ciało doświadcza tego rodzaju zmian, kiedy jesteś nerwowy i czujesz napięcie.

#3 Ktoś stoi zbyt spokojnie

Kiedy mówisz i angażujesz się w normalną rozmowę, naturalne jest poruszanie swoim ciałem w subtelnych, rozluźnionych ruchach. Dlatego, gdy zaobserwujesz sztywną postawę pozbawioną ruchu, to często jest to ogromny znak ostrzegawczy, że coś jest nie tak i ktoś skupia się na tym, co mówi i jak wygląda.

#4 Powtarza słowa lub frazy

Dzieje się tak dlatego, że próbują przekonać Ciebie i siebie do czegoś, co mówią. Próbują potwierdzić kłamstwo w swoim umyśle. To także dobry sposób na to, aby zyskać na czasie, gdy próbuje się zebrać myśli.

#5 Dotykanie lub zakrywanie ust

Gdy dana osoba kłamie, automatycznie zakryje usta ręką, gdy nie chce poradzić sobie z problemem lub odpowiedzieć na pytanie. Dosłownie zamykają w ten sposób komunikowanie się z innymi.

#6 Instynktownie osłaniają wrażliwe części ciała

Może to obejmować obszary takie jak gardło, klatka piersiowa, szyja, głowa lub brzuch. Psycholog, który pracował nad badaniami, zwierzył się, że często widywał to na sali sądowej, kiedy ktoś kłamał, a dłonią zakrywał na przykład przednią część gardła.

Nigdy nie doceniałem możliwości wykorzystania tego bardzo wymownego zachowania, dopóki nie dołączyłem do FBI jako agent specjalny.

#7 Stąpanie z nogi na nogę

To prosty znak – kłamca daje sygnał, że jest w niewygodniej pozycji i staje się nerwowy. Pokazuje również, że chce wyjść z tej sytuacji, dosłownie! To jeden z kluczowych sposobów wykrywania kłamców. Wystarczy spojrzeć na ich stopy i wszystko jasne.

#8 Zdradzają za dużo informacji

Kiedy ktoś zbyt się uzewnętrznia i daje zbyt dużo informacji, które nie są wymagane, lub mówi o szczegółach, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie mówi prawdy. Kłamcy często mówią dużo, ponieważ mają nadzieję, że dzięki temu rozmówca im uwierzy.

#9 Czasem trudno im się wysłowić

Jeśli kiedykolwiek będziesz oglądać film z przesłuchań podejrzanego, który jest winny, zauważysz, że w pewnym momencie coraz ciężej mu mówić. Dzieje się tak, ponieważ automatyczny system nerwowy zmniejsza przepływ śliny podczas stresu, który oczywiście wysusza błony śluzowe jamy ustnej. Inne objawy, na które należy uważać, to obgryzanie warg lub zaciskanie ich.

#10 Często zaczynają atakować rozmówcę

Kłamca stanie się wrogi, ponieważ jest zły, że odkryłeś jego kłamstwa, co może skutkować tym, że zacznie skupiać się na czymś innym niż na swojej wypowiedzi.

#11 Patrzą na Ciebie bez mrugania

Kłamanie weszło Twojemu rozmówcy w krew? Kiedy ludzie kłamią, często zdarza się, że ucinają kontakt wzrokowy. Jednak wprawiony kłamca będzie patrzeć się w oczy, ale dołoży wszelkich starań, aby kontrolować i manipulować spojrzeniem.

Te triki sprawią, że kłamanie nie będzie już tak proste jak myśli Twój rozmówca! Dzięki nim zawsze będziesz miał pewność czy dana osoba jest z Tobą szczera! Jeśli chcesz poznać więcej trików związanych z psychologią i mową ciała swojego rozmówcy koniecznie sprawdź artykuł na ten temat!

 

Wybrane dla Ciebie

6 powodów dlaczego dzieci powinny opuścić betonowe dżungle i zacząć wspinać się na drzewa

Jak się okazuje dzieci powinny jak najszybciej opuścić murowane cztery ściany i wyjść na łono natury. Drzewa mają na ich zdrowie zbawienny wpływ. Drzewa wygrywają z łąkami Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szereg badań na grupie 3568 londyńskich uczniów w wieku 9-15 lat. Okazało się, że umysł dzieci, które częściej przebywały w otoczeniu drzew pracował efektywniej. Co […]

20 przykładów na to, jak natura potrafi zadrwić z człowieka i cywilizacji

Oto dowody na to, że natura jest nieujarzmiona. Niezależnie od postępów cywilizacji i życia toczącego się nieraz w zabetonowanych miastach. Natura wciśnie się wszędzie i niestraszne są jej żadne przeszkody. Nie wierzysz? To popatrz. 1. „Pfff… myśleli, że powstrzyma mnie siatka? Naiwni!” 2. To musiał być asfalt na polskich drogach 3. Niektórym nawet mury nie […]

Z kształtu stóp i wielkości palców możesz sporo wyczytać. Zdradzają one Twoje cechy charakteru

O ludziach można dowiedzieć się wielu rzeczy nie tylko na podstawie tego jak się ubierają czy reagują na określone zdarzenia. Jak się okazuje, całkiem sporo można także wyczytać z kształtu stóp. Stopa jak otwarta księga Ludzka stopa zbudowana jest aż z 26 kości oraz 33 stawów. Jeśli weźmiemy pod uwagę długość palców, to możemy wyróżnić […]

21 zwyczajów kobiet, o których mężczyźni dowiedzieli się dopiero, gdy z nimi zamieszkali

Momentem przełomowym dla każdej pary jest podjęcie decyzji o wspólnym zamieszkaniu. Wówczas wielu mężczyzn dochodzi do wniosku, że bycie kobietą to dość skomplikowana i złożona sprawa. 😉 Przekonaj się co najbardziej zaskoczyło panów, po rozpoczęciu życia pod jednym dachem ze swoimi oblubienicami. 😉 Swoimi odkryciami podzielili się w Internecie. 1. Nie myją włosów pod prysznicem […]

15 przedmiotów, w których wykluczono leworęczne osoby. Dyskryminacja po całości

Ludzie leworęczni stanowią zaledwie 10% światowej populacji. Nic więc dziwnego, że producenci wszelakich produktów zapominają o nich w czasie projektowania. Gdyby tylko wiedzieli, jak bardzo utrudniają tym samym ich funkconowanie. Normalne czynności czasem stają się tak ciężkie jak podróż na Księżyc. Jak wygląda świat leworęcznych? Przekonajcie się sami. Jeśli jesteście praworęczni, prawdopodobnie nigdy wcześniej tego […]

Odkroić pleśń czy wyrzucić? Zrobiliśmy testy, ich wyniki nie pozostawiają złudzeń

Temat pleśni rozbrzmiewa w każdym domu, gdy do głosu dojdą osoby z dwóch różnych obozów. Jedni uważają, że pleśń można odciąć z produktu spożywczego i nie wpłynie ona kompletnie na jego smak oraz nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Drudzy z kolei są zdania, że najlepiej pozbyć się całego produktu spożywczego. Gdzie leży prawda? Otóż liczne badania, […]