×

Klucz zostawiony na noc w drzwiach wejściowych to wielki błąd. Wiele osób go popełnia

Bardzo wielu Polaków zostawia na noc klucz w zamku do mieszkania, myśląc, że w ten sposób zabezpiecza się przed włamaniem. A niestety jest dokładnie odwrotnie – niechcący ułatwiasz włamywaczom robotę.

Dlaczego klucz w zamku do mieszkania zostawiony na noc jest złym pomysłem?

Wiele osób zostawia swoje klucze na noc w zamku drzwi. Robią to  z wygody lub dlatego, że myślą, ze w ten sposób zapewniają sobie odrobinę więcej bezpieczeństwa. Tyle, że to duży błąd. Nie jest bezpiecznie zostawiać klucze z tyłu drzwi, a jeśli jesteś jedną z osób, które to robią, musisz przemyśleć swoje nawyki związane z bezpieczeństwem. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ włamywacze spodziewają się, że to zrobisz i albo ukradną te klucze przy użyciu popularnej techniki zwanej „łowieniem”, albo posłużą się nimi do łatwiejszego otwarcia drzwi przy pomocy wytrycha.

Łowienie „na wieszak” – trik włamywaczy

Łowienie polega na tym, że włamywacze używają rzeczy codziennego użytku. Takich jak haczyki drucianych wieszaków na ubrania, aby chwycić klucze przez skrzynkę na listy w drzwiach wejściowych lub inna szczelinę w nich. Wyciągniecie klucza w ten sposób, zwłaszcza jeśli wisi on na pęku jest bardzo łatwe. Jeśli tylko ma się odrobinę wprawy i zręczności. Aby temu zapobiec, zaleca się usunięcie kluczy z drzwi i okien i schowanie ich gdzieś poza zasięgiem wzroku (albo tego co widać przez skrzynkę na listy).

Klucz w zamku do mieszkania
Klucz w zamku do mieszkania, fot,. freepik

Otwarcie przy pomocy wytrycha

Ale powiesz może: no dobrze, moje drzwi nie posiadają otworu na listy. Ani żadnej szczeliny przez którą dałoby się przecisnąć kawałek drutu. Czyli jestem bezpieczny zostawiając klucze w zamku drzwi na noc? Niestety też nie. Bo złodzieje w takim przypadku zawsze mogą skorzystać z wytrycha. A klucz wetknięty w zamek ogromnie im ułatwia otwarcie drzwi za pomocą tej metody? Dlaczego?

Niestety większość mechanizmów zamkowych w drzwiach jest jest tak skonstruowana, że włożenie właściwego klucza do zamka z którejkolwiek strony sprawia, że podnoszą się zapadki zabezpieczające przed otwarciem niewłaściwym kluczem. Nie jest tak we wszystkich drzwiach, ale w większości modeli znajdujących się na rynku. Gdy wspomniane zapadnie zostaną „rozbrojone” przez klucz wetknięty z drugiej strony, to otworzenie drzwi przy pomocy wytrycha od strony frontowej będzie nawet dla mało doświadczonego włamywacza bułką z masłem. Nie zostawiaj więc pod żadnym pozorem na noc klucza w zamku do mieszkania. Lepiej powieś go gdzieś obok.

Polej tym plamy po oleju i paliwie na kostce brukowej. Podjazd będzie znów jak nowy!

Mikstura, która usuwa brzydki zapach z toalety. Zrobisz ją za grosze!

 

 

Może Cię zainteresować