Kategorie LajfhakiPsychologia

Klawisze od F1 do F12 usprawnią pracę na komputerze. Dzięki nim zyskasz sporo czasu

Wiesz co oznaczają wszystkie klawisze od F1 do F12? Jeśli tak to przybij sobie piątkę, bo jesteś w gronie nielicznych. Większość osób nie wie co te klawisze oznaczają i co stanie się kiedy je naciśniemy. A okazuje się, że nie są one zwykłą zapchajdziurą na klawiaturze, lecz mogą pomóc Ci w codziennym korzystaniu z komputera.

Według wielu testów, znajomość skrótów klawiszowych przyspiesza pracę przy komputerze o 3 minuty codziennego użytkowania. Co w przeciągu roku daje nam 1095 minut! Wyobraź sobie co możesz zrobić przez te 18 i pół godziny! Już teraz poznaj klawisze od F1 do F12!

Klawisze od F1 do F12 usprawnią pracę na komputerze. Dzięki nim zyskasz sporo czasu

F1:

Potrzebujesz pomocy? Podstawową funkcją klawisza F1 jest otworzenie okienka z pomocą. Np. jeśli znajdujesz się w folderze z plikami i klikniesz ten przycisk uruchomisz pomoc i obsługę techniczną systemu Windows (jeśli właśnie z takiego systemu korzystasz).

F2:

Ten klawisz umożliwia zmianę nazwy pliku lub folderu na komputerze i rzeczywiście przyspiesza nazewnictwo poszczególnych plików o dobre kilka sekund. F2 może również działać jako przycisk głośności.

Naciśnij Alt + Ctrl + F2, aby otworzyć dokument w Microsoftie.
Naciśnij Ctrl + F2 aby otworzyć podgląd wydruku. Zaznacz dane słowo i naciśnij kombinacje Shift + F3 – w ten sposób dany wyraz zacznie się z wielkiej litery.

F3:

Naciśnij ten klawisz jeśli chcesz otworzyć okno wyszukiwania w specyficznym programie lub stronie internetowej.

Zobacz także: 10 gadżetów, które natychmiast zechcesz mieć. Wyglądają jak z przyszłości!

F4:

Niezależnie od tego, czy przypadkowo otworzyłeś stronę, której nie chcesz oglądać, czy też siedzisz w pracy na Facebooku, Alt + F4 lub Ctrl + F4 może cię uratować przed złym wzorkiem szefa. Taka kombinacja klawiszy sprawi, że bieżąca witryna, po prostu się wyłączy i to bez zapisywania. W programie Word przycisk F4 powtórzy ostatnią czynność, którą wykonałeś.

F5:

Jeśli strona internetowa się zawiesza, przycisk F5 może okazać się pomocny. Kiedy Twoja przeglądarka jest otwarta, naciśnij klawisz F5, a strona automatycznie się odświeży. Jeśli chcesz całkowicie odświeżyć przeglądarkę (i wyczyścić pamięć podręczną), naciśnij CTRL + F5. Możesz również użyć tego przycisku, aby otworzyć przycisk znajdowania/zamiany w programie Word lub rozpocząć nowy pokaz slajdów w programie PowerPoint.

Klawisze od F1 do F12 usprawnią pracę na komputerze. Dzięki nim zyskasz sporo czasu

F6:

Jeśli piszesz i chcesz zaoszczędzić kilka sekund, naciśnij przycisk F6, aby przenieść kursor do wybranej przeglądarki internetowej. Połączenie CTRL + Shift + F6 sprawi, że otworzy się nowy dokument tekstowy. Ten przycisk może również działać jako przycisk głośności w niektórych laptopach.

F7:

Jeśli jesteś zajęty pisaniem dokumentu w programie Word, kliknij F7, aby uruchomić sprawdzanie pisowni.

F8:

Na komputerze Mac, F8 pokazuje miniatury wszystkich otwartych przestrzeni roboczych. Z kolei na systemach Windows uruchamia się tryb bezpieczny (przydatny jeśli myślisz,że masz na swoim komputerze wirusa).

F9:

Klawisz F9 otwiera okno wiadomości e-mail w Outlooku, a także otworzy pasek narzędzi pomiaru w programie Quark 5.0. Na niektórych laptopach może zmniejszyć jasność ekranu. W systemie OS 10.3 klawisz F9 służy do wyświetlania miniatur obrazów obszarów roboczych. Kliknij Fn + F9, aby otworzyć kontrolę misji w systemie Mac OS X.

F10:

Przycisk F10 otworzy pasek menu aplikacji, a na systemie Windows 10 otworzy opcję wysyłania projektu do innego ekranu (np. Telewizora lub innego komputera). Jeśli klikniesz Shift + F10, pojawi się pasek funkcji jak po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. W systemie IOS przycisk F10 wyświetli wszystkie otwarte okna.

klawisze od F1 do F12

F11:

Naciśnij klawisz F11, aby wejść i wyjść z trybu pełnoekranowego w przeglądarce internetowej. W IOS przycisk F11 ukrywa wszystkie otwarte okna (jest to dobra opcja, jeśli twoje dzieci wchodzą do pokoju w momencie kiedy kupujesz prezenty świąteczne online). W programie Excel naciśnięcie Shift + F11 spowoduje dodanie nowego arkuszu do dokumentu.

F12:

W programie Word, kliknięcie przycisku F12 sprawi, że dokument automatycznie się zapisze (funkcja Zapisz jako).
Naciśnij CTRL + F12, aby otworzyć dokument w programie Microsoft Word.
SHIFT + F12 zapisuje dokument (tak jak CTRL + S).
CTRL + SHIFT + F12 drukuje dokument.
W systemie IOS 10.4 lub nowszym, F12 pokazuje i ukrywa pulpit nawigacyjny.

Uwaga! Zwróć uwagę, że każdy klawisz może mieć nieco inną funkcję jeśli przyciśniesz go razem z klawiszem funkcyjnym Fn.

Teraz już wiesz do czego służą klawisze od F1 do F12! Jeśli znasz kogoś kto długo nie wiedział o tych funkcjach klawiszy, koniecznie daj mu znać!

Zobacz także:

1) 6 rzeczy, które sprawią, że korzystanie z laptopa będzie szybsze i przyjemniejsze

2) 10 zdjęć, które pokazują, jak bardzo zmieniły się czasy, w których żyjemy

3) 21 rzeczy, które na żywo widziało tylko 2% populacji. Niektóre wyglądają jak nie z tego świata

Źródło i fotografie: hometips.diyeverywhere.com