Klawisze od F1 do F12 usprawnią pracę na komputerze. Poznaj ich funkcję

Wiesz co oznaczają wszystkie klawisze od F1 do F12? Jeśli tak to przybij sobie piątkę, bo jesteś w gronie nielicznych. Większość osób nie wie co te klawisze oznaczają i co stanie się kiedy je naciśniemy. A okazuje się, że nie są one zwykłą zapchajdziurą na klawiaturze, lecz mogą pomóc Ci w codziennym korzystaniu z komputera.

Według wielu testów, znajomość skrótów klawiszowych przyspiesza pracę przy komputerze o 3 minuty codziennego użytkowania. Co w przeciągu roku daje nam 1095 minut! Wyobraź sobie co możesz zrobić przez te 18 i pół godziny! Już teraz poznaj klawisze od F1 do F12!

F1:

Potrzebujesz pomocy? Podstawową funkcją klawisza F1 jest otworzenie okienka z pomocą. Np. jeśli znajdujesz się w folderze z plikami i klikniesz ten przycisk uruchomisz pomoc i obsługę techniczną systemu Windows (jeśli właśnie z takiego systemu korzystasz).

F2:

Ten klawisz umożliwia zmianę nazwy pliku lub folderu na komputerze i rzeczywiście przyspiesza nazewnictwo poszczególnych plików o dobre kilka sekund. F2 może również działać jako przycisk głośności.

Naciśnij Alt + Ctrl + F2, aby otworzyć dokument w Microsoftie.
Naciśnij Ctrl + F2 aby otworzyć podgląd wydruku. Zaznacz dane słowo i naciśnij kombinacje Shift + F3 – w ten sposób dany wyraz zacznie się z wielkiej litery.

F3:

Naciśnij ten klawisz jeśli chcesz otworzyć okno wyszukiwania w specyficznym programie lub stronie internetowej.

Zobacz także: 10 gadżetów, które natychmiast zechcesz mieć. Wyglądają jak z przyszłości!

F4:

Niezależnie od tego, czy przypadkowo otworzyłeś stronę, której nie chcesz oglądać, czy też siedzisz w pracy na Facebooku, Alt + F4 lub Ctrl + F4 może cię uratować przed złym wzorkiem szefa. Taka kombinacja klawiszy sprawi, że bieżąca witryna, po prostu się wyłączy i to bez zapisywania. W programie Word przycisk F4 powtórzy ostatnią czynność, którą wykonałeś.

F5:

Jeśli strona internetowa się zawiesza, przycisk F5 może okazać się pomocny. Kiedy Twoja przeglądarka jest otwarta, naciśnij klawisz F5, a strona automatycznie się odświeży. Jeśli chcesz całkowicie odświeżyć przeglądarkę (i wyczyścić pamięć podręczną), naciśnij CTRL + F5. Możesz również użyć tego przycisku, aby otworzyć przycisk znajdowania/zamiany w programie Word lub rozpocząć nowy pokaz slajdów w programie PowerPoint.

F6:

Jeśli piszesz i chcesz zaoszczędzić kilka sekund, naciśnij przycisk F6, aby przenieść kursor do wybranej przeglądarki internetowej. Połączenie CTRL + Shift + F6 sprawi, że otworzy się nowy dokument tekstowy. Ten przycisk może również działać jako przycisk głośności w niektórych laptopach.

F7:

Jeśli jesteś zajęty pisaniem dokumentu w programie Word, kliknij F7, aby uruchomić sprawdzanie pisowni.

F8:

Na komputerze Mac, F8 pokazuje miniatury wszystkich otwartych przestrzeni roboczych. Z kolei na systemach Windows uruchamia się tryb bezpieczny (przydatny jeśli myślisz,że masz na swoim komputerze wirusa).

F9:

Klawisz F9 otwiera okno wiadomości e-mail w Outlooku, a także otworzy pasek narzędzi pomiaru w programie Quark 5.0. Na niektórych laptopach może zmniejszyć jasność ekranu. W systemie OS 10.3 klawisz F9 służy do wyświetlania miniatur obrazów obszarów roboczych. Kliknij Fn + F9, aby otworzyć kontrolę misji w systemie Mac OS X.

F10:

Przycisk F10 otworzy pasek menu aplikacji, a na systemie Windows 10 otworzy opcję wysyłania projektu do innego ekranu (np. Telewizora lub innego komputera). Jeśli klikniesz Shift + F10, pojawi się pasek funkcji jak po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. W systemie IOS przycisk F10 wyświetli wszystkie otwarte okna.

klawisze od F1 do F12

F11:

Naciśnij klawisz F11, aby wejść i wyjść z trybu pełnoekranowego w przeglądarce internetowej. W IOS przycisk F11 ukrywa wszystkie otwarte okna (jest to dobra opcja, jeśli twoje dzieci wchodzą do pokoju w momencie kiedy kupujesz prezenty świąteczne online). W programie Excel naciśnięcie Shift + F11 spowoduje dodanie nowego arkuszu do dokumentu.

F12:

W programie Word, kliknięcie przycisku F12 sprawi, że dokument automatycznie się zapisze (funkcja Zapisz jako).
Naciśnij CTRL + F12, aby otworzyć dokument w programie Microsoft Word.
SHIFT + F12 zapisuje dokument (tak jak CTRL + S).
CTRL + SHIFT + F12 drukuje dokument.
W systemie IOS 10.4 lub nowszym, F12 pokazuje i ukrywa pulpit nawigacyjny.

Uwaga! Zwróć uwagę, że każdy klawisz może mieć nieco inną funkcję jeśli przyciśniesz go razem z klawiszem funkcyjnym Fn.

Teraz już wiesz do czego służą klawisze od F1 do F12! Jeśli znasz kogoś kto długo nie wiedział o tych funkcjach klawiszy, koniecznie daj mu znać!

Zobacz także:

1) 6 rzeczy, które sprawią, że korzystanie z laptopa będzie szybsze i przyjemniejsze

2) 10 zdjęć, które pokazują, jak bardzo zmieniły się czasy, w których żyjemy

3) 21 rzeczy, które na żywo widziało tylko 2% populacji. Niektóre wyglądają jak nie z tego świata

Źródło i fotografie: hometips.diyeverywhere.com