Kokardka z przodu damskich majtek nie jest bez znaczenia. Teorii jej powstania jest kilka
×
Wirtualna Polska

Kokardka z przodu damskich majtek nie jest bez znaczenia. Teorii jej powstania jest kilka

Większość damskich majtek ma z przodu małą kokardkę. Ta drobna ozdoba nie znalazła się tam bez powodu, lecz ma swoje korzenie w przeszłości. Historia ubioru dam może nam trochę przybliżyć historię tej części garderoby. Wiesz do czego służyła  kokardka z przodu majtek i czemu się tam w ogóle znajduje?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Nie jest tajemnicą, że duża część produkowanych majtek ma z przodu małą kokardkę. Panie traktują ją jako element ozdobny. Jednak jej pierwotne przeznaczenie było inne.

Kokardka z przodu majtek w okresie ubierania się po ciemku

Na początku XIX i XX wieku istniały całkiem inne majtki. Kobiety nosiły:

  • coś na wzór pantalonów z rozcięciem w kroku (miało to ułatwić wizyty w toalecie),
  • majtki z nogawkami i odpinaną klapką z tyłu (trudne do założenia samodzielnie),
  • same nogawki i pas wiązany w tali.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Robotnice wstawały do pracy jeszcze o zmroku. Często nie zapalały świec i ubierały się po ciemku. Kokardka z przodu majtek miała pomóc im we właściwym włożeniu majtek (mogły dzięki dotykowi rozróżnić, gdzie znajduje się przód bielizny).

Kokardka z przodu majtek powstała przed erą gumek w pasie

Inna teoria dotyczy sposobu zawiązywania majtek. Przed wynalezieniem gumek, majtki lub fragmenty materiału przymocowywano sznurkiem lub tasiemką. Najczęściej z przodu panie wiązały tą tasiemkę wówczas na ozdobną kokardkę, która pozostała do dziś jako kokardka z przodu majtek.

kokardka z przodu majtek
Kokardka z przodu majtek Fot. thisvictorianlife.com
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Oczywiście cała geneza kokardki z przodu majtek to tylko teoria i domysły. Nie można traktować jej ciałkiem poważnie. Wiadomo natomiast, kto wymyślił stringi.

Stringi w natarciu

Rudi Gernreich był austriackim projektantem mody. Kiedy jego przyjaciółka wychodziła za mąż, postanowił zrobić dla niej bieliznę. W 1974 roku stworzył skąpe majtki złożone tylko z trzech sznurków. W tym samym roku w Nowym Orleanie zaprezentował całą kolekcję stringów, które wówczas nazwał thong bikini. Wówczas nie przyniosły mu rozgłosu. Sytuacja zmieniła się w 1977 roku, kiedy stringi dotarły do Brazylii. Tam kobiety oszalały na punkcie nowego elementu garderoby, gdyż dzięki niemu mogły na plażach prezentować swoje wdzięki.

7 popularnych błędów dotyczących bielizny, które najprawdopodobniej dalej popełniasz

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: citybuzz.pl

Może Cię zainteresować