×

Kolor ubrań lekarzy na sali operacyjnej ma ogromne znacznie. Mało kto o tym wie!

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego lekarze noszą zielony lub niebieski kombinezon na sali operacyjnej, a nie biały? Okazuje się, że coś tak niepozornego może decydować o powodzeniu operacji!

Jako, że nas zaciekawił ten temat postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego kolor ubrań chirurgicznych jest tak ważny.

Początkowo cały personel medyczny nosił białe ubrania, aż pewnego dnia w 1914 roku wpływowy lekarz postanowił wprowadzić zmiany na rzecz koloru zielonego.

© depositphotos.com

Problem polega na tym, że nieskazitelna biel może oślepić operującego lekarza. Wpatrywanie się w ciemną krew, a następnie spojrzenie na biały fartuch może wyrządzić wiele szkód. Z tym samym mamy do czynienia, gdy w zimie widzimy światło słoneczne odbijające się od śniegu.

Jednak to nie odpowiada na pytanie, dlaczego akurat niebieski i zielony.

© dreams

No właśnie, dlaczego na przykład nie żółty albo fioletowy? Otóż, niebieski i zielony są przeciwieństwem czerwonego w spektrum światła widzialnego. Podczas operacji chirurg prawie zawsze jest skupiony na czerwonych kolorach. Dzięki temu kolory ubrań przyczyniają się do poprawy ostrości widzenia operującego i czynią go bardziej wrażliwym na różne odcienie czerwieni. Lepsza ostrość poprawia zauważalność niuansów ludzkiej anatomii, a to znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo błędu podczas operacji.

Kto by się spodziewał, że coś tak pozornie nieznacznego, jak kolor fartucha, może niekiedy decydować o ludzkim życiu!

Może Cię zainteresować

zamknij